Akustika a moderní design

Aktualizováno: 22. 10. 2008

Akustika je v dnešní době jedním z nejdůležitějších prvků lepšího pracovního a životního prostředí člověka. Zvýšení akustického komfortu kanceláří, hal, divadel a podobných interiérů patří mezi hlavní priority nové společnosti AMD Akustika s.r.o., která právě nyní vstupuje na trh.

Akustika a moderní design

Co vlastně znamená pojem akustika? Je to vědní obor zabývající se vznikem, přenosem a vnímáním zvuku. V našem pojetí zkoumá zvukové jevy a souvislosti v uzavřeném prostoru, tedy v budovách a stavbách.

Trochu teorie

Zvuk sám o sobě vzniká rozkmitáním bodů a bodových soustav v prostoru. Jedná se o fyzikální děj, u něhož se v závislosti na čase (tzn. periodicky) mění charakteristická veličina a má tedy tvar sinusoidy. Tento kmitavý pohyb je zdrojem vzruchu, který se následně šíří ve formě postupného podélného vlnění tzv. zvukové vlny (obr. 1).

Zvuková vlna se šíří všemi směry prostorem v tzv. vlnoplochách (obr. 2), které se odráží od překážek nebo jimi prostoupí dále – záleží na druhu povrchu. Pro nás je zajímavé pohlcení části vlny při jejím dopadu na překážku a nebo její průnik skrz (obr. 3).

Záleží pak na vlastnostech použitého materiálu, která část vlny se odrazí, která pohltí a která část vlny projde skrz tuto překážku dále. Většinou se jako vlastnosti materiálu udávají neprůzvučnost – tedy útlum v decibelech (dB) a pohltivost alfa v absolutním čísle nebo v procentech.

Akustická měření

Aby účinnost akustických prvků byla co nejlepší, musí být správně navrženy, vyrobeny z co nejvhodnějšího materiálu, měly by mít co nejúčinnější tvar a také plnit estetickou funkci.


Obr. 1

Obr. 2

Obr. 3

Komplexní řešení, které nabízí společnost AMD akustika s.r.o., začíná od měření daného interiéru, pokračuje vizualizací s použitím nejmodernějších programů, přes návrh, projektovou dokumentaci, až k závěrečné instalaci akustických prvků.


Obr. 4

Prvky akustických řešení

Při řešení akustiky interiérů může AMD akustika nabídnout širokou škálu akustických prvků. Většina z nich je vyrobena ze speciální retikulované polyuretanové pěny nebo z melaminové pěny BASOTECT G®. Materiál má řadu povrchových úprav.


Obr. 5

Jedná se především o výrobky TEXAA® a to prvky Strato_2, Vibrasto a Stereo a vlastní prvky společnosti AMD akustika s.r.o., určené především pro technické interiéry.

Akustické prvky Strato_2 řeší celkově problém podhledů. Ve velkých společných kancelářích, jídelnách a jednacích místnostech vzniká mnoho hluku, který se odráží mimo jiné od stropu. Pokud je strop z akusticky špatného materiálu, začne docházet k nežádoucímu vytváření hluku. To řeší speciální podhledy Strato_2, které mohou být umístěny buď po celém povrchu stropu nebo jen nad nejkritičtějším místem (obr. 4). Další skupinou prvků je Vibrasto, která řeší nežádoucí odraz a průzvuk s použítím obkladu zdí a příček (obr. 6 ).


Obr. 6

Třetí skupinou je Stereo, která nabízí různé druhy závěsných nebo stojících panelů, krychlí, kuželů a jiných tvarů. Jsou vhodné především pro řešení v rozlehlých prostorách nebo tam, kde je nežádoucí narušení zdí či stropu (obr 7).

Všechny tyto prvky lze mezi sebou kombinovat pro dosažení optimálního akustického komfortu daného prostoru. Jsou dodávány s povrchovou úpravou textilií AERIA v barevné škále dle katalogu.

Akustické vlastnosti jsou naznačeny na grafu pohltivostí volných a pevných podhledů v závislosti na frekvenci zvuku.


Obr. 7

Společnost AMD akustika s.r.o. mimo výrobků TEXAA® navrhuje řešení akustiky technických interiérů pomocí akustických panelů z polyuretanové pěny nebo z melaminové pěny Basotect G, v libovolných rozměrech a povrchových úpravách.

Podrobné informace lze získat na internetových stránkách firmy: www.amdakustika.cz.

Kontakty:
AMD AKUSTIKA s.r.o.
Čechova 164/1, 371 22 České Budějovice
Tel.:
E-mail: amdakustika (zavináč) amdakustika (tečka) cz
http://www.amdakustika.cz
(aktualizace kontaktu: 30. 11. -1)
Autor: Jan Příbramský, DiS.
Fotografie: Archiv TEXAA

Diskuze k článku

Článek zatím nikdo nekomentoval. Vložte komentář jako první.

Více článků

Akustika zateplovacích systémů ETICS

Akustika zateplovacích systémů ETICS

Hodnocení akustických vlastností zateplovacích systémů ETICS je v ČR zatím velkou novinkou, přestože nedodržení akustických vlastností konstrukcí…
celý článek

Klid a ticho v domovních instalacích

Klid a ticho v domovních instalacích

Tekoucí voda vydává zvuky, které se mohou šířit budovou a rušit ostatní obyvatele. Hluk je dnes považován za skutečné ohrožení životního prostředí.…
celý článek

Interiér rozsvítí unikátní skleněné obklady

Interiér rozsvítí unikátní skleněné obklady

Česká společnost AVETON, která se specializuje na projekci a realizace akusticky náročných prostor a která svým zákazníkům poskytuje komplexní servis…
celý článek

Tichá kanalizace pro tichý domov

Tichá kanalizace pro tichý domov

Nadměrný hluk ohrožuje stále víc obyvatel vyspělého světa. Jedním z rušivých elementů může být i hluk vznikající protékající vodou v kanalizacích.…
celý článek

Stránky stavebnictvi3000.cz používají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. (beru na vědomí)