Akustika a moderní design

Zveřejněno: 22. 10. 2008

Akustika je v dnešní době jedním z nejdůležitějších prvků lepšího pracovního a životního prostředí člověka. Zvýšení akustického komfortu kanceláří, hal, divadel a podobných interiérů patří mezi hlavní priority nové společnosti AMD Akustika s.r.o., která právě nyní vstupuje na trh.

Akustika a moderní design

Co vlastně znamená pojem akustika? Je to vědní obor zabývající se vznikem, přenosem a vnímáním zvuku. V našem pojetí zkoumá zvukové jevy a souvislosti v uzavřeném prostoru, tedy v budovách a stavbách.

Trochu teorie

Zvuk sám o sobě vzniká rozkmitáním bodů a bodových soustav v prostoru. Jedná se o fyzikální děj, u něhož se v závislosti na čase (tzn. periodicky) mění charakteristická veličina a má tedy tvar sinusoidy. Tento kmitavý pohyb je zdrojem vzruchu, který se následně šíří ve formě postupného podélného vlnění tzv. zvukové vlny (obr. 1).

Zvuková vlna se šíří všemi směry prostorem v tzv. vlnoplochách (obr. 2), které se odráží od překážek nebo jimi prostoupí dále – záleží na druhu povrchu. Pro nás je zajímavé pohlcení části vlny při jejím dopadu na překážku a nebo její průnik skrz (obr. 3).

Záleží pak na vlastnostech použitého materiálu, která část vlny se odrazí, která pohltí a která část vlny projde skrz tuto překážku dále. Většinou se jako vlastnosti materiálu udávají neprůzvučnost – tedy útlum v decibelech (dB) a pohltivost alfa v absolutním čísle nebo v procentech.

Akustická měření

Aby účinnost akustických prvků byla co nejlepší, musí být správně navrženy, vyrobeny z co nejvhodnějšího materiálu, měly by mít co nejúčinnější tvar a také plnit estetickou funkci.


Obr. 1

Obr. 2

Obr. 3

Komplexní řešení, které nabízí společnost AMD akustika s.r.o., začíná od měření daného interiéru, pokračuje vizualizací s použitím nejmodernějších programů, přes návrh, projektovou dokumentaci, až k závěrečné instalaci akustických prvků.


Obr. 4

Prvky akustických řešení

Při řešení akustiky interiérů může AMD akustika nabídnout širokou škálu akustických prvků. Většina z nich je vyrobena ze speciální retikulované polyuretanové pěny nebo z melaminové pěny BASOTECT G®. Materiál má řadu povrchových úprav.


Obr. 5

Jedná se především o výrobky TEXAA® a to prvky Strato_2, Vibrasto a Stereo a vlastní prvky společnosti AMD akustika s.r.o., určené především pro technické interiéry.

Akustické prvky Strato_2 řeší celkově problém podhledů. Ve velkých společných kancelářích, jídelnách a jednacích místnostech vzniká mnoho hluku, který se odráží mimo jiné od stropu. Pokud je strop z akusticky špatného materiálu, začne docházet k nežádoucímu vytváření hluku. To řeší speciální podhledy Strato_2, které mohou být umístěny buď po celém povrchu stropu nebo jen nad nejkritičtějším místem (obr. 4). Další skupinou prvků je Vibrasto, která řeší nežádoucí odraz a průzvuk s použítím obkladu zdí a příček (obr. 6 ).


Obr. 6

Třetí skupinou je Stereo, která nabízí různé druhy závěsných nebo stojících panelů, krychlí, kuželů a jiných tvarů. Jsou vhodné především pro řešení v rozlehlých prostorách nebo tam, kde je nežádoucí narušení zdí či stropu (obr 7).

Všechny tyto prvky lze mezi sebou kombinovat pro dosažení optimálního akustického komfortu daného prostoru. Jsou dodávány s povrchovou úpravou textilií AERIA v barevné škále dle katalogu.

Akustické vlastnosti jsou naznačeny na grafu pohltivostí volných a pevných podhledů v závislosti na frekvenci zvuku.


Obr. 7

Společnost AMD akustika s.r.o. mimo výrobků TEXAA® navrhuje řešení akustiky technických interiérů pomocí akustických panelů z polyuretanové pěny nebo z melaminové pěny Basotect G, v libovolných rozměrech a povrchových úpravách.

Podrobné informace lze získat na internetových stránkách firmy: www.amdakustika.cz.

Kontakty:
AMD AKUSTIKA s.r.o.
Čechova 164/1, 371 22 České Budějovice
Tel.:
E-mail: amdakustika (zavináč) amdakustika (tečka) cz
http://www.amdakustika.cz
(aktualizace kontaktu: 30. 11. -1)
Autor: Jan Příbramský, DiS.
Fotografie: Archiv TEXAA

Diskuze k článku

Článek zatím nikdo nekomentoval. Vložte komentář jako první.

Více článků

Interiér rozsvítí unikátní skleněné obklady

Interiér rozsvítí unikátní skleněné obklady

Česká společnost AVETON, která se specializuje na projekci a realizace akusticky náročných prostor a která svým zákazníkům poskytuje komplexní servis…
celý článek

Tichá kanalizace pro tichý domov

Tichá kanalizace pro tichý domov

Nadměrný hluk ohrožuje stále víc obyvatel vyspělého světa. Jedním z rušivých elementů může být i hluk vznikající protékající vodou v kanalizacích.…
celý článek

Protihlukové stěny s tradicí

Protihlukové stěny s tradicí

Firmy HOFFMANN spol. s r.o. Chrudim a STRIX Chomutov, a.s. nabízí na českém a slovenském trhu dodávku a výstavbu protihlukových stěn (PHS) VELOX. Jak…
celý článek

Stropní vytápění a sluneční energetika pro rodinné domy

Stropní vytápění a sluneční energetika pro rodinné domy

O rodinných domech už bylo napsáno v časopisech a na internetu skoro všechno. Proto se v tomto příspěvku zaměříme na řešení pro byty a rodinné domy,…
celý článek