Automatické kotle na biomasu a pelety

Firma esel technologies s.r.o., jedna ze čtrnácti společností Skupiny ESEL, se specializuje na kompletní realizaci automatických kotelen na biomasu, pelety a uhlí prostřednictvím dodávek, instalací, montáží a servisu vybraných automatických kotlů v České republice.

V současnosti firma instaluje cca 250 automatických kotelen ročně, jarní měsíce jsou věnovány pravidelnému servisu již provozovaných zařízení, většinou kotlů od firem Benekov, Ponast, Verner a Agromechanika.

V České republice budou automatické kotle jednou z mála možností, jak vytápět objekt za rozumnou cenu. Bohužel osvěta je na velmi nízké úrovni. Mnoho obyvatel o této možnosti neví, a proto o ní zatím ani neuvažuje. My se to snažíme změnit.

Našimi zákazníky se může stát kdokoli, kdo řeší vytápění svého domu nebo firmy automatickým kotlem na biomasu, pelety a uhlí. Jedná se o obor s obrovským potenciálem do budoucna z důvodů jeho důrazu na účinnost zdrojů při spalování biomasy a na ekologii naší planety. Díky tomu, že se věnujeme pouze instalaci automatických kotlů a kotelen, jsme v současnosti lídrem v tomto oboru v České republice a na Slovensku,” říká Libor Směja, jednatel společnosti esel technologies s.r.o.

BIOSTAR Flex

Automatické kotle GUNTAMATIC

V březnu letošního roku se společnost esel technologies s.r.o. stala také výhradním zástupcem rakouské firma GUNTAMATIC Heitzechnik GmbH, která vyrábí špičkové automatické kotle stejné značky.

Počátkem spolupráce bylo dvoudenní školení všech českých a slovenských techniků přímo v centrále firmy GUNTAMATIC v Peuerbachu, jejíž historie se datuje od roku 1963, kdy začaly vznikat první kotle na dřevo a biomasu. Od té doby se firma rozrostla, vybudovala moderní haly s nejmodernějším technologickým vybavením pro zpracování kovů, jež splňují všechny evropské normy pro moderní strojírenskou výrobu. Firma plánuje i nadále rozšiřovat výrobní prostory tak, aby mohla zvýšit svoji výrobní kapacitu z dnešních 16 000 kotlů na 30 000 kotlů za rok.

Mezi základní produktové řady kotlů GUNTAMATIC, které se dovážejí do ČR a na Slovensko, patří kotle na pelety, na štěpku, na energetické obilí a na různé alternativní pelety ze zemědělské produkce.

Kotel BIOSTAR W se zásobníkem

Kotel BIOSTAR Flex Box

Nejprodávanějším kotlem se značkou GUNTAMATIC je BIOSTAR Flex Box na dřevěné pelety o výkonu 3–12 kW, 3–15 kW a 7–23 kW, který může být instalován i v kotelnách, které dosud topily plynem nebo různými tuhými palivy. Kotel BIOSTAR má již ve standardní výbavě pneumatický dopravník paliva se šnekovým podavačem, čímž je automaticky zajištěna doprava pelet ze sezónního zásobníku do kotle. Taktéž se k němu dá dokoupit textilní ocelový zásobník na pelety.

Tento kotel získal v Rakousku již v roce 1999 ocenění za špičkový výrobek. Téměř 80 % jeho produkce se vyváží do států Evropské unie, nejpopulárnější je v Německu.

Typ kotle max./min. výkon [kW] hmotnost [kg] účinnost topení CO jmenovité zatížení [g/MJ] teplota [°C] minimální průtok [l/h] potřebný komínový tah [Pa]
BIOSTAR 12 12/3,3 268 –94,7 0,046 38 – 80 600 10
BIOSTAR 15 15/3,5 270 –94,8 0,031 38 – 80 600 10
BIOSTAR 23 23/6,9 275 –94,7 0,029 38 – 80 600 15

Parametry plně automatických kotlů BIOSTAR

BIOSTAR W s týdenním zásobníkem

Někteří zákazníci stále žádají variantu kotle BIOSTAR s týdenním zásobníkem, neboť tyto kotle fungují již mnoho let a jsou mezi lidmi stále oblíbené.

Kotel BIOSTAR W se skládá ze spalovací komory, výměníku, popelníkového prostoru, mezizásobníku paliva a z dopravních cest.

Unikátní na tomto systému je, že tento kotel jako jeden z mála na trhu dokáže zplyňovat i biomasu a pomocí vytvořených plynů dosáhnout vysokých výkonů i prostřednictvím využití malých výměníků. Díky tomu jsou pak daleko více využity také všechny složky v palivu, jakož i všechny plyny, které se v něm objevují. Kotle tak získávají nízkou popelnatost a dlouhou životnost.

Ke spalování pelet slouží také automatické kotle BIOCOM, které je možno použít v domácnosti, v podnikání, v komunální oblasti nebo v průmyslu. Tento kotel má extrémně nízkou spotřebu elektrické energie a představuje ideální řešení pro vytápění dřevěnými peletami.

Přehledný a jednoduchý displey automatických kotlů GUNTAMATIC

Kotle SYNCHRO

Pro spalování kusového dřeva, štěpky a jiných dřevních odpadů jsou určeny kotle SYNCHRO, které se vyrábějí ve výkonnostní řadě 31 kW, 34 kW a 44 kW. Do tohoto typu lze namontovat olejový hořák a alternativně se v něm dá topit topným olejem.

Při započítání nezbytné práce se zpracováním dřeva dosáhneme díky tomuto kotli zhruba polovičních nákladů na vytápění než současným kotlem na tuhá paliva.

Kotle POWERCHIP

Plně automatické zařízení na spalování štěpky POWERCHIP disponuje jedinečnou technologií stupňového roštu, která v závislosti na tepelné potřebě objektu zajišťuje ideální velikost ohniště, výkon kotle a skvělé prohoření. Speciálně vyvinutá cyklónová spalovací komora zajišťuje maximálně čisté spalování a vysoké odloučení prachu. Šnekové dopravníky, konstruované podle nejnovějších poznatků, pracují s minimální spotřebou elektrické energie a jsou vysoce stabilní s otáčivým momentem až přes 1200 Nm.

Kromě plně automatického čištění kotle zajišťuje vysoké pohodlí také velký pojízdný popelník nebo vysoce pohodlné odpopelňování s odsáváním. Po provedených zkouškách byla u těchto zařízení potvrzena účinnost až přes 94 %.

Schematické znázornění plně automatických kotlů BIOSTAR

POWERCORN

Kotel POWERCORN slouží ke spalování energetického obilí a alternativních pelet. Má nerezovou výstelku, takže je vysoce odolný a díky jeho vysoké účinnosti je v podstatě jedno, jaký druh paliva se v něm spaluje. Přednastavení na jiný druh paliva je velmi jednoduché.

Závěr

Náklady na vytápění kotlů GUNTAMATIC jsou poloviční oproti klasickým kotlům, které jsou v prodeji v ČR a SR. Jestliže klasický kotel na pelety vyrobený a nainstalovaný v ČR spálí 7 tun pelet, rakouský kotel provozovaný ve stejných podmínkách potřebuje ke stejnému výkonu pouze 3,5 tuny pelet.

Firma GUNTAMATIC je vnímána v evropském měřítku jako společnost, která neustále přichází na trh s různými inovacemi v oblasti spalování a zplyňování biomasy. Díky tomu také v roce 1999 a 2002 získala ocenění za inovace, v roce 2003 byla oceněna Energetickým globusem, v roce 2005 se stala opět držitelem ceny za inovace.

1 Zpracováno z tiskových podkladů firmy esel technologies s.r.o.
Autor: Ing. Hana Solařová
Foto: Archiv firmy