Bayosan ví jak na to - omítky po povodních

Nevídané záplavy, které v létě postihly značnou část naší republiky způsobily na stovkách objektů obrovské škody. Mezi největší problémy, které je třeba řešit, patří způsob a rozsah sanace omítek, vnitřních i venkovních. Odborníci, ale i laici dobře vědí, že se jedná o problém poměrně komplikovaný. Po opadnutí vody byla provedena řada odborných průzkumů na postižených objektech a jejich výsledky ukazují na vhodnost použití sanačních omítkových systémů.

  Ano, je nutné mluvit o systémech, protože současné stavební řemeslo se vyvíjí stejně dynamicky jako jiné obory a u stavebních materiálů jsou aplikovány poznatky i z jiných vědních disciplín. Dnes už sotva stačí namíchat »klasickou« maltu, štuk a práci svěřit spolehlivému zedníkovi.
   Německá firma Bayosan je tradičním výrobcem, specializujícím se právě na omítkové sanační systémy. Stoletá tradice výroby, podložená zkušenostmi ze statisíců praktických aplikací v nejrůznějších podmínkách, představuje kvalitní základ pro širokou nabídku těchto systémů.
   Zejména velké zakázky, kterých firma Bayosan realizovala po dobu své desetileté existence v České republice více než tisíc, vyžadují od samého počátku citlivý přístup. Jeho základem je stanovení optimální skladby sanačního systému i postupu prací. V podstatě jde o to, vybrat ze široké nabídky jednotlivých komponentů takový sanační omítkový systém, který bude splňovat všechny požadavky, kladené na výsledný efekt. Protože firma je uznávaným specialistou na sanace zdiva a fasád, jsou její doménou rekonstrukce historických staveb, vybudovaných podle starých klasických stavebních »receptur« se všemi neduhy, které přináší zejména působení vody a nedostatečná ochrana proti jejímu dlouhodobému vlivu. Na tomto místě je vhodné připomenout, že sanační systémy nejsou určeny jen k řešení již vzniklých problémů, ale je velmi vhodné je použít i na nové objekty, které by mohly přijít do přímého styku s vodou nebo jsou situovány do vlhkého prostředí. Sanační omítky se totiž výborně osvědčily při nedávných záplavách, kdy po opadnutí vody byl na první pohled vidět rozdíl mezi omítkou sanační a »obyčejnou«.
   Firma ve své práci vychází z odborného posouzení stavu konkrétního objektu. Na základě výsledku je stanovena optimální technologie sanace a kombinace komponent z firemního výrobkového portfolia. To lze v oblasti sanací rozdělit do tří skupin:
• sanace zdiva,
• mikroinjektáže,
• sanace fasád.
   Pro sanaci zdiva je určena skupina materiálů, které jsou schopny se vyrovnat jak s problémem vody, tak i solí, které u starších objektů způsobují neestetické poruchy na vnějším vzhledu staveb. Produkt, který se často použije jako první, je adhezivní sanační podhoz, který slouží ke spojení vlastního zdiva se sanační omítkou. Je možné použít i podhoz - antisulfát, který má mimořádnou schopnost absorbce soli a zároveň bezpečně spojí podkladové zdivo s budoucí omítkou. Následují hydrofobní sanační omítky pro vlhké a soli obsahující zdivo, které se liší zrnitostí a lze je použít jak pro vnitřní tak i venkovní prostředí. Všechny tyto výrobky mají certifikát WTA 2-2-91.
   „Norma WTA 2 - 2- 91 se týká systémů sanačních omítek a stanoví parametry, jaké musí sanační omítka splňovat, aby plnila svoji funkci. K rozhodujícím přitom patří procento objemu vzduchových pórů, schopnost zadržovat vodu a kapilární nasákavost“ vysvětluje Ing. Petr Sumerauer, který je členem WTA a jako nezávislý specialista se zabývá sanací vlhkého zdiva, diagnostikou poruch způsobených vlhkostí a navrhováním sanačních opatření. „Pouze asi 30 % sanačních omítek prodávaných na našem trhu splňuje požadavky normy WTA a při rozhodování, jaký omítkový systém použít, by investoři měli být opatrní“ dodává Ing. Petr Sumerauer.
   Skupinu produktů pro sanaci zdiva doplňují sanační vyrovnávací a porézní podkladová omítka, sanační izolační omítka, těsnicí stěrka a sanační tenkovrstvá omítka. Správně zvolenou a dobře prakticky aplikovanou kombinací těchto materiálů se dosáhne překvapivého výsledku.
   Skupina materiálů používaných k mikroinjektážím zahrnuje injektážní maltu k vyplnění dutin ve zdivu, silikonovou mikroemulzi k tlakové nebo netlakové injektáži vrtnou metodou a aktivátor jehož použití spolu s mikroemulzí závisí na použití injektážní malty k vyplnění dutin.
   Třetí skupinou jsou materiály sloužící k sanaci fasád. Jedná se o zpevňovací maltu, kterou lze použít jako sanační fasádní tenkovrstvou omítku, pro obnovu omítek, pro lepení desek a obkladů, jako stěrku na beton i pro bandážování. Zpevňovací malta multiContact je navíc přírodně bílá, má víceúčelové použití, je vyztužena vlákny a je strojně zpracovatelná.
   Dalšími produkty jsou čistě vápenná stěrka, minerální a přídržná spojovací omítka, tenkovrstvá vnější omítka, zpevňovač omítek a ochranný základní nátěr. V případě nutnosti přemostit trhliny v omítce je možné použít armovací skelnou tkaninu.
   Ze stručného výčtu sanačních materiálů a jejich vlastností je zřejmé, že je skutečně možné najít pro každou stavbu, zdivo i omítku ten správný recept. Prvním krokem však musí být stanovení správné diagnózy objektu, protože jen tak jej lze rychle a efektivně vyléčit.
   Odborníci z Bayosanu jsou, zdá se, dobrými diagnostiky. Nezapomeňme však ani na objekty, které jsou zdravé. Ne nadarmo se říká, že dobrá prevence přináší úspory.
   Závěrem se podívejme na konkrétní výsledek dvou aplikací sanačních systémů, které prošly velmi náročným i když nechtěným testem při povodních. Jedná se o ohradní zeď Trojského zámku, která byla pod vodou prakticky celá. Na fotografii pořízené po opadnutí vody by laik stěží poznal, že se jedná o objekt nedávno kompletně zaplavený.
   Druhým velmi dobrým příkladem je Ústřední depozitář Národního muzea v Terezíně. Na zdivu objektu byl rovněž aplikován kompletní sanační systém Bayosan a to již před šesti lety. Po ústupu vody, která dosahovala výšky 2 m bylo vypracováno odborné zhodnocení omítkového systému s optimistickým závěrem - sanační omítky přestály povodeň bez výraznějších škod. Prokázaly to i zkoušky pevnosti, příznivé hodnoty naměřených vlhkostí a celkový vzhled omítek bez patrných poškození. Jiné objekty, které byly v nedávné minulosti rovněž opraveny takové štěstí neměly. Potvrdily to výsledky měření i jejich vzhled. Záplavová voda pronikla většinou díky jejich vysoké nasákavosti do celé hmoty omítek i do zdiva a zpětně transportované soli a jiné látky povrch zcela znehodnotily. Takové omítky je potom nezbytné zcela odstranit. 
Autor: Miloslav Ileček
Foto: Archiv firmy