Bio Repel - ekologický přípravek proti vlivům plísní

Také jste bojovali ve svém domě, bytě, chalupě, sklepě nebo na pracovišti s plísní na zdech a většinou s nevalným výsledkem? Zřejmě proto, že jste nevyřešili hlavní příčinu růstu a rozmnožování plísní, tedy vlhkost, kterou je třeba odstranit, a následně nepoužili Bio Repel - ekologický přípravek proti nežádoucím vlivům plísní.

Poslední dobou kolem sebe slyšíme o „chytré houbě", která je určena právě proti nežádoucím plísním, jež nám v prostorách, kde se pohybujeme, znepříjemňují život a působí různé alergické a zdravotní potíže. Zeptali jsme se na tento zajímavý produkt Martina Suchánka, vývojového pracovníka firmy Biopreparáty s.r.o.

„Chytrá houba" je u vás se společnosti Biopreparáty zaběhlý pojem, ale co si vlastně pod spojením „chytrá houba" má představit nezasvěcený člověk?
„Chytrá houba" je zjednodušený název pro půdní mikroskopický organismus Pythium oligandrum, patřící do nedávno vzniklé biologické říše Chromista – Stramenopila. Představuje předěl mezi houbami a prvoky, o čemž svědčí jeho pohlavní i nepohlavní rozmnožování. Najdeme jej všude kolem sebe a jeho hlavní síla je v tom, že je mnohem vitálnější než mikroorganismy, které žijí na povrchu nebo ve vzduchu.

V čem tkví chytrost této houby?
Pythium oligandrum je predátor. Napadá svůj druh, tedy plísně, a přímým mikoparasitismem je likviduje. Je to upír mezi plísněmi. Svými vlákny penetruje do jiných plísní a odebírá jim živiny, dokud je nezahubí „hlady". Pak, nemá-li již další potravu (není schopen odebírat živiny z ničeho jiného než z plísní), přejde do klidového stádia a uloží se ve zdi nebo omítce na dobu cca dvou až tří let, kdy čeká na nálet další potravy. Pokud se plísně na zdi neuchytí, jeho životaschopnost upadá až zcela ze zdiva a omítky vymizí.

Nemohou být spóry v přípravku podobně škodlivé nebo alergizující jako nežádoucí plísně na zdi?
Víme, že alergie a poškození zdraví u lidí způsobují plísně, protože vystřelují do ovzduší spóry, které zamořují okolí, usazují se na potravinách, v očích a také je dýcháme. Třicetiletý výzkum a testování i v potravinářských provozech nezjistil žádné toxické ani alergizující účinky houby Pythium oligandrum. Navíc její spóry obsažené v přípravku Bio Repel se do vzduchu nedostanou a to ani při aplikaci, která je prováděna mokrou cestou.

Jak se přípravek aplikuje?
Bio Repel obsahuje dva samostatné sáčky. Postižené místo se napřed předepsanou koncentrací první částí přípravku omyje a nechá zavadnout cca ½ - 1 hodinu. Tím se spóry nežádoucích plísní z povrchu odstraní. Pak se na omytý povrch nanese druhá část, která vytvoří ochrannou bariéru a napadne nežádoucí plísně i uvnitř zdi. Je možné i druhou část Bio Repelu přidat do běžné nefungicidní barvy a vymalovat. Princip přímého parasitismu nedovoluje vyselektování odolnějších druhů nebo rezistenci.

Je možné aplikovat přípravek jenom postřikem?
Bez mechanického odstranění Vám plísně zůstanou na stěně, ale mrtvé. Představte si les, kterému vezmete živiny. Uschne, ale stojí dál. Bio Repel také neodstraňuje pigmentaci plísní, proto je dobré ošetřené místo přemalovat.

Pokud budeme mít starší domek, kde trvale vzlíná půdní vlhkost do zdiva a nelze s ním bez větších technických zásahů a investic nic dělat, můžeme vsadit na Bio Repel, že otázku plísní za nás vyřeší?
Chronicky vznikající půdní vlhkost by měla být časem odstraněna. I když přípravek v tomto případě pomůže, není to většinou věc jedné aplikace, protože při předchozí likvidaci plísní, když Bio Repel ještě nebyl na trhu, se ve většině případů vyselektovaly odolnější nebo rezistentní druhy. To jsme si vyzkoušeli v zátěžových situacích po povodních. Kdy přípravek dokázal udržet důkladně nasáté zdi bez plísní.

Jsou nějaká úskalí při používání přípravku?
Je nutno naprosto přesně dodržet návod, protože tak je přípravek schválen a odzkoušen, aby nejlépe pracoval.

Pokud použijeme přípravek v dětském pokoji nebo v ložnici, za kolik dní můžeme místnosti používat?
Bio Repel nezapáchá, není škodlivý pro okolí, rostliny zvířata ani lidi, proto místnosti a to třeba i sklepy, kde máte uschovanou úrodu ze zahrádky, můžete používat hned po ošetření.

Jak odstraníme skvrny na nábytku nebo na kobercích, pokud nám přípravek na ně ukápne?
Bio Repel nedokáže zničit koberce nebo zařízení pokoje. Pokud roztok z Bio Repelu ukápne, setřeme ho látkou nebo použijeme běžné přípravky na koberce nebo nábytek.

Děkuji za rozhovor

Na přípravek Bio Repel jsme se ptali i na více místech. Ministerstvo zdravotnictví ČR tento přípravek přípravek hodnotí následovně:

Bio Repel - BIOCIDNÍ PŘÍPRAVEK

Na základě § 35 zákona č. 120/2002 Sb. uvedlo Ministerstvi zdravotnictví ČR do registru chemických látek č. REG 3371 dne 30. 9. 2002 pod číslem 224126 toto Oznámení biocidního přípravku:

  • Bio Repel je ojedinělý netoxický ekologicky čistý přípravek, představující nové možnosti ošetřování zdí v objektech proti nežádoucím vlivům plísní. Jeho specifická kompozice mikroorganismů izolovaných z přírodních substrátů potlačuje nežádoucí plísně na základě mezidruhového parazitizmu a je schopna svou aktivitou vymýtit i „podhoubí" plísní rostoucích nejen na omítkách, v omítkách i pod nimi ve zdivu. Po jejich eliminaci biologický proces ustane. K aktivaci přípravku je potřeba čistá voda a nanesení připraveného roztoku po pěti minutách na zasažené zdivo. Doba od aktivace po nanesení by neměla přesáhnout dobu dvou hodin.
  • Bio Repel není přípravek chemický, ale biologický a nejen, že plísně odstraňuje ze zdí a nevznikají rezistence, ale přidáním do malířských nátěrů má i přetrvávající účinek. Aktivní mikroflóra v přípravku není pro ovzduší, rostliny, zvířata nebo člověka patogenní ani nijak škodlivá. Právě proto je významným přínosem v ošetřování bytových i jiných prostorů.
  • Při používání Bio Repelu nebyly zjištěny žádné vedlejší, natož nežádoucí účinky.

Na základě tohoto hodnocení vydala společnost BIOPREPARÁTY, spol. s r.o. ve smyslu zákona č. 22/1997Sb. o technických požadavcích na výrobky a nařízení vlády 174/1998Sb. z 10. 6. 1998 o technických požadavcích na prostředky Prohlášení o shodě.

Autor: Mgr. Helena Hejhálková
Foto: Archiv firmy Biopreparáty s.r.o.