Biometrické zámky na otisk prstu

Aktualizováno: 21. 4. 2010

Bezpečnostní zámky, které lze otevírat dotykem prstu, se pomalu stávají běžnou záležitostí a rychle nahrazují dosud užívané klíče a čipové karty. Identifikace pomocí skenu papilárních linií prstu patří totiž mezi vůbec nejbezpečnější metody. Biometrie se tak rychle stává nejmodernějším a nejspolehlivějším způsobem v oblasti kontroly vstupů. Společnost BECC&Co a.s. v rámci své technické divize Becc Intell vyrábí a dodává na náš trh nové typy těchto biometrických zámků.

Biometrické zámky na otisk prstu

Společnost BECC&Co a.s. se dělí na dvě divize. První z nich Becc Eko se zaměřuje na realizaci projektů šetrných k životnímu prostředí. Mezi její hlavní produkty patří dodávky tepelných čerpadel, solárních systémů a elektráren, systémů pro ohřev vody, kogenerace, rekuperace vzduchu a vody apod.

Divize Becc Intell se zabývá technologií řízení budov, která přímo nesouvisí s ekologií. Má svou vlastní řadu produktů, mezi něž patří kamerové systémy, bezpečnostní systémy, přístupové systémy, automatické vratové systémy, nízkoenergetické výtahy či záložní zdroje na bázi palivových článku na vodík, jakož i systémy pro řízení a automatickou správu budov a energetických systémů, ale také elektronické zámky.

Nové typy zámků

Společnost BECC&Co a.s. uvádí v současné době na trh nové typy bezpečnostních biometrických zámků, které plně vyhovují požadavkům zákazníků, kteří požadují rychlost a přesnost. Pro štíty zámků byla jako materiál použitá nerezová slitina, která dokáže bezpečně odolávat náporu vetřelce a zároveň ladí vskutku zajímavým designem.


Biometrický zámek FP 3710-3-BT se zapuštěným senzorem

Dostupné kování je v bezpečnostní třídě 1 (základní ochrana), v současné době se pracuje na vylepšení bezpečnostního stupně, a to na druhou třídu (dostatečná ochrana). Nyní probíhají testy kování pro bezpečnostní třídu 2. Testování zadlabacího zámku už potvrdilo bezpečnostní úroveň 2. Testování probíhá v naší nejprestižnější certifikační firmě specializující se na odolnost zámků – TREZOR TEST s.r.o., která se zabývá nejen certifikací, ale také tvorbou příslušných norem.


Zámek FP 6800 3C-BT s průtahovým čidlem

Novinkou u nabízených zámků je velmi přijatelné a jednoduché manuální programování jako i možnost použití softwarové zprávy i programování. Zámky mohou nově využívat oba způsoby programování najednou, což umožňuje daleko lepší možnosti obsluhy. Zámky jsou opatřeny také vložkou pro nouzové otevření záložním klíčem. Vložky se dají libovolně měnit, v různých třídách bezpečnosti. Zdrojem energie je AA bateriový článek, v případě kvalitního článku je jeho životnost i přes jeden rok. Na nedostatek energie ve zdroji zámek sám upozorňuje v dostatečně dlouhém intervalu a to zvukovými varovnými signály při otevírání.

Nároky na montáž

Zámky jsou nabízeny ve dvou typech podle rozdílných nároků na užití. Montáž vyžaduje běžnou manuální zručnost a přesné měření, proto doporučujeme použít při montáží odborné pomoci zámečníka. Samotné programování je v českém manuálu dobře popsané a vyžaduje pouze několik málo kroků.

První typ zámku FP 6800-3C-BT obsahuje průtahové čidlo – znáte z použití u notebooků, což znamená, že je prst přes skener tažen a zároveň nezanechává žádnou stopu po otisku. Tento zámek doporučujeme do interiérů, či zastřešených exteriérů. Rozlišení skeneru je 450 DPI.


Model FP 6000M 3C-BT užitkový zámek s průtahovým čidlem

U druhého zámku FP 3710-3-BT po sejmutí otisku skenerem zůstává otisk na čtecím zařízení, které je ale chráněno zábranou tak, aby se otisky nedaly z vnější strany snímat, zároveň je opatřen čidlem odporu lidského těla. Skener má také daleko lepší rozlišovací schopnost v hodnotě 800 DPI. Tento typ zámku doporučujeme do venkovních prostor díky zapuštěnému senzoru otisku prstu, avšak užití v interiéru je také možné.

Další vlastnosti

Dále je potřeba zdůraznit další výhody a vlastnosti biometrických zámků:

  • Jsou opatřeny kontakty, které snímají odpor lidského těla, takže není možné podsouvat převzaté otisky, například na fólii nebo v drastičtějších případech například uříznutým prstem, pryžovou náhražkou, aj. Na zámek neplatí ani zkrat.
  • Mají vnitřní paměť, pomocí které se dá vyčíst průběh pěti set vstupů jednotlivých osob do objektu – tzn. máte naprosto přesnou kontrolu pohybu osob. Kromě toho se dají zámky časově naprogramovat pro jednotlivé vstupy konkrétních osob. Vstup se dá omezit, například v době od 8 do 9 pro uklízečku, v jinou dobu se do objektu nedostane.
  • Dají se také nastavit jako průchozí (tzn. otevírání bez otisku).
  • Poskytují možnost zamykání otiskem prstu (tzn. opačná funkce).
  • Lze je naprogramovat pomocí počítačů, mobilních telefonů a bluetooth.
  • Jsou antipanické a umožňují bezproblémové otevření dveří zevnitř například při požáru.
  • Dají se použít nejen v soukromých objektech, ale také v místech s výskytem velkého množství lidí – v úřadech, hotelích, nemocnicích, i v místech, kde jsou nebezpečné látky nebo léky.
  • Dosud jsou dvoubodové, ve vývoji je vícebodový systém.

Ceny biometrických zámků nepřesahují částku 9 000 Kč, což jsou ceny běžných bezpečnostních zámků. Snahou společnosti BECC&Co a.s. je nabízet zákazníkům biometrické zámky k běžnému užívání, v nízké cenové hladině a vysoké kvalitě. Záruka na výrobek jsou 2 roky, společnost má své zaměstnance popř. partnery, kteří vám zajistí prodej, montáž i odbornou péči, dále společnost BECC&Co a.s. nabízí možnost infolinky 605 810 400 na které vám kdykoliv zaměstnanci rádi poradí a zodpoví veškeré vaše dotazy.

Kontakty:
BECC&CO a.s.
Národní 34/40, 110 00 Praha 1
Tel.: +420 605 810 400
E-mail: pavel (tečka) bartusek (zavináč) becc (tečka) cz
http://www.becc.cz/
(aktualizace kontaktu: 16. 4. 2010)
Autor: Jan Kuchař
Fotografie: Archiv firmy

Diskuze k článku

Článek zatím nikdo nekomentoval. Vložte komentář jako první.

Více článků

Dveřní kliky v objektech se zvýšeným provozem

Dveřní kliky v objektech se zvýšeným provozem

Výběr správného kování pro dveře osazené ve veřejném objektu je často podceňován, případně mu není přikládán takový důraz, jaký je kladen na výběr…
celý článek

Stavební kování EFB – záruka kvality

Stavební kování EFB – záruka kvality

Společnost EFB se zabývá dovozem a prodejem nadstandardního stavebního kování na český trh. Má mnoho zkušeností s prodejem kování pro nejnáročnější…
celý článek

Kování MINIMAL/MAXIMAL aneb když klika splyne s dveřmi

Kování MINIMAL/MAXIMAL aneb když klika splyne s dveřmi

Kůže, sklo, dýha, anebo broušený nerez... to vše na sobě může nést jediné české kování, které v loňském roce obdrželo designové ocenění Red Dot…
celý článek

EfB objevuje nové cesty pro nadstandardní kování

EfB objevuje nové cesty pro nadstandardní kování

Rok 2014 představuje pro společnost EfB velký krok vpřed. Kromě novinek v již zaběhnutém sortimentu značek FSB a Simonswerk se nabídka rozšířila…
celý článek

Stránky stavebnictvi3000.cz používají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. (beru na vědomí)