Blízká i vzdálená budoucnost v úspoře energií

Téma úspory energií začalo býti frekventované po tzv. „První ropné krizi“ v počátku 70. let minulého století. Jako první zasáhlo bezprostředně okruh výrobních technologií, které energie přímo spotřebovávají, postupně se dostalo ve formě hledání úsporných technologií pro vytápění a odtud byl již jen malý krůček k hledání úspor přímo u stavebních objektů.

Bytový dům KOTĚROVA, Brno

  • Prováděcí firma: Firma KOMFORT a.s./JOK a.s
  • Popis realizace objektu: Novostavba se zateplením, 2011
  • Použitý Systém – materiály: 4 000 m 2 zateplení s minerální izolací 14 cm – systém Minera Line, povrch – silikonové omítky Capatect a Carbopor

Paradoxně první objekty, kde byly aplikovány vnější tepelně izolační systémy v téměř současných skladbách, byly nadzemní vodojemy (Švýcarsko, Rakousko), kde účelem bylo zajistit stálou teplotu naakumulované vody.

U nemovitostí se celkem logicky první snahy o zvýšení energetické úspornosti soustředily na prostupy v obálce (okna, dveře). Postupem doby se měnilo i vnímání obvodového pláště jako celku, tedy jako obálky nemovitosti. Současně se zvyšováním cen energií je i tlak na energeticky úsporné domy výrazně vyšší, a to nejen v našich zeměpisných šířkách kvůli vytápění, ale i v zemích jižních (Turecko, Řecko) kvůli klimatizaci. Z pohledu dnešních změn klimatu je toto téma stále živé a trendy vedou jednoznačně směrem k energeticky co nejúspornějšímu stavění.

Zde je potřeba si uvědomit, že budova není jenom obvodový plášť a prostupy, ale zahrnuje i široký komplex technického vybavení jako ohřev vody, větrání, klimatizace atd.

Současně platná harmonizovaná ČSN EN 730540 s názvem Tepelná ochrana budov neustále zpřísňuje požadavky. Tato skutečnost vyplývá z mezinárodního vývoje, kdy se výrazně mění pohled na životní prostředí a požadavky na šetrný přístup k této problematice. S tím se ostatně ztotožňuje většina vyspělých zemí, včetně naší republiky, jako člena EU.

EPBD2

I proto jsme se přihlásili k evropské směrnici o úsporách energií EPBD2, která ve stavebnictví realizuje evropskou výzvu 20−20−20, podle níž se zavazujeme do roku 2020 dosáhnout:

  1. 20% snížení emisí skleníkových plynů oproti roku 1990,
  2. zvýšení podílu spotřeby energie vyrobené z obnovitelných zdrojů (OZE) na 20 %,
  3. zvýšení energetické účinnosti (chápané jako spotřebu na jednotku HDP) o 20 %.

Počítá se, že nové nemovitosti, stavěné po tomto datu, budou mít „téměř nulovou spotřebu energie”. Cesta bude vyžadovat změnu celkového přístupu k úsporám energií nejen za strany nás občanů, ale zejména politiků a všech, kteří mohou vývoj ovlivnit. Vždyť z pohledu občana je i tzv. „energetická politika státu” jenom podle vývoje posledních let, mírně řečeno nekonzistentní. Připomeňme si jenom horečnou výměnu zdrojů na pevná paliva za přímotopy (se státní dotací), následnou výměnu přímotopů za plynové kotle (se státní dotací), podobně tomu je u tzv. „kotlíkových dotací” (majících snad smysl) a nakonec velkorysou podporu zřizování fotovoltaických elektráren (se státní podporou) s významnými negativními dopady do cen energií. Jestliže k tomu připočteme nepříliš systémovou podporu zateplování budov s nepříliš průhledným systémem státních podpor, je současná situace, kdy není podporováno v oblasti úspor energií (resp. sanace budov) prakticky nic, pouze logickým vyústěním dlouhodobě nesystémově řešené situace. Takže lze doufat, že konečně budou podpůrné programy fungovat.

Vývoj trhu ETICS v ČR. Po poklesu v letech 2009–2012 došlo v roce 2014 k návratu na původní objem před krizí

Energetické štítky a podpůrné programy

Ke změně dochází i na naší scéně. Jedna důležitá přišla od roku 2014, kdy vstoupila v platnost povinnost uvádění energetických štítků (vydaných na základě energetického auditu) při pronájmu, koupi a prodeji nemovitosti. Současně situaci komplikují ne zcela jasné majetkové poměry a v důsledku toho i poměrně složitá právní situace u družstev a SVJ v nájemních domech.

Dalšími změnami bylo bezesporu plánované oživení státního podpůrného programu „Nová zelená úsporám”, který ovšem současně umožňuje financovat úpravy rodinných domů a veřejných budov, bytových domů potom pouze v Praze. U tohoto programu, pod záštitou MŽP, je zdrojem financí prodej emisních povolenek. Tento program by měl kontinuálně pokračovat i v následujících letech. Kromě toho se ukazují možnosti využití prostředků z Evropské unie, např. program Jessiina (obecně známý jako „Nový panel”). Další možností získání finančních prostředků jsou integrované operační programy tam, kde jsou tyto projekty schváleny.

Český Caparol a jeho přístup k dané problematice

Samozřejmě, že se v této problematice orientuje i naše společnost. Jednak máme jako členové CZB ČR (Cechu pro zateplování budov) přístup k aktuálním informacím, navíc se dlouhodobě snažíme systémově působit na zvyšování kvality energeticky úsporných opatření. K tomu nás zavazuje i členství v EAE (Evropském cechu pro zateplování budov), kde je hlavním mottem „Kvalita v zateplování”. Právě zveřejněná česká verze Evropských pokynů pro uplatnění ETICS a našich Obecných podmínek pro poskytování záruk na ETICS (CZB ČR) dokumentují, že se snažíme o seriozní a odpovědný přístup k dané problematice.

Není obvyklé si v článku stěžovat, ale nedá mi se nezmínit o stinné stránce zateplování. A tou je bezesporu realizace. Realizační firmy jsou ty, kdo obecně pověsti zateplování neprospívá. V honbě za zakázkami nabízejí nesmyslné ceny, které se potom snaží uměle navýšit. Pořádek snad přinese novela zákona o veřejných zakázkách.

Sázíme na inovace a techniku

Společnost Český Caparol sází na inovace a techniku, díky níž je dlouhodobě mezi těmi, kdo na trhu udává tón. Z inovací posledních let jenom připomínám:

  1. Mechanicky odolný systém složený z materiálů, vyztužených uhlíkovým vláknem, který letos slaví 10 let od uvedení na trh v ČR a na Slovensku a za který naše společnost dostala cenu „Výrobek roku 2014”.
  2. Uvedení nového systému tónování omítek pigmenty vlastní výroby na anorganické bázi.
  3. Jako 1. na trhu v ČR a SR nabídka systémů s prakticky neomezenou barevností se zárukou i při součiniteli odrazu světla HBW = od 0 a výše.
  4. Splňujeme požadavky na environmentální udržitelnost. Certifikováno nezávislými organizacemi.
  5. V roce 2013 jsme na trh v ČR a SR jako první uvedli systém s izolačními deskami z technického konopí. Za tento výrobek jsme získali cenu pro ekologicky inovativní výrobek v Německu a Rakousku.

O kvalitě našich výrobků svědčí i celá řada prestižních referenčních objektů. Naše společnost nabízí poradenský servis přímo na stavbách a zaškolování prováděcích firem. Jsme zároveň zakládajícími členy Cechu pro zateplování budov ČR a Združenia pre zatepĺovanie budov SR. Caparol předsedá evropskému sdružení pro zateplování EAE a zastupuje v tomto sdružení i Českou republiku.

V Evropě zaujímá společnost Caparol 3. místo ve výrobě a prodeji nátěrových hmot a fasádních systémů.

Opravy památek

A protože o zateplování již bylo popsáno dost, na závěr se jenom zmíním o sortimentu ušitém na míru pro opravy památek s názvem Histolith. Ale to je téma a výzva pro příští období.

Budeme se těšit, pokud nás navštívíte na našich internetových stránkách, případně se obrátíte na naše obchodní zástupce.

Referenční objekty v ČR Kostel Dobrá Voda u Nových Hradů kompletní sanace systémem Histolith
Autor: Ing. Jan Loukotka
Foto: Archiv firmy