Sendwix AKU

Bouda Černá Voda

Zveřejněno: 13. 6.

Na místě vedle staré sjezdovky nedaleko hraničního přechodu Pomezní Boudy v Krkonoších byla postavena malá drobná horská chata pojmenovaná „Černá Voda“. Původní vlekařskou stanici nahradila nová dřevostavba, která stojí při soutoku Kolbenova potoku a potoku Černá Voda, odkud pochází i název této horské boudy.

Bouda Černá Voda

Přáním vlastníka bylo navrhnout malou stavbu, která bude sloužit pro krátkodobé ubytování hostů majitele nedaleké horské chaty Tereza. Jedná se o dřevostavbu s rozměry cca 5,3 x 5,6 m, ke které ještě přiléhá ocelová terasa o rozměrech cca 5,3 x 2,5 m. Dispozičně je domek rozdělen na vstupní zádveří, obytnou místnost s kuchyňským koutem a koupelnu s WC. V rámci obytné místnosti je nad zádveřím a koupelnou navržen prostor pro spaní, který je přístupný po schodišti z obytné místnosti. Ta je celá otevřena až do hřebene krovu a prostor pro spaní je oddělen ochrannou sítí.

Stavba stojí v poměrně prudkém severovýchodním svahu Pomezního hřebene, v těsné blízkosti potoka. Je založena na betonových sloupcích a celá nadzemní část stavby má dřevěnou konstrukci. Na střechu a boční fasády byl použit černý hliníkový plech, zbylé dvě štítové stěny jsou obloženy dřevěnými prkny natřenými černou barvou. Bouda stojí samostatně na horské louce stranou hlavní zástavby obce Horní Malá Úpa. Je obklopena vzrostlými stromy a křovinami, které lemují Kolbenův potok. Při pohledu z velkého rohového okna je pěkný výhled do údolí říčky Malé Úpy a okolní krajiny, ale také na vrchol nejvyšší české hory Sněžky.

  • Kancelář: ADR s.r.o., www.adr.cz
  • Autoři: Petr Kolář, Aleš Lapka
  • Spolupracovníci: mar.s architects, Anna Vildová
  • Adresa: Horní Malá Úpa, okres Trutnov
  • Zahájení projektu: 03/2010
  • Dokončení realizace: 2017

Fotogalerie

¹) Zpracováno z Česká cena za architekturu
Autor: ¹)
Fotografie: BoysPlayNice

Diskuze k článku

Článek zatím nikdo nekomentoval. Vložte komentář jako první.

Více článků

Rekonstrukce funkcionalistické vily Indiánská loď

Rekonstrukce funkcionalistické vily Indiánská loď

Vila byla postavena v roce 1936 dle návrhu architekta Vladimíra Grégra, významného českého architekta a vnuka známého novináře a politika. Jedná se o…
celý článek

Rekonstrukce podkroví B. Němcové

Rekonstrukce podkroví B. Němcové

Mezonetový byt s využitím prostor v podkroví bytové jednotky je ve třetím podlaží malého řadového bytového domu.
celý článek

Modulární architektura

Modulární architektura

Prefabrikace, mobilita a variabilita jsou základní pojmy charakterizující modulární architekturu. Výhody ve formě suché výstavby, možnost repasování…
celý článek

Rekonstrukce půdy

Rekonstrukce půdy

Oživení půdy nad částí hospodářského dvora je jedním z mnoha záměrů, realizovaných širokou hořenickou rodinou.
celý článek

Stránky stavebnictvi3000.cz používají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. (beru na vědomí)