Brno je zlatá loď, za vzděláním v Brně choď

Aktualizováno: 3. 9. 2012

Moravská metropole Brno se svojí velkorysou investicí do rozsáhlého univerzitního centra stává Mekkou vysokoškolského vzdělání nejenom v naší republice, ale v celé střední Evropě. Smysluplné využití evropských finančních fondů a tuzemských stavebních kapacit ve známých brněnských čtvrtích, jakými jsou Brno-Bohunice a Královo Pole, vyrůstá nejrozsáhlejší studentský kampus ve střední Evropě.

Brno je zlatá loď, za vzděláním v Brně choď

Brněnská Masarykova univerzita, která je hlavním investorem a garantem tohoto projektu, v průběhu několika posledních let uvedla do provozu řadu školských a správních budov, ale i vysokoškolské koleje a menzy, sportovní zařízení a komerční centra.

Název objektu: Masarykova universita, VUT, Technická 12, Brno-Královo Pole
Hlavní investor: Vysoké učení technické, Brno
Hlavní projektant a architekt: Hexaplan International s.r.o., Brno
Zpracovatel projektové dokumentace: Promed Brno s.r.o., Brno
Generální dodavatel stavby: OHL ŽS a.s., Brno
Subdodavatel podlahářských prací: Stavospol Interiér s.r.o., Brno
Dodavatel podlahové stavební chemie: Uzin s.r.o., Praha
Podlahová stavební chemie: UZIN PE 260 (penetrace), UZIN NC 105 a NC 160 (stěrkovací hmoty), UZIN NC 182 (opravná hmota), UZIN KE 418 a UZIN KE 2000 SL (podlahová lepidla)

Studentský kampus

Výstavba tohoto mimořádného projektu za několik miliard korun probíhá po etapách a v posledních letech byla již celá řada objektů zprovozněna a plně slouží svému účelu – školství, vědě a sportu. Je chvályhodné, že rozsáhlý komplex není sterilním uzavřeným prostředím, ale slouží nejen studentům, ale i široké veřejnosti. Symbióza města a studentského kampusu tak vytváří harmonický celek tradiční městské zástavby s moderní architekturou.

Pokládka podlah s materiály UZIN

V jednom z rozsáhlých objektů, který patří brněnské FEKT VUT (Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií Vysokého učení technického), probíhaly v polovině letošního roku intenzivní práce spojené s pokládkou podlah.

Renomovaná podlahářská společnost STAVOSPOL INETRIER s.r.o. se sídlem v Brně se tohoto úkolu zhostila velmi zdařile. Na celkové ploše čítající ca 20 000 m2 položili její pracovníci protiskluzný heterogenní zátěžový vinyl v pásech (FORBO SURESTEP ORIGINAL) cihlové barvy a světle šedé elektrostaticky vodivé PVC podlahové krytiny ve čtvercích (FATRA ELEKTROSTATIK).

Po konzultaci se společností UZIN s.r.o. byl povrch základového anhydritového potěru zbroušen jednokotoučovou brusku a napenetrován disperzní penetrací UZIN PE 260 v ředěném poměru 1:1 s vodou. Z programu stěrkovacích hmot byla zvolena samorozlévací stěrkovací hmota UZIN NC 105 na bázi sádry a objektová cementová stěrkovací hmota UZIN 160.

Po vyzrání vystěrkovaných ploch následovalo lepení výše uvedených krytin, přičemž pásy byly na chodbách a v komunikačních prostorech lepeny jedním z nejoblíbenějších lepidel mezi podlaháři, a to disperzním lepidlem UZIN KE 418 (ca plocha 11 000 m2). Homogenní elektrostatické vodivé čtverce po předepsaném plošném rozmístění samolepících měděných vodivých pásků byly lepeny na podklad vodivým lepidlem UZIN KE 2000 SL s armovanými vodivými vlákny (ca plocha 9 000 m2). Takto vytvořená konstrukce se svodem na uzemnění dokonale splňuje bezpečnostní a hygienické požadavky budoucího provozu laboratoří, zkušeben, učeben a poslucháren.

Pro případ drobných oprav v podkladu byla po ruce rychle tvrdnoucí cementová opravná hmota UZIN NC 182.

Přestože termín dokončení celého komplexu je plánován na začátek příštího roku, už dnes je zcela zřejmé, že nová generace studentů moderních komunikačních technologií a bouřlivě se rozvíjející elektrotechniky získá dokonalé zázemí pro své vzdělávání. Je příjemné podílet se na takovém projektu se svým know-how, a to pěkně od podlahy.

Kontakty:
UZIN s.r.o.
Českomoravská 12a/2255, 19000 Praha 9
Tel.: +420 283 083 314
E-mail: info (zavináč) uzin (tečka) cz
http://www.uzin.cz
(aktualizace kontaktu: 26. 4. 2010)
Autor: Ing. Vladimír Kouba
Fotografie: Ing. Vladimír Kouba

Diskuze k článku

Článek zatím nikdo nekomentoval. Vložte komentář jako první.

Více článků

Realizace podlahy – skladba podlahového souvrství (díl první)

Realizace podlahy – skladba podlahového souvrství (díl první)

Když se řekne slovo „podlaha“, obvykle se nám vybaví krémové dlaždičky, leštěný kámen, koberec, lino, laminátové prvky, přírodní dřevo, parkety.…
celý článek

Originální podlaha ARTURO ve školícím centru

Originální podlaha ARTURO ve školícím centru

ARTURO je značka epoxidových a polyuretanových litých a průmyslových podlah a už v samotném názvu je obsaženo umění (ART = umění). ARTURO umožňuje…
celý článek

Litá designová podlaha Arturo ve školní jídelně

Litá designová podlaha Arturo ve školní jídelně

Kdekdo ze starší generace si jistě ještě pamatuje školní jídelnu jako místo, kde po vyvstání nekonečně dlouhé fronty k výdajovému okénku obdržel od…
celý článek

Specifika čištění v karuselových dveřních systémech veřejných budov

Specifika čištění v karuselových dveřních systémech veřejných budov

Karuselové dveřní systémy kladou oproti vstupům s automatickými posuvnými dveřmi specifické nároky na použití vhodných čisticích rohoží. Rotační…
celý článek

Stránky stavebnictvi3000.cz používají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. (beru na vědomí)