Bydlení pod Tatrami. Když se spojí krásné místo, vkus a šikovnost

Zveřejněno: 13. 9.

Dům svépomocí vznikal čtyři roky. Majitelé totiž nechtěli žádné dluhy a stavba rostla podle jejich aktuálních finančních možností. Zároveň nechtěli slevit z kvality použitých materiálů, zejména těch pro výstavbu domu. Ma- jitel, který s pomocí rodiny dům postavil, je zároveň projektantem. A když se rozhodoval o ekonomickém a přitom uceleném a spolehlivém technickém řešení, vybral si Ytong.

Bydlení pod Tatrami. Když se spojí krásné místo, vkus a šikovnost
Rodinný dům, zasazený do podhůří Nízkých Tater, si navrhl majitel sám.

Rodinný dům si navrhl majitel sám, projekt optimálně využívá pozemku a také pracuje se zasazením do krajiny v podhůří Nízkých Tater. Bydlení na kraji obce s výhledem do lesů je unikátní už svou polohou a dům, který je provedený s velkým citem pro detaily, z něj dělá skutečně splněný sen jedné rodiny.

Na počátku jsem zvažoval různé materiály, například dřevodomek. Ale Ytong z toho porovnání vyšel cenově i z hlediska stavebního provedení nejlépe. Například úsporu přináší už samotná přesnost tvárnic – nemuseli jsme nanášet silnou omítku,” říká k rozhodování o materiálech majitel. Důvodů pro Ytong bylo hned několik – stavba je členěna do dvou propojených bloků a má řadu atypických prvků – šestimetrové otvory pro okno na terasu, na míru zhotovený masivní strop a zdivo doprovázené systémovým zateplením Multipor.

Pro atypicky řešené domy je Ytong optimální pro svou opracovatelnost a současně lehkost. Zdění zvládne i laik a navíc se uspoří stavební materiál, který se upotřebí téměř všechen, vzniká minimum odpadu. Systém umožňuje také řešit bez bednění atypicky velké stavební otvory, jakými jsou v tomto případě okna na terasu.

Obvodové tvárnice o šíři 250 mm byly zvoleny zejména kvůli tomu, že uvnitř jsou přiznané nosné dřevěné trámy a stavba má působit odlehčeným dojmem. Pro zvýšení tepelněizolačních vlastností bylo zvoleno zateplení pomocí minerálních desek Multipor od téhož výrobce. „Minerální desky jsem použil kvůli jejich tvarové stálosti. Jsou mnohem méně náchylné na poškození. Také pomáhají udržet zdravé klima v domě tím, že jsou paropropustné,” vysvětluje výhodu zateplení majitel domu. Dům nyní splňuje parametry energetické třídy A.

Stropní dílce byly zhotovené na zakázku podle projektové dokumentace. „Dostali jsme kladečské plány a pomocí jeřábu jsme ve třech lidech měli strop za hodinu položený,” říká k montáži. „Také jsme ocenili, že byl okamžitě pochozí a mohli jsme ve stavbě pokračovat,” dodává.

Dům je tak ukázkou toho, že i bez velkého zatížení úvěrem lze získat nadstandardní bydlení, jehož velkým kladem je také to, že díky použitému materiálu nebude vyžadovat další zásadní změny ani v budoucnu – odpovídá nejpřísnějším tepelnětechnickým normám a životnost Ytongu je takřka neomezená. Čtyři roky práce se jim tak zúročily v tom, že nyní mohou desítky let spokojeně žít bez velkých starostí se splácením domu či výměnou opotřebeného zateplení.

Fotogalerie

Celkový pohled na dům a jeho okolí po realizaci Pohled do interiéru Pohled do interiéru
Kontakty:
Xella CZ, s.r.o.
Vodní 550, 664 62 Hrušovany u Brna
Tel.: +420 547 101 111
E-mail: obchod (tečka) cz (zavináč) xella (tečka) com
http://www.ytong.cz
(aktualizace kontaktu: 10. 9. 2012)
Autor: Xella CZ, s.r.o.
Fotografie: Xella CZ, s.r.o.

Diskuze k článku

Článek zatím nikdo nekomentoval. Vložte komentář jako první.

Více článků

Jak stavět dům e4

Jak stavět dům e4

Koncept cihlového Wienerberger e4 domu představuje převratné řešení bydlení v rodinných domech po roce 2020 a je také nazýván domem pro XXI. Století…
celý článek

Rodinný dům v Praze Křeslicích

Rodinný dům v Praze Křeslicích

Rodinný dům se nachází na okraji Prahy v nové zástavbě obce Křeslice. Svažitý terén pozemku uzavírá na severní straně Pitkovický potok lemovaný…
celý článek

Rodinný dům Řevnice

Rodinný dům Řevnice

Parcela se nachází v nejvyšším patře obytné zástavby obce v údolí řeky Berounky. Tvar parcely je půdorysně i výškově členitý a středem parcely…
celý článek

Rodinný dům Srbín

Rodinný dům Srbín

Rodinná vila byla navržena na velkém z části zalesněném pozemku v kontaktu s rybníkem, nacházejícím se v otevřenější části parcely. Cílem bylo hmotu…
celý článek

Stránky stavebnictvi3000.cz používají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. (beru na vědomí)