Česká cena za architekturu 2019 – přípravy v plném proudu

Autoři architektonických realizací lokalizovaných na území České Republiky se i letos mohou zúčastnit prestižní České ceny za architekturu. V porotě zasedne sedmička renomovaných zahraničních odborníků, kteří vyberou z přihlášených staveb jedinou vítěznou.

Soutěžní přehlídka nemá stanoveny žádné kategorie, může se přihlásit každý autor, jehož dílo bylo realizováno na území naší republiky za posledních 5 let (leden 2014 – prosinec 2018). Registrace je on-line prostřednictvím jednoduchého formuláře a je bezplatná. Česká komora architektů se tímto způsobem snaží vyjít vstříc především začínajícím architektům a odstranit veškeré možné překážky při prezentaci děl. Podmínkou je odevzdání přihlášky do 1.4. 2019.

Na snímku rezidenční objekt Origami XXL z pera francouzského ateliéru Fresh Architects, jehož zakladatelem je letošní člen poroty ČCA Julien Rousseau. (zdroj: archiv ČKA)

Nejen hlavní cena

Porotou bude vyselektováno až 50 nominovaných objektů a z nich vybráno 5 – 10 prací, které obdrží čestný titul Finalisty ČCA. Držitel hlavní ceny bude však jediný. Kromě hlavní ceny bude udělena též cena za výjimečný počin v oblasti architektury. Tato je udělována ateliérům, jejichž díla jsou vyhledávána aktivně samotnou Akademií České ceny. V neposlední řadě je udělován i titul ceny partnera ČCA.

V porotě zasedne sedm odborníků a architektů, mezi nimi například francouzský architekt Julien Rousseau, mnoha oceněními ověnčená britská architekta Teresa Borsuk, přední izraelský architekt Etan Kimmel nebo Michael Jakob, profesor historie a teorie krajiny v Ženevě.

Vítězný objekt loňské České ceny za architekturu, administrativní budova ve Strančicích. (zdroj: archiv ČKA)

Vítěz 2018

V loňském roce získala hlavní cenu administrativní budova ve Strančicích, návrh studia Architektura, s. r. o. Porota ocenila způsob, jakým autoři zakomponovali stavbu do kontextu. Objekt zasazený do průmyslového areálu nedaleko betonárky je odlitý na místě z lehkého izolačního betonu, který vytváří variabilní povrchové struktury. Danou technologií byla prozatím v Evropě postavena jen hrstka budov, beton je stejný jak zvenčí, tak uvnitř. Stavba bez jakékoliv izolace či jiné povrchové úpravy oslňuje svou hrubostí, která se v souvislostech místního prostředí stává až půvabnou.

Slavnostní galavečer vyhlašování ceny za rok 2019 proběhne i letos v měsíci listopadu.

Autor: Bc. Helena Široká
Foto: archiv České komory architektů