Česká energetika na rozcestí – kam se vydá?

Asociace obnovitelných zdrojů uspořádaly v budově Poslanecké sněmovny seminář, věnující se obnovitelným zdrojů energie a jejich budoucnosti. Na semináři vystoupily významné evropské osobnosti zabývající se energetikou.

Na semináři jednoznačně zaznělo, že Česká republika se v oblasti podpory obnovitelných zdrojů ubírá přesně opačným směrem než ostatní vyspělé evropské a světové ekonomiky. Zatímco tyto země podporují přechod k obnovitelným zdrojům, Česká republika se chce i nadále spoléhat převážně na jádro a uhlí. Tento přístup jde i proti ekonomické logice. Je známo, že zatímco obnovitelné zdroje mají do budoucna potenciál ke zlevňování, konvenční zdroje budou i nadále nevyhnutelně zdražovat. I proto například německá strana Zelených připravila svůj ambiciózní plán – dosažení 100 % elektřiny vyrobené z OZE do roku 2030. „Pokrytí 100% spotřeby elektřiny z OZE není nereálný cíl, studie PricewaterhouseCoopers s několika scénáři to potvrzuje,“  komentoval na semináři tento přístup univerzitní profesor Anthony Patt, externí konzultant společnosti PricewaterhouseCoopers.


Martin Bursík

Právě konvenční zdroje a jejich omezenost stojí již teď za současným nárůstem ceny elektrické energie. Martin Bursík, bývalý vicepremiér a ministr životního prostředí ČR, k tématu využití obnovitelných zdrojů v ČR uvedl: „Nám v České republice nejde o to, že bychom měli nyní plánovat produkci 100 % elektřiny z OZE. Je však pro nás klíčové neztratit kontakt s technologickým vývojem ve světové a evropské energetice. Nespoléhat slepě jen na jeden či dva primární zdroje. Jde o diverzifikaci zdrojů, o energetickou bezpečnost našeho státu, o životní prostředí, o udržitelný rozvoj. Nyní se rozhoduje o naší budoucnosti.

Myšlenku, že by Česká republika snad mohla uspokojit německou poptávku po elektřině pomocí svých jaderných elektráren, vyvrací poslanec Německého spolkového sněmu (za Zelené) Hans Josef Fell: „Německo chce aktuálně zastavit provoz svých jaderných elektráren. Je ale naprosto logické, že v budoucnu elektřinu pocházející z jádra nebude chtít dovážet. A to ani z České republiky.


Hans Josef Fell

Cílem semináře bylo také poukázat na hlavní problémy a nedostatky připravovaného Zákona o podporovaných zdrojích energie. „Návrh Zákona v podobě, jak jej předkládá vláda (i ve verzi komplexního pozměňovacího návrhu Hospodářského výboru PS), povede k zásadnímu zpomalení až zastavení rozvoje OZE, k zásadnímu znejistění oboru a odlivu malých a středních firem ze sektoru. Zákon v této podobě znevýhodňuje malé decentralizované výrobce, nahrává naopak velkým energetickým gigantům a obchodníkům s elektřinou,“  vysvětluje Pavel Doucha z advokátní kanceláře Šikola a partneři. Dle Asociací totiž není účelem tohoto návrhu Zákona skutečný rozvoj OZE, ale pouze formální dosažení závazného cíle uváděného jako tzv. Národní akční plán. Podle návrhu Zákona bude totiž podpora udělována pouze do vyčerpání meziročních limitů instalovaného výkonu a předpokládané výroby energie uvedených právě v tomto Plánu. Pro některé obnovitelné zdroje však již byly tyto limity vyčerpány, pro fotovoltaiku až do roku 2020. Pokud vláda chce podpořit občany ve snaze vyrobit si vlastní elektřinu a být tak alespoň částečně nezávislí na neustále rostoucí ceně, měla by těmto drobným instalacím pro domácí účely dát plnou podporu. V návrhu Zákona také chybí záruka prodeje elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů. Trh by přitom mohl podpořit výrobu většího množství čisté elektrické energie. Naopak je zde omezení práva volby mezi formami podpory, tj. výkupní cenou a zelenými bonusy.


foto Pobavilo.eu

Návrh Zákona také nedostatečně podporuje využívání účelově pěstované biomasy. To ve svém důsledku povede ke zdražování biomasy a pelet pro domácnosti a malé lokální kogenerační jednotky či zdroje tepla. Nový Zákon navíc nepodporuje ani tzv. ostrovní systémy. Staví se tímto přímo proti případné energetické nezávislosti občanů na velkých energetických společnostech.

Stručný profil mluvčích

1.Hans- Josef Fell, strana Zelených, německý spolkový sněm.
2.Anthony Patt, expert v oblasti OZE, univerzitní profesor, externí konzultant – PricewaterhouseCoopers, spoluautor studie.
3.Martin Bursík, bývalý vicepremiér a ministr životního prostředí ČR, přednáší environmentální politiku na New York University of Prague.
4.Pavel Doucha, právník AK Šikola a partneři, expert práva v oblasti životního prostředí a obnovitelných zdrojů.

Iniciativu obnovitelných zdrojů energie tvoří tyto oborové asociace:

Centrum pro výzkum energetického využití litosféry.
Česká fotovoltaická průmyslová asociace
Česká společnost pro větrnou energii
České sdružení pro biomasu
Svaz podnikatelů pro využití energetických zdrojů

Autor:
Foto: Archiv