Český výrobce oken a dveří TTK CZ na BAU 2011

Přední výrobce dřevěných a dřevohliníkových oken a dveří, společnost TTK CZ s.r.o., zahájí nový rok účastí na veletrhu stavebních výrobků BAU 2011 v Mnichově od 17. do 22. ledna t.r. Zde představí úplnou novinku, okno Black Frame. Velmi přitažlivé ze sortimentu dveří je také křídlo s rámem (futrem) v jedné rovině. Expozici TTK CZ najdete v hale C4, stánek 503.

Hlavní výrobní náplní firmy TTK CZ jsou tradiční eurookna – dřevěná i dřevohliníková, dále vchodové dveře, dřevěné okenice a posuvné stěny. Ukázky z tohoto sortimentu budou na veletrhu k vidění. Při dnešním důrazu na snižování energetické náročnosti staveb mají okna, dveře a stínicí předměty rozhodující vliv na to, jak bude stavba energeticky klasifikována, zda a jaké úspory na vytápění přinese a jak příjemně se v ní bude bydlet.

Našim čtenářům jsme tuto problematiku ve vztahu ke konkrétním výrobkům společnosti TTK CZ přiblížili v několika článcích, nejnověji v příspěvcích „Okna a dveře TTK – základ příjemného a zdravého bydlení”, „Zelená pro okna TTK při nové výstavbě...” a „Dřevohliníkové okno TTK Alu Therm”.

Přibližně třetina produkce firmy míří za hranice ČR, zejména do Skandinávie, Německa, Řecka, Ruska, Ukrajiny a dalších zemí. Veletrh BAU je pro firmu TTK CZ již tradičně ideální příležitostí, jak oslovit a informovat možné zahraniční zákazníky nebo podpořit živé obchodní vztahy z cizinou.

Veletrh BAU je však velmi důležitý i v podpoře tuzemského obchodu společnosti TTK CZ. Plyne to z toho, že je Česká republika již tradičně návštěvnicky silnou zemí, na minulou BAU 2009 od nás přicestovalo téměř 1400 návštěvníků, což byla 5. nejsilnější zahraniční účast. Společnost TTK CZ je proto velmi dobře připravena také na návštěvníky z České republiky a ze Slovenska.

Jak TTK CZ, tak i další čeští vystavovatelé (seznam českých vystavovatelů na bau) si na veletrzích BAU pochvalují především složení návštěvníků, v němž jsou silně zastoupení odborníci a dobře poučení zájemci z řad širší veřejnosti.

Okna TTK

Společným jmenovatelem těchto výrobků je kvalita, luxusní vzhled, dlouholetá záruka a vysoká účinnost při řešení staveb s nízkou energetickou náročností. Z hlediska objemu výroby jsou nejvíce zastoupena okna. V jejich sortimentu naleznete vysoce kvalitní eurookna, vyrobená ze dřeva i kombinací dřeva a hliníku. Výrobu oken zahájila firma TTK už v roce 1992 a od té doby má stovky spokojených zákazníků; v současné době patří eurookna TTK k nejlepším na trhu, a to i díky široké nabídce různých typů, druhů materiálů, barev i tvarů. Úplnou novinkou je typ Black Frame, které jako vůbec první spatří návštěvníci veletrhu BAU 2011.

Vchodové dveře TTK

Očím návštěvníků a snad i budoucích zákazníků bude nejspíš lahodit i sortiment vchodových dveří, který kromě pohledového řešení nabízí i výborné technické, resp. užitné přednosti. Dřevěné dveře se skládají z třívrstvých až čtyřvrstvých lepených hranolů. Lze si vybrat z materiálů smrk, dub, borovice nebo meranti. V sortimentu jsou i vchodové dřevěné dveře opláštěné hliníkem pro vyšší kvalitu izolace a životnost.

Tepelněizolační křídlo dveří tvoří dvojité dřevo se středovým jádrem z tvrdého pěnového polyuretanu. Skleněné výplně dveří jsou fixovány trvale pružným a odolný silikonovým tmelem, který dokonale utěsňuje prostor mezi zasklením (tepelněizolační dvojsklo či trojsklo) a dřevem. Součástí je hliníková eloxonová okapnice, která chrání před vniknutím deště.

Kvalitní okno – nejvyšší priorita

Nemálo stavitelů a stavebníků se prioritně soustřeďuje na silně zaizolované zdi, podlahy a střechu, zatímco ale okna a dveře považují z pohledu tepelné izolace za podružné, na nichž lze ušetřit, tj. vybrat nějaký běžný typ.

Jenže dnes, kdy se často, ne-li zcela běžně realizují obvodové stěny se součinitelem prostupu tepla pod hodnotou 0,25 Wm–2K–1, je logičtější opačný postup. Tzn. vybrat co nejkvalitnější okno (dveře) s trojskly a vysoce tepelně izolujícími rámy (např. typ TTK Pasiv Plus, UW = 0,67 Wm–2K–1) a němu vybrat běžnou stěnu, zmíněnou např. výše.

Při promyšleném návrhu a pečlivém provedení je výhoda tohoto postupu v nižší finanční náročnosti při současně nižší energetické náročnosti. Ukazuje to článek „Zelená pro okna TTK při nové výstavbě i rekonstrukcích ...”.

Rosení kvalitních oken z venkovní strany

Nemálo lidí, kteří vyměnili původní okna za nová velmi těsná okna s běžným dvojsklem na úrovni součinitele prostupu tepla UG = 1,1 až 1,7 Wm–2K–1, nezřídka v zimě zaznamenali nečekanou věc. Po výměně se na vnitřním povrchu oken, byť lépe izolujících, srážela neprůhledná rosa. Důvod? Kvůli těsnosti oken stoupla vlhkost vzduchu tak výrazně, že se na chladném povrchu okna objevil rosný bod, přestože se povrchová teplota oken po výměně podle očekávání zvýšila.

Instalací už zmíněného okna TTK Pasiv Plus, UW = 0,67 Wm–2K–1 bychom se takovým nepříjemnostem s velkou pravděpodobností úplně vyhnuli. Zato bychom se téměř jistě setkali s opačným jevem, totiž s rosením oken zvenku, na venkovním povrchu zasklení. Dochází k němu v teplejším období (nikoliv v mrazech), většinou zrána, za bezvětří a za zvýšené venkovní vlhkosti. Nemělo by to nikoho děsit, je to spíš známka vysoké, tepelněizolační kvality zasklení. Jev se objevuje hlavně na okenních zaskleních tvořených trojskly nebo dvojskly s fólií Heat Mirror a krátce po rozbřesku zmizí. Je to obdoba vzniku ranní rosy na trávě nebo parkujících autech.

Důvodem je nízká teplota tepelného záření ve venkovním prostředí ve srovnání s teplotou vzduchu. Co to znamená?

Povrchy venkovních okenních skel (ale i listů trávy nebo zaparkovaných aut) vyzařují do prostoru tepelné záření, jehož intenzita odpovídá jeho okamžité teplotě, např. při 10 °C to je 364,5 W/m2 (viz Planckův vyzařovací zákon - výpočet - integrace). V rovnovážných podmínkách by atmosféra a obloha měly také 10 °C, a tak by i stejné množství záření sklu vrátily. I vzduch by měl 10 °C a nedělo by se nic.

Pokud je ale teplota tepelného záření oblohy jen 0 °C, vrací obloha jen 315,6 W/m2. Sálavý deficit sklo „vyřeší” poklesem teploty. Jakmile začne jeho teplota klesat, část deficitu dodá vzduch (10 °C) a část pak získá venkovní sklo z interiéru. Teplota venkovního skla tak neklesne na 0 °C, ale, řekněme, jen na 8 °C. Při relativní vlhkosti vzduchu blízké 100 % se na takto ochlazeném povrchu vysráží rosa.

Autor:
Foto: Archiv redakce