Dánské byty nejsou pouhé noclehárny

Když otevřete dveře do dánského bytu, vůbec vám nebude povědomý. Rozdíl mezi Českem a Dánskem je v bydlení stejně velký jako při stavění. Místnosti jsou komfortně vybaveny, vládnou jim bílé stěny a nábytek přirozené barvy masivního dřeva a najdete tu spoustu luxusních designových kousků předních dánských designérů.

Dánové doma tráví většinu času

Začněme ale životním stylem. Dánové ve svých bytech opravdu žijí. Nejsou to pro ně jen noclehárny, ale tráví tu většinu času, kdy nepracují. Dánská pracovní doba je 37 hodin týdně, tedy času užít si svůj byt mají opravdu hodně. Dánové nechodí příliš často do hospod, a tak nejen odpočinek, ale i většina společenského života se odehrává právě doma, výchova dětí, oslavy narozenin, setkání s přáteli nebo bujaré pitky. A právě proto, že tráví doma hodně času a chlubí se jím i přátelům, dávají si Dánové na interiéru hodně záležet.

Obývák je bíle vymalovaný bez vysokých skříní

Obýváková stěna úplně chybí

Podívejme se ale nejprve do nejdůležitější místnosti, do obývacího pokoje. Ten je často spojen s kuchyní stejně jako u nás. V obýváku si skoro hned všimnete, že něco chybí. Není tu totiž obýváková stěna. Celý prostor je vzdušný a nábytek se netyčí do stropu. Na stěnách jsou místo něj obrazy, ať už originály místních umělců nebo zarámované kopie světových mistrů. Místo stěny stojí v obýváku decentní regál nebo otevřená knihovnička z masivního dřeva. Ty doplňuje pohodlné posezení před televizí, u které Dánové tráví hodně času, a výkonná hifi soustava. Může tu být i jídelní stůl. Celé místnosti vládne jednoduchost.

perlík projekce

Martin a Jiří Perlíkovi projektují společně novostavby a rekonstrukce rodinných domů, bytů a provozoven. Společně připravili více než 150 projektů od přístavby rodinného domu po bytový dům. Jejich cílem je navrhovat funkční, energeticky a ekologicky přívětivé projekty s ohledem na co největší úsporu peněz a času pro zákazníka.

Další zajímavé informace, včetně článků, jsou k nalezení na Stavařském blogu autora.

Svíčka v každém okně

Teprve když se začne stmívat, to je v zimě kolem 3 hodiny odpoledne, v létě pak kolem 11 večer, všimnete si, že v obýváku nevisí světlo uprostřed místnosti. Obývák je místo odpočinku a Dánové dávají přednost náladovému tlumenému osvětlení. Ze stropu tedy visí jen hluboko spuštěné světlo nad jídelním stolem a pak je na různých místech kolem místnosti několik malých lampiček nebo stojacích lamp. Rozsvítíte si přesně tolik světel, kolik potřebujete a část místnosti se klidně může nechat utápět v přítmí. Za okny v zimě svítí svíčky, často dokonce za každým oknem. Když už není přirozené světlo venku, proč si nepomoci ohněm? Znáte sekci se svíčkami v obchoďáku Ikea? Ikea je ze Švédska. Severské národy mají obecně rády světlo ohně. Regály se svíčkami tedy najdete i v každém dánském supermarketu.

Svíčka nesmí chybět na žádném okně

Dřív byly v bytech malé oddělené kuchyňky, ale podobně jako v Česku, příliš malé pro jídelní stůl, takže ten se přesunul do obýváku. V koupelně budete postrádat sprchový kout nebo vanu, obvykle je tu jen sprcha na zdi se závěsem a voda odtéká kanálkem v podlaze. Mokro je pak v celé koupelně a nezbyde než vodu ručně setřít stěrkou podobnou, jako se používá při mytí auta. Ložnice je většinou malinká a od té české se příliš neliší. V bytě je také buď komora nebo jiný prostor pro vysavač, mop a oblečení na zimu.

Skříně a skříňky mají buď plná dvířka nebo jsou to otevřené regály a knihovničky. Prosklené skříňky obvyklé v Česku tu nenajdete, je to nejspíš tím, že se v Dánsku daleko méně práší, prach jsem musel utřít až více než po půl roce. Může to být mořem, které prach chytá a nebo všudypřítomnou zelení a živými ploty.

Dánský design

Psal jsem o designu, pojďme se na něj podívat blíž. Dánsko je vyhlášeno svými designéry, kteří vyrábějí různé věci denní potřeby v luxusním provedení. Může to být křeslo, židle, lampa, hračka nebo vybavení kuchyně. Například slavná PH 5 lampa od Pieta Heina, kterou najdete skoro v každém domácnosti by vyšla na 14 000 korun, hračka-opice od Kay Bojesena na 2 500 korun a křeslo Ægget od Arne Jacobsena dokonce na 215 000 korun, takové křeslo ale není zdaleka v každé domácnosti. Design je zkrátka v Dánsku součást životního stylu, stejně jako kvalitní masivní nábytek.

Hračka - opice od Kay Bojesena

Bylo to tak ale i před několika sty lety. Když jsem navštívil historický statek z 18. a 19. století skvělo se ve skříních spousta kvalitního a pěkně provedeného nádobí. Světnice statků byly daleko bohatěji vybaveny než známe z naší vlastní historie.

Kuchyně na statku

Dánové rádi chataří

Dánové jsou Čechům blízcí tím, že rádi chataří. Mají chatičky v zahrádkářských koloniích a hlavně na plážích u moře, takzvané sommerhusy. Taková chatička si v interieru vůbec nezadá s dánským bytem. My jsme zvyklí, že když jedeme na chalupu, spokojíme se s menším komfortem než ve svém bytě. Ne tak Dánové. Chatička, i když z venku vypadá na spadnutí, bude uvnitř vybavena luxusními designovými lampami i židlemi stejně jako byt a k tomu bude mít obrovská okna bez záclon, aby v ní bylo hodně světla.

Sommerhus

Dánský interier, to je jednoduchost, kvalitní nábytek z masivního dřeva, bílé stěny s obrazy a vybavení od Dánských designérů. Mě na něm zaujala hlavně ta jednoduchost, nápaditost a odlehčenost místností, kde je nábytku přesně tak akorát a drží se při zemi.

Další články z mého pera si můžete přečíst na Stavařském blogu.

Seriál o bydlení v Dánsku

V zemi, kde se domy neobkládají polystyrenem
Dánské byty nejsou pouhé noclehárny

Autor: Ing. Martin Perlík
Foto: Ing. Martin Perlík