Designblok: oslava českého designu

Zveřejněno: 10. 1.

Designblok, Prague International Design Festival je největší přehlídkou designu a módy ve střední Evropě. Letošního jubilejního dvacátého ročníku se zúčastnilo rekordních 343 značek, designérů, studií, umělců i škol z celkem dvanácti zemí. Festival proběhl od 25. do 29. října 2018 v prostorách holešovického Výstaviště a Colloredo-Mansfeldského paláce, kde byla výstava Manifest prodloužena až do 4. listopadu 2018.

Designblok: oslava českého designu
Duo T. Lesová se Š. Smetanou se umístili na nejvyšších příčkách s návrhem volně stojících zrcadel.

Designblok během pěti dnů přivítal desítky tisíc návštěvníků, kterým nabídl kromě rozsáhlé výstavy také maraton módních přehlídek, diskuzí a přednášek českých i zahraničních hostů (včetně programu pro děti). Na Designbloku nechyběla ani naše redakce. Byli jsme jím nadšeni a přinášíme pár vlastních postřehů.

Křesla Chips návrhářky Lucie Koldové.
Křesla Chips návrhářky Lucie Koldové.

Oslava

Letos již dvacátý ročník Designbloku byl neoddělitelně spojen se stoletým výročím naší republiky. Jeho stěžejním tématem se proto stala OSLAVA. A veškerá dramaturgie směřovala právě tímto směrem. S organizátory akce úzce spolupracovali mnozí významní architekti a designéři jako je Jan Rosický ze studia A69, Maxim Velčovský a další. V rámci tzv. Designérie byly umístěny jejich interaktivní instalace, které poutaly pozornost a staly se hlavním děním celé výstavy. Nejfotografovanějším objektem celého festivalu a neoficiální ikonou se stala instalace sochy T. G. Masaryka.

Festival v průběhu pěti dnů navštívilo 50 500 příchozích včetně dětí, pro které byly připraveny speciální doprovodné programy. Obdivovali i kritizovali velmi rozmanité prezentace špičkových českých i mnoha zahraničních designérů, studií a ateliérů. Návštěvníky oslňovala obzvláště expozice Manifest umístěná v honosných prostorech Colloredo-Mansfeldského paláce.

Vystavený nábytek JELÍNEK byl vyroben z masivu, bez použití šroubů a lepidel.
Vystavený nábytek JELÍNEK byl vyroben z masivu, bez použití šroubů a lepidel.

Interiérový design

Jako časopis specializující se na obory stavebnictví a interiérový design jsme se logicky zaměřili na stejné oblasti i v rámci festivalu. Zcela nezávisle nás oslovila expozice Jánošík, která byla shodou okolností také nominována v rámci soutěžní kategorie Nejlepší výrobní novinka. Ocenění sice nakonec nezískala, ale svými produkty oslnila. Stejně tak jsme obdivovali i stánek firmy Obzor, která na něm předvedla například retro vypínač. Pan David Jelínek s nadšením vysvětlil přednosti nábytku firmy JELÍNEK. Vystavený nábytek byl z masivu, bez použití šroubů a lepidel. Použitá dřevina ZIRBE je těžena v rakouských Alpách ve výšce nad 1600 m. S mottem „Nevažte se na místo, bydlete, kde se Vám to právě líbí” představila svůj mobilní domeček firma Mobile Hut.

Expozice Jánošík byla nominována v rámci soutěžní kategorie Nejlepší výrobní novinka.
Expozice Jánošík byla nominována v rámci soutěžní kategorie Nejlepší výrobní novinka.

Ocenění českých návrhářů

V rámci mnoha udělovaných ocenění se výrazně projevila zejména návrhářka Lucie Koldová se svým křeslem Chips, které zpracovala pro společnost TON. Obdrželo cenu v kategorii Nejlepší kolekce nábytku. Český design byl taktéž oceněn i v rámci ceny za nejlepší kolekci svítidel a nejlepší bytové doplňky. Designér Karel Matějka zvítězil se svou balancující minimalistickou lampou One Zero a duo T. Lexová se Š. Smetanou se umístili na nejvyšších příčkách s návrhem volně stojících zrcadel, která velmi vkusně kombinují sklo s kovem.

Designér Karel Matějka zvítězil se svou balancující minimalistickou lampou One Zero.
Designér Karel Matějka zvítězil se svou balancující minimalistickou lampou One Zero.

Designblok - leader mezi festivaly

Designblok je právem považován za jedničku mezi středoevropskými festivaly oslavujícími design. Organizátoři se k tomuto úspěchu vypracovali vlastní pílí a důvěrou v české návrhářské schopnosti. Není proto důvod se domnívat, že by akce v rámci svého rozvoje stagnovala. Naopak, lze očekávat další růst a my se už nyní nemůžeme dočkat dalšího ročníku.

Autor: Helena Široká
Fotografie: archiv redakce, tisková zpráva festivalu

Diskuze k článku

Článek zatím nikdo nekomentoval. Vložte komentář jako první.

Více článků

Veletrh Stone+tec 2018

Veletrh Stone+tec 2018

Svěží koncept letošního ročníku veletrhu přírodního kamene Stone+tec překvapil svou výjimečností. Výstava shromáždila mnohé odborníky z řemeslného i…
celý článek

Veletrh Light + Building 2014

Veletrh Light + Building 2014

Od 30. března do 4. dubna 2014 probíhal ve Frankfurtu nad Mohanem celosvětově největší veletrh osvětlovací techniky a řešení pro inteligentní budovy,…
celý článek

Stránky stavebnictvi3000.cz používají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. (beru na vědomí)