Disperzní akrylátové omítkoviny Lukofas

Aktualizováno: 3. 7. 2004

V současné době na našem trhu rozšířené tenkovrstvé omítky představují na rozdíl od klasických nahazovaných omítek (břízolitu) modernější a také úspornější prostředek povrchové úpravy fasád. Již od devadesátých let minulého století jsou českým stavitelům úspěšně nabízeny výrobky řady Lukofas, které vyrábí firma Lučební závody a.s. Kolín.

Disperzní akrylátové omítkoviny Lukofas

Disperzní tenkovrstvé omítkoviny Lukofas jsou vyráběny jako bílé, a následně se probarvují do požadovaného odstínu. Dodávají se jako jednosložkové pastovité hmoty v plastových nádobách, připravené k okamžitému použití. Velikost frakcí kameniva a tím tlouš.ka vrstvy se pohybuje řádově v milimetrech. Povrchy upravené těmito omítkami jsou odolné proti oděru, nárazu, povětrnostním vlivům, chemikáliím. Jsou paropropustné, omyvatelné, elastické a stálobarevné.

Nanášejí se běžnými technikami - natahováním, stříkáním, válečkováním, přičemž natahování je nejpoužívanější. Je bezpodmínečně nutné používat nerezová hladítka, protože omítkoviny obsahují složky, které s povrchem klasického nářadí reagují. Podklady pro povrchovou úpravu disperzními omítkovinami musí být suché, zbavené prachu, mastných skvrn, nečistot a železných předmětů. Jestliže nelze železné předměty odstranit, je nutno je přetřít rozpouštědlovým antikorozním nátěrem. Silikátové porézní materiály musí být zkarbonizované, dostatečně vyzrálé a mít předepsanou soudržnost. Podklad, na který jsou omítkoviny nanášeny, musí být rovný, protože tenká vrstva kopíruje a zvýrazňuje všechny nerovnosti.

Pokud není povrch dostatečně soudržný, provede se jeho zpevnění nátěrem přípravku Lukofas zpevňovač, který je určen
k hloubkovému zpevnění. Před aplikací omítkoviny je nutno připravený podklad natřít Lukofas – podkladovým nátěrem, který reguluje sací schopnost podkladu, zajišťuje dobrou přilnavost a optické pozadí. To je velmi důležité zejména u rýhovaných omítek, kdy může při strukturování dojít k odhalení spodní vrstvy.

Struktura omítkovin je dána technologií nanášení a další úpravou. Stříkání omítací pistolí lze provádět jedno nebo dvoufázově podle požadavku na hrubost finální struktury. Dvoufázová aplikace (druhá vrstva se aplikuje vždy až po zaschnutí první) imituje vzhled stříkaného břízolitu.

Nejpoužívanější způsob aplikace u nejjemnějších strukturních omítkovin (Lukofas – omítka 1 mm) spočívá v nanášení strukturním válečkem z pěnové hmoty. Váleček umožňuje svislé, vodorovné i šikmé natahování, avšak finální kresba (poslední tah válečkem) musí být prováděn vždy jedním směrem.

V případě ruční aplikace natahováním se struktura vytváří po zavadnutí plastovým hladítkem svislými, vodorovnými, na sebe kolmými nebo krouživými pohyby. Výsledkem je potom struktura s rýhami vytvořenými
odvalenými zrnky kameniva (rýhovaná neboli drásaná omítka, v případě omítkovin Lučebních závodů a.s. Kolín Lukofas – omítka 2 a 3 mm).

Zatírané povrchy (nazývané také zrno na zrno, Lukofas – zatíraná omítka) se uhlazují plastovým hladítkem krouživým pohybem tak, aby se sjednotil vzhled omítky v celé ploše. V žádném případě se povrch nedrásá. Při práci na stěně objektu se nepřerušuje nanášení, dokud není celá stěna natažena a zatřena či nastrukturována.

Značného rozšíření doznaly omítkoviny díky kontaktním systémům dodatečného zateplení, kde jsou vlastně jediným použitelným způsobem finální úpravy. Omítkoviny Lukofas jsou součástí certifikovaných zateplovacích systémů LUKO THERM, STAVO – THERM a KC – THERM.

Kontakty:
Lučební závody a.s. Kolín
Pražská 54, 280 02 Kolín
Tel.: +420 321 741 351-2
E-mail: ots (zavináč) lucebni (tečka) cz
http://www.lucebni.cz
(aktualizace kontaktu: 6. 5. 2016)
Autor: Ing. Miroslava Jarešová
Fotografie: Archiv firmy

Diskuze k článku

Článek zatím nikdo nekomentoval. Vložte komentář jako první.

Více článků

Lakování dřevěných podlah pomocí Pallmann X-LIGHT SYSTEM – hudba budoucnosti…

Lakování dřevěných podlah pomocí Pallmann X-LIGHT SYSTEM – hudba budoucnosti…

Začátkem letošního roku procházel hotel ARIA HOTEL PRAGUE rozsáhlou rekonstrukcí, jejíž nedílnou součástí byla i renovace dřevěných parketových…
celý článek

Hydrofobizační prostředek LUKOFOB 39 pro hydroizolační injektáž zdiva

Hydrofobizační prostředek LUKOFOB 39 pro hydroizolační injektáž zdiva

Velkým problémem, zejména starších domů, je zamokřené zdivo způsobené zemní vlhkostí. Jednou z metod dodatečné hydroizolace zdiva, která je technicky…
celý článek

Impregnace dřeva: vše, co potřebujete vědět

Impregnace dřeva: vše, co potřebujete vědět

Zdárné využití oblíbených dřevěných prvků v interiéru i exteriéru je podmíněno správnou péčí o dřevo. Stěžejní roli při ošetření tohoto přírodního…
celý článek

Použití a aplikace chemických infúzních clon

Použití a aplikace chemických infúzních clon

Téměř každý člověk má nějakou nemovitost, o kterou se musí starat. Pokud se jedná o starší objekty, je téměř pravidlem, že jedním z řešených problémů…
celý článek

Stránky stavebnictvi3000.cz používají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. (beru na vědomí)