Domovní baterie Tesla Powerwall

Výrobce elektrických automobilů Tesla oznámil uvedení nového produktu určeného pro byty a domy. Jedná se se o lithium-iontovou baterii Powerwall. Jak název napovídá, jednotka je určena pro montáž na stěnu a napojení na lokální rozvodnou elektrickou síť.

Tesla Powerwall je lithium-iontový akumulátor navržený k provozu v domovních podmínkách zátěže. Může být použit pro oddálení odběru z rozvodné sítě, zálohování získané energie anebo k uchovávání energie z fotovoltaických panelů. Zařízení se skládá z bateriového soupravy (packu) Tesla, kapalinového systému pro regulaci teploty a softwaru pro komunikaci se solárním regulátorem nabíjení. Jednotka se montuje na stěnu a je napojena do lokální rozvodné sítě.

Elon Musk představuje baterie Powerwall

Přínosy využití baterie

Powerwall nabízí uživatelům celou řadu výhod, uveďme ty nejdůležitější:

Oddalování či posouvání odběru (load shifting) – Úspora financí realizovatelná téměř všude. Princip je založen na odběru elektrické energie a nabíjení baterie v době nízkého tarifu a následném čerpání akumulované energie z baterií v době vysokého tarifu. Veškerou spotřebu bytu tak „posuneme“ do doby nízkého tarifu.

Zvýšení spotřeby vlastní solární energie – Energie z fotovoltaických panelů se v domovních podmínkách v době slunečního svitu většinou nepodaří spotřebovat a zůstává nevyužita. Přebytky lze uložit do baterií a spotřebovat v podvečer a v noci.

Záložní systém – Baterie zajistí napájení domu i v případě výpadku rozvodné sítě.

Dům v podmínkách České republiky

V lokalitě České republiky může být s úspěchem provozován systém, který od dubna do října umožní prakticky „odpojit“ rozvodnou síť a využívat pouze elektrickou energii vyrobenou ze slunečního záření. Už při ceně aktuálně dostupných baterií na úrovni 14 000 Kč + DPH za 1 kWh může být v určitých podmínkách rentabilní i bez dotací. Snížení ceny akumulátorů o 40 % (ze 14 tis. na 8,5 tis.) by návratnost značně vylepšilo. Jak takový systém funguje, jsme popsali v článku Domovní fotovoltaická elektrárna aneb cesta k soběstačnosti.

Základní charakteristika

Akumulátor Powerwall je k dispozici v provedení 10 kWh, určeném pro systémy s důrazem na zálohování v případě výpadku proudu. Alternatovou je verze 7 kWh, tato baterie postačuje pro běžný denní provoz. Obě verze mohou být napojeny na solární systém a rozvodnou síť, obě mohou poskytovat zálohu v době výpadku proudu, kdy ji samozřejmě oceníte nejvíce. V domácnostech s většími energetickými nároky může být instalováno několik baterií současně.

Prodejní cena pro montážní firmy je stanovena na 3500 dolarů (85 000 Kč) za 10 kWh a 3000 dolarů (73 000 Kč) za 7 kWh. Cena nezahrnuje střídač a instalaci. Dodávky by v USA měly začít na konci léta. Dobrá zpráva je, že na konci roku by baterie měly být dostupné také v Německu, jak oznámil při představování Elon Musk.

Technická specifikace baterie Powerwall:

  • Montáž: Na zeď do vnitřního i venkovního prostředí
  • Nabíječ/solární regulátor: Seznam kompatibilních zařízení bude rozšiřován
  • Energie: 7 kWh nebo 10 kWh
  • Souvislý výkon: 2 kW
  • Špičkový výkon: 3 kW
  • Účinnost cyklu (nabití a vybití): > 92 %
  • Provozní teplota: -20 °C až 43 °C
  • Záruka: 10 let
  • Rozměry: výška – 1300 mm, šířka – 860 mm, hloubka – 180 mm

Názor redakce

Představená baterie zaujme především cenou, zabudovaným ochranným zařízením a 10letou zárukou. Zklamáním je poskytovaný souvislý a špičkový výkon, který bude v praxi znamenat pro provoz celého domu nutnost zapojit paralelně alespoň dvojici baterií.

S dokončením výstavby gigatovárny v Nevadě (USA), která má již v roce 2020 vyrábět 50 GWh baterií, přijdou zcela jistě brzy i baterie s vyšším výkonem a ještě nižší cenou. Je zajímavé, že USA, které nepodepsaly Kjótský protokol, jsou ve využívání nejvydatnějsího OZE - slunečního zaření - na hony před EU. Nemluvě o České republice, která je v tomto směru skanzenem.

Autor: RNDr. Jiří Hejhálek
Foto: Archiv Tesla