Environmentální značení a prohlášení o produktu ve stavebnictví

Ověřené environmentální prohlášení o produktu (EPD) je dokument, který udává nezávislá, měřitelná data o dopadu výrobku na životní prostředí během jeho životního cyklu, od vzniku až po likvidaci. Jeho grafickým symbolem je mezinárodně chráněné stylizované logo EPD. Výrobce tím sděluje, že mu záleží na životním prostředí a chce o dopadu výrobku informovat zákazníka. Značení výrobků EPD je dobrovolné, zákon ho nepožaduje.

Na toto téma se konala 20. ledna 2010 Odborná konference, kterou pořádal Výzkumný ústav pozemních staveb – Cer tifikační společnost, s.r.o. Praha (VÚPS – Cert.spol.) ve spolupráci se společností ECO trend s.r.o. a MŽP, odborem dobrovolných nástrojů. VÚPS – Cert.spol. je 1. akreditovaný ověřovatel environmentálního prohlášení o produk tu v ČR, Certifikační orgán pro EPD č. 3013 akreditovaný ČIA, který také vydal první ověřené EPD v ČR registrované v národní databázi a v současné době dokončil certifikační orgán ověřování dalších dvou stavebních výrobků.

O co vlastně jde?

Na rozdíl od certifikace, kde je výstu pem např. výrok, že naměřené vlastnosti výrobku jsou ve shodě s požadavky na certifikaci uvedené v techniké normě nebo technickém před pisu, nezávislé ověření EPD je ověřením správnosti postupu provedení anylýzy živorního cyklu výrobku, popř. analýzy dalších údajů. Bez posouzení shody sděluje měřením a výpo čtem zjištěné environmentální veličiny, které ovlivňují životní prostředí při všech fázích výroby, užití a likvidaci výrobku. Označe ní výrobku EPD tedy neznamená, že je výrobek šetrný k životnímu prostředí. Je to ověřená informace, že výrobce provedel analýzu vlivu výrobku na životní prostředí v celém jeho životmím cyklu, tu si nechal ověřit nezávislým akreditovaným certifikačním orgánem a zjištění zpřístupnil veřejnosti.

Produktový systém v metodě LCA (Převzato z příspěvku Ing. Marie Tiché: Posuzování životního cyklu LCA)

Již samotný proces sběru dat a analýzy životního cyklu může vést ve výrobě či v poskytování služby k odha lení řady odstranitelných negativních vlivů na životní prostředí, nebo jejich redukci. Management podniků při jejich odstraňování získá environmen tální zkušenost a nový pohled na výrobní proces z hlediska environmentálního chování. Může to mít i dopad na úspory energií při výrobním procesu. To vše posílí postavení organizace na trhu a povede k zvýšení jeho dobré pověsti.

EPD jako marketingový nástroj

Na druhé straně odběratelé oceňují partii s otevřenými kartami. EPD posky tuje kvantifikované environmentální informace o celém životním cyklu produktu a představuje marketingový nástroj pro oslovení spotřebitelů orientovaných na udržitelnost kvality a životního prostředí. Organizace sděluje svému okolí, že ověřila dopady svého pro duktu na životní prostředí a tyto zpřístupnila.

Spotřebiteli nabízí možnost porovnání environmentálních parametrů obdobných výrobků v evropské databázi EPD ověřených prohlášení. Porovná ní environmentálních údajů o produktu u různých výrobců má významný ino vační potenciál.

EPD

Související legislativa

Národní program environmentálního značení byl schválen Usnesením vlá dy č. 26 ze dne 3. 1. 2007, na základě kterého pro něj MŽP stanovilo závazná pravidla. Cílem je povzbudit poptávku a nabídku takových produktů, které méně ovlivňují životní prostředí.

Pravidla Národního programu nava zují na požadavky norem řady 14000 pro značení III. typu, především ČSN ISO 14025, která stanoví postupy pro sestavení environmentálního prohlášení o produktu, včetně provedení posouzení životního cyklu produktu. Veškeré údaje uvedené v environmentálním prohlášení o produktu musí být nezávisle ověřeny. Je-li prohlá šení orientováno na spotřebitele, musí být ověření provedeno nezávislou třetí stranou – akreditovaným subjektem.

Analýza životního cyklu LCA

Environmentální prohlášení o produktu je soubor měřitel ných informací o vlivu produktu, tzn. výrobku nebo služby, na životní prostředí v průběhu celého životního cyklu (spadá sem spotřeba energií a vody, produkce odpadů, vliv na změnu klimatu, eutrofizaci, acidifikaci, narušování ozonové vrstvy atd.).

Tyto informace se zjišťují metodou analýzy životního cyklu (LCA) podle norem ČSN ISO 14040-49 a mohou být ještě doplněny různými dalšími údaji, jež jsou považovány za pod statné. Ověřené EPD s těmito údaji musí být veřejně přístup né a údaje v něm obsažené musí být ověřitelné. V podstatě tedy jde o podrobný průkaz produktu o jeho vlivu na životní prostředí v celém jeho životním cyklu.

Cíl a principy

Cílem je pomoci podnikům prezentovat důvěryhodným a srozumitelným způsobem environmentální vlastnosti svých produktů (výrobků i služeb). Hlavními principy environmentál ního prohlášení o produktu v mezinárodním systému EPD jsou následující:

  • Objektivita – Systém EPD vychází z analýzy životního cyk lu (LCA). Ta umožňuje rozpoznat nejvýznamnější environ mentální aspekty produktu od „kolébky po hrob” a zaměřit se na ně ve všech souvislostech. To je nástrojem k redukci negativních vlivů produktu na životní prostředí.
  • Důvěryhodnost – Prohlášení EPD procházejí připomínkováním, schvalováním a ověřením, které provádí nezávislý akredi tovaný ověřovatel.
  • Neutralita – Systém EPD nepožaduje větší ekologickou šetrnost hodnocených produktů a nepředepisuje žádná kritéria, která je třeba dodržovat. Environmentální profil produktu vyplyne až na základě ověřené provedené LCA anylýzy a dalších zjištění.
  • Porovnatelnost – Je zajištěna skrze pravidla produkto vých kategorií pro vybrané výrobky a služby. Ta popisují harmonizované zásady pro zpracování LCA, konkrétně pro sběr dat, metodologii, výpočty a vyhodnocení získaných výsledků.
  • Otevřenost pro produkty – Systém EPD je aplikovatelný na jakékoli výrobky a služby.
  • Otevřenost pro zájemce – Většina činnosti systému EPD probíhá prostřednictvím snadno přístupných informací na internetu.

Kdo provádí nezávislé ověřování

O environmentálním prohlášení, jeho ověřování a značení chybí informovanost, a to nejen v oblasti staveb nictví. Národní program také nebyl dosud úplně naplněn, zatím byli akreditováni jen dva nezávislí ověřovatelé. V ČR zatím není jmenovaný žádný oborový provozovatel. V jednání je jmenování oborového provozovatele pro oblast stavebnictví, kterým by měl být VÚPS – Cert. Spol. V současné době Akreditovaný certifikační orgán pro EPD, VÚPS – Cert. spol. vydal ověření EPD třem produktům.

Jako první v republice obdržela akreditaci na ověřování EPD organizace – pořadatel semináře, Výzkumný ústav pozemních staveb – Certifikační společnost, s.r.o. Praha. Všechny příspěvky ze semináře jsou volně ke stažení na www.vups.cz.

1 Zpracováno z podkladů VÚPS – Cert.spol.
Autor:
Foto: Archiv firmy