Betonová taška KMB ROTA

F1 – rychlý a vysoce účinný konvektor v samostojném a nástěnném provedení

Zveřejněno: 18. 2. 2016

Příměr k závodním vozům F1 jde k věci. Zcela nový ventilátorový konvektor pracuje velmi rychle a s vysokými topnými výkony i při použití v nízkoteplotních otopných systémech. Je dodáván v samostojném provedení jako SKF1 a nástěnném jako NKF1. Konvektor je kompaktní a šetrný k životnímu prostředí, jelikož pracuje i při velmi nízkém příkonu ventilátorů.

F1 – rychlý a vysoce účinný konvektor v samostojném a nástěnném provedení

Hlavním cílem společnosti MINIB je skloubení elegance, efektivity a ekonomičnosti vytápění. Právě takové jsou nové modely SKF1 a NKF1, které jsou maximálně uzpůsobeny současným trendům nízkoteplotního a nízkoenergetického vytápění.

Elegantní a minimalistický design těchto těles je tvořen hliníkovými profily z přední strany a pevnými hliníkovými bočnicemi, které tvoří velmi pevný a kompaktní kryt konvektoru. Samostojná verze má upravenou stojnou část tak, aby byl zakryt přívod topné vody i elektrické připojení a tím bylo docíleno líbivého designu bez rušivých elementů, při kterém se topení stává estetickým prvkem ve vašem bytě.

Bereme-li v potaz rozměr vs. výkon, tak jsou tyto modely na špičce v kategorii nástěnných a samostojných konvektorů. Srovnáme-li nástěnný model NKF1 s deskovým radiátorem, při výkonu těles 1000 W, je model NKF1 rozměrově až 3× menší, až 5× lehčí a potřebuje až 15× méně vody. Nejenom hmotnost topných těles, ale i hmotnost topného média řadíme mezi skryté náklady stavby. Při projektování budov musíme brát v úvahu i hmotnost zařizovacích předmětů pro dostatečnou pevnost konstrukce budovy. Nové těleso NKF1 o délce 900 mm a výšce 178 mm má výkon 1547 W a přitom hmotnost pouze 5 kg při objemu topné vody pouze 0,28 l.

SKF1
SKF1

Hlavním cílem vývoje modelů NKF1 a SKF1 byla optimální kompatibilita s nízkoteplotními zdroji tepla, zejména tepelnými čerpadly, a tímto se stává alternativním a dynamičtějším topidlem proti podlahovému vytápění. Jejich bezespornou předností je vysoká rychlost reakce na regulační podnět nebo na výkyvy teplot při nízkých teplotách otopné vody, to vše při zachování vysoké účinnosti. To znamená, že toto teplovzdušné těleso velmi dobře spolupracuje s ekvitermní regulací a dokáže rychle a účinně reagovat na změny venkovních teplot a stejně tak i na změny teplot, které detekují vnitřní čidla.

Ke konstrukci SKF1 a NKF1 byly použity ventilátory, které kopírují úsporný trend. Elektrický příkon použitých ventilátorů s DC motory se pohybuje v rozmezí pouhých 5 až 14 VA. Tímto se řadí nové modely mezi nejmenší, jedny z nejekologičtějších a současně s výkonem až 6,5 kW mezi nejvýkonnější na trhu.

NKF1
NKF1

Tepelný komfort

Abychom lépe vysvětlili pojmy tepelný komfort a dynamiku vytápění, které výrobky NKF1 a SKF1 poskytují, zaměříme se prvně na vysvětlení pojmu pocitová teplota v místnosti.

Pocitová teplota v místnosti je dána dvěma složkami: teplotou vzduchu, který nás kontaktně obklopuje, a dále teplotou tepelného záření, která je výslednicí teplot stěn, oken, podlahy, stropu a ostatních povrchů. Obě složky mají přibližně rovnocenný pocitový vliv. Chladné prostředí vnímáme tak, že nám odebírá příliš tepla. Na druhé straně teplé a horké ho odebírá příliš málo nebo ho dokonce dodává. Zatímco v klidu produkuje dospělý člověk tepelný výkon asi 100 W, při pohybu i mnohonásobně více. Příjemnou teplotu pak cítíme tehdy, když nám okolí odebírá právě tolik tepla, kolik tělo produkuje. Ideálně má přitom vzduch i záření stejnou teplotu na této příjemné úrovni.

Dynamika vytápění

Vysoké otočky ventilátorů konvektorů SKF1 a NKF1 velmi rychle ustanoví vhodnou teplotu vzduchu a v důsledku proudění vzduchu podél ploch se brzy od něho ohřejí i stěny, strop, podlaha a ostatní plochy. Ohřáté stěny na to ustálí i vhodnou teplotu prostorového záření. Funguje to i tak, že ohřátý vzduch přímo ohřívá prostorové tepelné záření (a naopak) doba, za kterou se v běžné bytové místnosti vyrovnají teploty vzduchu a tepelného záření je cca 15 minut.

Po ustavení požadované teploty, snižuje regulace postupně otáčky ventilátoru, případně jej i zastaví a uvede konvektor do stavu temperování.

Základ je správný návrh teplovzdušného vytápění

Teplovzdušné vytápění se liší od stále ještě běžných způsobů natolik, že je nutné nebo velmi vhodné svěřit jeho návrh a realizaci do rukou odborníků, kteří jsou pro tento typ vytápění dostatečně kompetentní. Týká se to výkonu topidel, ale také jejich vhodného umístění a rozmístění. S vyhledáním odborné projektové a realizační firmy Vám pomůže společnost MINIB.

Základní charakteristiky:

 • vysoký topný výkon nucené konvekce,
 • rychle reagující otopné těleso,
 • vytápí i při vypnutém ventilátoru,
 • nízká spotřeba el. energie,
 • bezpečné napětí 12 V DC,
 • snadné ovládání.

Rozměry topidel:

 • šířka 150 mm,
 • konstrukční výška 248 mm,
 • délka 900 až 2000 mm,
 • napojen G½″.

Barevné provedení:

 • stříbro, mříž stříbro,
 • světlý bronz, mříž světlý bronz,
 • tmavý bronz, mříž tmavý bronz,
 • lakovaná RAL 9016 pololesk (bílá), mříž stříbro.

Pozor: okrasná mříž konvektoru nesmí být zatěžována ani zakrývána.

Kontakty:
MINIB, a.s.
Střešovická 49, 162 00 Praha 6
Tel.: +420 220 180 780
E-mail: office (zavináč) minib (tečka) cz
http://www.minib.cz
(aktualizace kontaktu: 3. 9. 2012)
Autor: Kolektiv autorů Minib
Fotografie: Archiv firmy

Diskuze k článku

Článek zatím nikdo nekomentoval. Vložte komentář jako první.

Více článků

Stropní sálavé vytápění. Pracuje tak, jako příroda

Stropní sálavé vytápění. Pracuje tak, jako příroda

Pod názvem „Objevme stropní vytápění a jeho jedinečné služby“ jsme v tomto časopise v listopadu 2016 popsali princip činnosti a užitné vlastnosti…
celý článek

Topidla Master na stavby i do stánků. Jaké typy existují?

Topidla Master na stavby i do stánků. Jaké typy existují?

Topidla Master jsou skvělým pomocníkem v domácnostech, na stavbách, v halách či třeba na koncertních pódiích a ve venkovních stáncích. Dělí se na…
celý článek

Změna vytápění. Vyplatí se čekat na dotace?

Změna vytápění. Vyplatí se čekat na dotace?

Díky změně systému vytápění si můžeme zajistit výraznou finanční úsporu, ke změně nás může „popohnat“ i dotace na takovýto zásah. Je ale vždy výhodné…
celý článek

Nová generace otopných těles TOMTON

Nová generace otopných těles TOMTON

Jednoduchý, inovativní, ekologický a designový expert na vytápění. Tak se dá na úvod představit společnost TOMTON, která vstupuje na trh se svými…
celý článek

Stránky stavebnictvi3000.cz používají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. (beru na vědomí)