Fasádní keramické systémy AGROB BUCHTAL na nové barevné vlně

Aktualizováno: 9. 3. 2009

Tak jak bylo uvedeno v editoriálu lednového čísla Stavebnictví a interiér, tradiční stavební veletrh BAU 2009, který proběhl v druhé polovině ledna v Mnichově, nebyl poznamenán vlivem světové ekonomické krize a výstavní prostory byly naplněny spoustou zajímavých výrobků a novinek. Pozadu nezůstala ani společnost Deutsche Steinzeug Cremer a Breuer, která se představila s velkolepou expozicí zaměřenou především na novou harmonicky pojatou škálu barevných glazur „Spektra View“.

Fasádní keramické systémy AGROB BUCHTAL na nové barevné vlně

Tato kolekce byla navržena renomovaným designérem Peterem Zoernackem, který se věnuje kombinování barev ve veřejném prostoru a výtvarně estetickému ztvárnění fasád budov. Tento barevně harmonický systém obsahuje devět základních matných barevných tónů, z nichž každý má škálu dalších pěti odstínových stupňů (viz obr. 1). Pro základní návrhy a funkční jednoduchost jsou v nabídce také základní barvy – jasně bílá a černá v lesku i v matu a pro opravdu vyzývavé výtvarné návrhy je k dispozici 6 kontrastních barev.


Obr. 1: Realizace Sir John Lyon House v Londýně

Výtvarné umění ve veřejném prostoru

Nové barvy je možné aplikovat běžnou glazovací technologií na keramické desky v systémech fasád KerAion i Kera Twin ve standardních i atypických formátech.


Obr. 2: Barevná grafika na stěně skladové haly

AGROB BUCHTAL obecně sází na estetiku a individuálnost a nabízí pro stavitele a architekty možnost realizovat nejenom funkční a trvanlivý fasádní systém, ale umělecké výtvarné dílo, které oživí venkovní veřejný prostor a do ulic a dalších prostranství přinese přívětivé oživení. Jedna zajímavá realizace takto vznikla v Belgii (viz obr. 2), kde na stěně skladové haly o délce 70 m a výšce 9 m vznikla barevná grafika od belgického profesora umění Luca Aussemse.

Vedle těchto opravdu velmi výjimečných řešení se snaží i další návrháři oživit sortiment standardně vyráběnými, ale osobitými vzory a barvami např. série BOSCO, která získala v roce 2008 cenu Red Dot za design, nebo série Haze (vzhled dřeva), série Metal (vzhled kovu), série Construct (vzhled betonových konstrukcí ), série Snake, Could, Skin, Rockface, Stonewall, u nichž vzhled vystihuje jejich název.


Obr. 3: Inovované uchycení pomocí adaptérů ETEM

Další barevné možnosti

Vedle žádaných fasádních desek zdobených glazurou jsou mezi architekty velmi oblíbené desky v přírodních zemitých materiálech. V systému Kera Twin je možnost vybírat z osmi základních celoprobarvených neglazovaných masivních desek. Na přání zákazníka je možné desky ve výrobní laboratoři zesvětlit, ztmavit, či barevně namíchat podle přání.

Možnosti jsou však omezené chemickými vlastnostmi daných surovin a množstvím fasády na realizovaném objektu. I tak zůstávají ale značné.


Obr. 4: Administrativní centrum Handan v Číně

Progresivní vývoj upevnění desek

Desky Kera Twin jsou zajímavé i z hlediska možnosti inovovaného uchycení pomocí adaptérů ETEM, umístěných z rubové drážkované strany desky (viz obr. 3). Toto uchycení nabízí i znatelné snížení výsledné ceny celého systému. To potěší především investory, ale i montéry, jelikož je systém i montážně jednodušší.

Na fotografiích z různých evropských realizací je vidět rozmanitost systému Kera Twin s možností kombinace i s deskami s drážkovaným povrchem nebo kombinaci s keramickou lamelou jako slunolamem (viz obr. 4 a 5).


Obr. 5: Bytové domy Karloveské rameno v Bratislavě

Osvědčený samočisticí Hydrotect

Za zmínku také stojí již standardní „buchtalácké” ošetření povrchu samočisticí vrstvou Hydrotect, dříve již několikrát popsanou a odborné veřejnosti jistě známou1.

Vzhledem k faktu, že se již na některých fasádách použila i v České republice, můžeme s odstupem let ohodnotit její přínos a konstatovat, že skutečně funguje a rozdíl mezi takto ošetřenými deskami a běžnými povrchy je na první pohled patrný. Jde o to, že na deskách s Hydrotect úpravou neulpí pevně a nastálo mastnota, na kterou se nabalí prachové částice a déšť je tedy může stále bez jakékoli čisticí chemie umývat.

Kontakty:
CERAM OBJEKT s.r.o.
Černomořská 10, 101 00 Praha 10
Tel.: 271 741 741-4
E-mail: pbrabec (zavináč) ceramobjekt (tečka) cz
http://www.ceramobjekt.cz
(aktualizace kontaktu: 30. 11. -1)
Autor: Pavel Brabec
Fotografie: Archiv firmy

Diskuze k článku

Článek zatím nikdo nekomentoval. Vložte komentář jako první.

Více článků

Akustika z PET lahví

Akustika z PET lahví

Architekti, respektující moderní trendy a přání zákazníka, často pracují ve svých návrzích s tvrdými odrazivými materiály jako jsou beton, sklo nebo…
celý článek

Tisíce možností použití desek CETRIS® BASIC

Tisíce možností použití desek CETRIS® BASIC

Cementotřísková deska CETRIS® se vyrábí v Hranicích už celých sedmadvacet let. Současný výrobní sortiment zahrnuje na dvě desítky různých variant…
celý článek

Keramická dlažba

Keramická dlažba

Keramika, dalo by se napsat, je materiál, se kterým lidstvo pracuje celá tisíciletí. Nu ano, Věstonická venuše pochází z mladého paleolitu a datovaná…
celý článek

Hliníkové obklady Premium

Hliníkové obklady Premium

Společnost Inoutic uvádí na trh hliníkové fasádní obklady Premium s integrovaným systémem odvětrávání, které jsou vhodné nejen pro moderní novostavby…
celý článek

Stránky stavebnictvi3000.cz používají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. (beru na vědomí)