Fenix Trading otevírá cestu k energeticky aktivním budovám

Zveřejněno: 6. 1.

Po roce provozu nové administrativní budovy Fenix Trading, která je postavena ve standardu budovy s téměř nulovou spotřebou (nZEB = nearly Zero Energy Building), se ukazuje, že koncept domu splňuje stanovený cíl. Dokonce v mnohém funguje budova jako aktivní. Více v článku.

Fenix Trading otevírá cestu k energeticky aktivním budovám

Porovnání očekávaných a skutečných výsledků po roce provozu

Skutečná spotřeba objektu (25 126 kWh) byla o 7% nižší, než očekávaná roční spotřeba energie. Spotřeba elektrické energie na vytápění byla vzhledem k chladné a delší zimě vyšší – průměrná teplota od října 2016 do února 2017 byla 2 °C pod dlouhodobým průměrem. Podíl spotřeby energie na vytápění a ohřev TUV (12 402 kWh) na celkové spotřebě nové kancelářské budovy představoval 49 %, samotné vytápění (12 045 kWh) pak 48 %. Instalovaná fotovoltaická elektrárna (FVE) má maximální roční výkon 7 200 kWh, v hodnoceném období však vyprodukovala jen 6 050 kWh. Důvodem nižší výroby FVE bylo její původní primární nastavení – v žádném případě nemělo docházet k přelivu energie do sítě, a to i za cenu snížení výkonu FVE. V roce 2017 již byly parametry upraveny tak, aby zejména v letních měsících, kdy je nízká spotřeba a velká výroba z FVE, docházelo v případě poptávky operátora sítě k tzv. řízeným přetokům. Bylo ověřeno, že tento model řízených dodávek je plně funkční a může poskytovat výhody jak při řízení sítě, tak i samotným uživatelům. Proto se domníváme, že je na čase zahájit diskusi o možnosti zavedení tzv. net meteringu pro tyto aplikace.

Provoz bateriového úložiště s kapacitou 26 kW

Bateriové úložiště se ukázalo jako velmi flexibilní nástroj optimalizace spotřeby budovy v průběhu 24 hod. cyklu. Prokázala se jeho schopnost práce s ohraničeným příkonem při uspokojení všech potřeb. Úložiště v třífázovém zapojení rovněž výrazně přispívá ke zrovnoměrnění odběru energie v jednotlivých fázích. Při odstavení trafostanice byl rovněž ověřen autonomní provoz v případě výpadku energie – budova fungovala od 6 do 20 hodin zcela bez omezení a přechod na bateriové úložiště neznamenal žádný výpadek technologií. V praxi odzkoušena byla také možnost využití baterie pro odbourávání špiček a snížení hodnoty hlavního jističe. Budova tak mohla být i v zimním období provozována s jističem 3×25 A, ačkoliv by jí výkonově odpovídal spíš jistič 3×40 A.

Elektrický sálavý topný systém s individuálním řízení každého prostoru (instalováno 9 kW)

Spotřeba energie na vytápění byla vyšší než předpoklad a dosáhla v období od října 2016 do května 2017 hodnoty 12 045 kWh. Důvodů bylo několik – například automatický režim venkovních žaluzií bránil využití plánovaných tepelných zisků, tato závada však byla v průběhu prosince 2016 odstraněna. Obecně byly náklady na vytápění o 8–10 % vyšší, než v uplynulé topné sezoně – průběh denních teplot od října do února byl cca 2 °C pod dlouhodobým průměrem, topná sezona navíc skončila až v průběhu května 2017. Nepodařilo se prokázat výhodnost přerušovaného vytápění v průběhu pracovního týdne. Zatímco ráno docházelo u režimu s nočním útlumem k výrazným odběrovým špičkám, energetické úspory nebyly prokázány. Test se bude opakovat v dalším topném období. Celkově topný systém velmi flexibilně reagoval jak na změny teplot, tak i na obsazenost jednotlivých vytápěných zón.

Z tohoto grafu znázorňujícího spotřebu energie na vytápění je vidět zásadní vliv tepelných zisků ( slunce-lidé-technika) na spotřebě energie. K plnému využití tohoto efektu je však nezbytný
flexibilní topný systém schopný rychlé reakce a to v každém vytápěném prostoru samostatně. Klasické teplovodní systémy (s jakýmkoliv zdrojem) tuto schopnost v nZEB nemají!
Z tohoto grafu znázorňujícího spotřebu energie na vytápění je vidět zásadní vliv tepelných zisků ( slunce-lidé-technika) na spotřebě energie. K plnému využití tohoto efektu je však nezbytný flexibilní topný systém schopný rychlé reakce a to v každém vytápěném prostoru samostatně. Klasické teplovodní systémy (s jakýmkoliv zdrojem) tuto schopnost v nZEB nemají!

Řízená ventilace s rekuperací – chlazení, klimatizace

V průběhu prvních pěti měsíců provozu docházelo k nastavování systému s cílem zajistit optimální reakci na hladinu CO2 v jednotlivých prostorách a jejich provětrávání. V letních měsících byla nastavena teplota vstupního vzduchu na 20 °C, v zimních měsících pak na teplotu vystupujícího vzduchu. V létě bylo nastaveno intenzivní noční provětrávání budovy v případě vysokých denních teplot. To umožňuje vyřazení multisplitové klimatizační jednotky a významné snížení nákladů na chlazení. Roční spotřeba energie na ventilaci celého objektu představovala 980 kWh, na provoz multisplitu pak 350 kWh.

Další postup

Data se průběžně shromažďují on-line na cloudu UCEEB a všichni zúčastnění k nim mají přístup. K 30. září zpracuje UCEEB podrobnou zprávu, hodnotící předpokládanou a skutečnou spotřebu energie, naplnění předpokladů funkcionality objektu v jednotlivých režimech a mikroklimatické podmínky v objektu. Závěrečná zpráva je pak naplánována na konec října příštího roku a bude obsahovat hodnocení dvouletého provozu administrativní budovy ve všech aspektech. Pracovní skupina poté posoudí vytvoření vhodných podmínek pro rozšíření konceptu. Vzhledem k tomu, že již předběžné výsledky tohoto projektu avizují reálnost a dosažitelnost stanovených cílů, rozhodla se společnost Fenix v dané oblasti dále pokročit – v prosinci 2016 byl založen start-up AERS s.r.o. (Advanced Energy Storage Systems), připravující modulární systém AES, pokrývající danou oblast od malých aplikací (10 kWh) pro byty a malé RD až po 1 000 kWh pro nákupní centra, výrobní, zemědělské budovy i pro oblast služeb. V současnosti je také ve výrobním areálu Fenix v Jeseníku dokončován projekt bateriového úložiště (640 kWh), spolupracujícího se střešní FVE 24 kWp. Cílem je snížení rezervovaného výkonu (rozložení spotřeby do 24 hod), řízení ¼ hod maxima a odstranění krátkodobých výpadků, které mohou způsobit významné škody. Data z tohoto projektu budou opět dostupná na serveru UCEEB. Již dnes je možné říct, že sledovaný koncept slibuje zajímavou návratnost již při stávajících cenách úložišť a v jeho rozvoji vidíme velký potenciál pro budoucnost.

Ocenění a prezentace projektu

Koncept domu jako aktivního prvku energetické soustavy získal v červnu 2016 na Pražském Hradě v rámci projektu CZECH TOP 100 zvláštní ocenění Enviromentální počin roku v energetice. Projekt zaujal i pořadatele výstavy INFOTHERMA 2017, kde vytvořil ústřední expozici a současně prostor pro tematickou odbornou konferenci. V březnu letošního roku byla projektu OC udělena hejtmanem Olomouckého kraje cena Stavba roku 2016. Za nejvyšší ocenění považuje Ing. Cyril Svozil skutečnost, že projekt byl jako jeden z 10 oficiálních exponátů představen v expozici České republiky na světové výstavě EXPO Astana v Kazachstánu (10. 6. až 10. 9. 2017).

Kontakty:
FENIX Group a.s.
Slezská 2, 790 01 Jeseník 535
Tel.: +420 584 495 441
E-mail: fenix (zavináč) fenixgroup (tečka) cz, obchod (zavináč) fenixgroup (tečka) cz
http://www.fenixgroup.cz
(aktualizace kontaktu: 3. 9. 2012)
Autor: Peter Šovčík
Fotografie: Archiv firmy

Diskuze k článku

Článek zatím nikdo nekomentoval. Vložte komentář jako první.

Více článků

Z bývalých laubů alias podloubí budou opět lauby

Z bývalých laubů alias podloubí budou opět lauby

Že se vám zdá titulek článku nesrozumitelný? Při dalším čtení budete mít jasno. Totiž zejména obyvatelé moravskoslezské metropole od 23. října 2017…
celý článek

Budova AŽD Praha v novém

Budova AŽD Praha v novém

Komplex pěti budov v Žirovnické ulici v sousedství pražské Jižní spojky, ve kterých sídlí společnost AŽD Praha s.r.o., dnes už nepřehlédnete. Od…
celý článek

Školy prověřují profesionalitu

Školy prověřují profesionalitu

Mnohé budovy škol a školek postavené za reálného socialismu si do nového tisíciletí přinesly neblahé dědictví – azbest, což je nebezpečný, zdraví…
celý článek

Svezli jsme se rekonstruovanou lanovou dráhou na Pustevny

Svezli jsme se rekonstruovanou lanovou dráhou na Pustevny

Přesněji by mělo znít: nastoupili jsme a vystoupili na rekonstruovaných stanicích sedačkové lanové dráhy. Nicméně i samotná dráha bude vyměněna. Ale…
celý článek

Stránky stavebnictvi3000.cz používají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. (beru na vědomí)