Flexira xConnect System

Nová technologie pro rozvody plynu a vody
Zveřejněno: 23. 2. 2016

Stavebnictví a všechny jeho obory se v posledních letech dynamicky rozvíjí a ani potrubní systémy nejsou výjimkou. Doposud byly rozvody plynu, vody topné nebo užitkové montovány především s použitím rovných kovových, měděných, případně plastových trubek. Společnost AZ Pokorny nyní přichází na trh s inovativním potrubním systémem pod obchodním názvem Flexira xConnect System.

Flexira xConnect System

Proč rozvody z nerezového vlnovce?

Použití nerezového vlnovce přináší zásadní a jedinečnou výhodu nepřerušené dopravní trasy z jednoho místa na druhé, s unikátní možností ohýbat trubku do požadovaného tvaru, bez použití speciálních nástrojů a pomůcek, pouze rukou. To umožňuje provádění ohybů od malých po libovolně velké poloměry na nepřerušené kontinuální trubce. Tento postup zcela eliminuje nevýhody tradičních potrubních systémů, u kterých je nutno realizovat velké množství jednotlivých spojů, z nichž každý představuje potenciální riziko budoucí možné netěsnosti v místě s nákladně proveditelnou opravou většinou destruktivního charakteru. Navíc u spojů v rohových tvarovkách dochází velmi často k napětí, což má negativní dopad na jejich životnost. U flexibilních nerezových trubek tento problém odpadá.

Technologie nerezového vlnovce je známá, avšak na trhu doposud nebyl dostupný ucelený systém s dostatkem spojovacích prvků, proto instalatéři používali vlnovec pouze na kratší dopoje. Nový Flexira xConnect System od společnosti AZ - Pokorny lze používat také pro delší rozvody až k páteřním systémům. Inovativním prvkem je možnost spojení trubek z nerezového vlnovce O-kroužkovým systémem bez nutnosti použití nářadí, který lze zabudovat i do zdiva.

Inovativní potrubní systém tedy využívá unikátní vlastnosti nerezového vlnovce, jeho montáž je až 4× rychlejší a hlavně mnohonásobně bezpečnější. Množství doplňkových přechodových fitinek Flexira xConnect System pak umožňuje snadné a rychlé napojení na zdroje, spotřebiče popřípadě další rozvody.

Zdravotní materiál pro rozvody vody

Dalším důležitým aspektem pro jeho použití je absolutní zdravotní nezávadnost materiálu. Vlnovcové trubky jsou vyrobeny z chirurgické oceli AISI 316L. Ta má nejenom delší životnost než samotná budova, ale také poskytuje absolutní hygienickou nezávadnost. Při pájení tvarovek u mědi se používají technologické postupy, které negativně ovlivňují kvalitu vody. I když splňují současné normy, proč si nedopřát pitnou vodu dovedenou do našich kohoutků tou nejčistší technologií?

Unikátní technologie žíhání a opláštění

Unikátní technologie a opláštění nerezových trubek Flexira xConnect System přináší řemeslníkům, projektantům a především investorům nejen důležitou bezpečnost, kvalitu a životnost materiálu, ale také jednoduchost jeho použití. Snadné tvarování a ohýbání, ale zároveň dokonalé zachování tvaru je dáno speciálním výrobním postupem žíhání v ochranné atmosféře. Trubky z nerezového vlnovce společnosti AZ-Pokorny jsou díky této technologii odolnější, nepruží a lépe se s nimi pracuje. Čiré plastové opláštění přidává nerezové trubce ochranu proti chemikáliím, čisticím prostředkům či zdivu. Cena trubky s opláštěním je přitom stejná jako u trubky bez ochranné vrstvy.

Dva systémy spojování

Nerezové trubky společnosti AZ - Pokorny lze propojovat dvěma způsoby:

 • xConnect System O je novinka, která umožňuje spojovat nerezový vlnovec rychle, jednoduše a bezpečně bez nutnosti použití nářadí. Díky dokonale těsnému spoji může být zabudovaný ve zdivu. Využívá technologie O-kroužkového systému a těsnění kov na kov.
 • xConnect System T využívá jednoduchého lisovacího nářadí. Unikátní pákový lis snadno vytvoří rovnou plochu, která společně s převlečnou maticí a plochým těsněním, po dotažení předepsaným momentem, vytvoří dokonale těsný spoj.
 • Univerzální vedení pro všechna média

  Máme vlastní vývojové oddělení, i ty nejmenší detaily, které usnadňují instalatérům práci, jsou pro nás důležité. Běžně musí řemeslníci vozit několik typů trubek určených pro konkrétní typ média. Náš potrubní systém Flexira xConnect je certifikovaný pro rozvody jak pitné vody, plynu, tak i solární náplně a dalších médií, a to včetně spojovacích prvků, kterými se jednoduše propojíte na další systémy” konstatuje Petr Pokorný, majitel společnosti AZ Pokorny.

  Propojte cokoliv

  Inovativní potrubní systém Flexira xConnect je především určený pro profesionální instalatéry a stavbaře. Díky jeho jednoduchému použití je ale vyhledávaným systémem na dopojení vody, průtokového ohřívače nebo dalších spotřebičů v technické místnosti (zdroje tepla, expanzomaty, směšovací uzly a další) i v běžných domácnostech. Pro ně jsou připraveny speciální sety s jednoduchým návodem na použití. Velký zájem mezi širokou veřejností sklidila také novinka společnosti AZ Pokorny uvedená na trh v loňském roce, a to celonerezová vodovodní hadička Flexira se svářenými koncovkami a ochranou proti poškození čisticími prostředky i na bázi chloru. Má životnost více než 100 let, čímž minimalizuje možnost vytopení. Kromě domácností ji začali ve větší míře nasazovat také hotely, majitelé administrativních budov i výrobní firmy, které tak chrání svůj majetek před nenadálou vodovodní havárií. Prasklá vodovodní hadička totiž patří mezi nejčastější škodní události vykazované Českou asociací pojišťoven.

  Bude překážkou cena?

  Použitý materiál chirurgická ocel a unikátní výrobní technologie mají přímý vliv na kvalitu produktu. Jeho cenu pak musíme chápat v tomto kontextu. Výsledná kalkulace vychází v podstatě stejně jako u rozvodů z mědi a plastu. Zvýšené náklady na materiál kompenzuje cca 75 % úspora času na práci řemeslníka. „Navíc zákazník získá rozvody plynu a vody s dramaticky vyšší bezpečností díky minimalizaci spojů z nesrovnatelně kvalitnějšího materiálu, s životností delší než samotná budova,” uzavírá Petr Pokorný.

  Kontakty:
  Flexira s.r.o.
  Čermákovice 20, 671 73 Čermákovice
  Tel.: +420 515 300 111
  E-mail: info (zavináč) flexira (tečka) eu
  https://www.flexira.eu/
  (aktualizace kontaktu: 17. 4.)
  Autor: Denisa Ranochová
  Fotografie: Archiv firmy

  Diskuze k článku

  Článek zatím nikdo nekomentoval. Vložte komentář jako první.

  Více článků

  Labská filharmonie s potrubním systémem Viega

  Labská filharmonie s potrubním systémem Viega

  Mistrovská hudební díla zřídkakdy vznikají přes noc. Většina z nich je spíše výsledkem dlouholetého úsilí a některá zůstanou dokonce navždy…
  celý článek

  ACO ShowerDrain: výrobky pro každou aplikaci

  ACO ShowerDrain: výrobky pro každou aplikaci

  Firma ACO přišla s myšlenkou bezbariérového uspořádání koupelny, která se opírá o představu velkoryse působícího prostoru, dosáhnutého…
  celý článek

  Tři polena v krbu ohřejí vanu teplé vody

  Tři polena v krbu ohřejí vanu teplé vody

  Sen většiny stavebníků je interiérový krb, který nepřetopí po krátké chvíli místnost a plní funkci vytápění a ohřevu užitkové vody. Současné…
  celý článek

  Moderní systémy pro zasakování dešťových vod

  Moderní systémy pro zasakování dešťových vod

  Snahou každého města a obce je zabránit materiálním škodám v průběhu povodní a ještě lépe zajistit ve spolupráci s vodohospodáři, stavebníky a…
  celý článek

  Stránky stavebnictvi3000.cz používají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. (beru na vědomí)