Haly Zamil Steel Buildings se prosazují i v Evropě

Společnost Zamil Steel byla založena v roce 1977 v saúdskoarabském Dammanu. Od svých počátků se zabývá vývojem a výrobou montovaných ocelových hal. Za dobu své existence firma vyprodukovala a dodala do celého světa na 25 tisíc hal o úhrnné ploše 4,5 milionu čtverečných metrů, čímž se stala největším výrobcem ocelových hal v Asii a Africe. Mezi její nejvýznamnější klienty patří například společnosti ABB, Coca Cola, Pepsi Cola, Unilever, Nestle, Ikea, Mitsubishi, Procter & Gamble, General Electric, Sanyo, Fuji Film, LG, Toshiba, BMW, Mitsubishi, Toyota, Honda, DaimlerChrysler nebo Volkswagen.

V posledních letech se management společnosti snaží více pronikat i do oblasti střední a východní Evropy. Systém ocelových komponentů Zamil Steel je určen pro rychlou výstavbu málopodlažních nebytových budov – tedy především továrních a sportovních hal, velkoskladů, veletržních pavilonů, leteckých hangárů nebo například hypermarketů, jejichž výstavba v této oblasti zažívala v posledních letech značný rozvoj.

V sousedním Polsku již stojí celá řada staveb dodaných Zamilem, z nichž největší hala disponuje více než 70 tisíci metry čtverečními užitné plochy; další zakázky byly zrealizovány, nebo se připravují v Maďarsku, Rumunsku, Bulharsku či Řecku. V České republice Zamil Steel s využitím svého konstrukčního systému projektoval, postavil a připravuje vystavbu bezpočtu hal s různými účely využití, například výrobní objekty, práškové lakovny, velkokapacitní vývařovny, sklady, obchodní centra a jiné, kde bylo vnitřní vybavení doplněno podle zakázky i jeřábovými drahami.

Velkou předností konstrukcí Zamil je základní stavebnicový systém, ve kterém je možno jednotlivé komponenty hal navzájem kombinovat. Systém Zamil Steel zahrnuje ucelenou nabídku součástí primární a sekundární konstrukce, veškeré potřebné prvky střešní krytiny a opláštění stěn. Samozřejmostí je komplexní sortiment doplňků, světlíků, pásů oken, RWA klapek pro odvod tepla a kouře, klimatizace, dveřních a vratových systémů, okapů, konzolí jeřábových dráh atd.

Nosný systém je založen na svařovaných plnostěnných dvoukloubových rámech, tvořených ocelovými I-profily proměnlivého průřezu z vysokopevnostní oceli, umožňující stavbu hal s velkým rozpětím - až 80 m - bez vnitřních podpůrných sloupů.

Desetiletá záruční lhůta na konstrukci je mimo jiné dosažena nákupem primárních materiálů od nejlepších světových výrobců oceli jako např. British Steel, japonský NIPON atd., špičkovou svařovací technikou, zpracováním podle ISO 9001 a v souladu s EN a českou normou, a hlavně vyšším koeficientem bezpečnosti pro veškeré zatížení statické, dynamické a požární.

Konstrukce stěn je zpravidla tvořena pozinkovanmi stěnovými paždíky profilu »Z«, ale může být pouze uchycena bez paždíků přímo na sloupech. Zamil nabízí pro montáž stěn také konstrukce smíšené, kdy je ocelový systém kombinován podle požadavků architektů s jinými stavebními materiály - dřevem, zdivem nebo sklem. Ke zlepšení architektonického vzhledu jsou k dispozici různé typy atik. Haly bývají zatepleny izolačními pásy ze skelné nebo minerální vlny, případně speciálními, na míru vyráběnými sendvičovými deskami.

Střecha hal je realizována z ocelových střešních a okapních vaznic uchycených na hlavní nosné rámy konstrukce. Systém umožňuje konstrukci sedlových střech s volným rozpětím do 80 metrů bez vnitřních sloupů a s vnitřními sloupy až do 280 metrů. Systém také umožňuje střešní ocelovou konstrukci, posazenou přímo na železobetonové sloupy nebo stěny.

Na rozdíl od jiných výrobců, používajících na opláštění pouze pozinkovaný plech, Zamil vždy dodává kvalitnější provedení plechů s vysokoodolnou aluzinkovou povrchovou úpravou, na kterou je aplikován dokončovací nátěr z polyesterového laku.

V nabídce je samozřejmostí dodávka haly na klíč, podle potřeby je možno jednoduchým způsobem již postavené haly dodatečně rozšiřovat o další přístavby. Veškeré statické zatížení haly u Zamilu je vždy přeneseno do rámu konstrukce a nikoliv do základových patek, čímž vždy zákazník Zamilu ušetří nemalé částky na zbytečnou mohutnou spodní stavbu. Finančně výhodná je i rychlá realizace, jejíž doba se u nejčastěji v Česku stavených hal pohybuje okolo šesti týdnů od zadání zakázky.

Autor: Marcel Hrdý
Foto: Archiv firmy