Holandsko, podlahám ARTURO země zaslíbená

Skoro 900 km z jihočeského Tábora činila trasa do holandského městečka Haaksbergen, kterou v loňském říjnu absolvovaly společně posádky společnosti PLASTPO s.r.o. a UZIN s.r.o. Jejich cílem byla návštěva nejmodernějšího, neboli chcete-li „nejzelenějšího“ výrobního závodu v Holandsku: UNIPRO bv., jehož provoz v květnu loňského roku slavnostně zahájila nizozemská královna Maxima.

Věříme, že většina našich pravidelných čtenářů ví, že UNIPRO je od roku 2004 nedílnou součástí mezinárodního koncernu Uzin Utz AG a významným producentem podlah ze syntetických pryskyřic nesoucí obchodní značku ARTURO. Historie společnosti však započala před více než padesáti lety (rok založení 1960 – výroba lepidel, výroba syntetických pryskyřic od 1973) a ve svém oboru zaujímá v Holandsku pozici číslo 1. Přičleněním do mezinárodního koncernu získala nejenom přístup na další trhy, ale rozšířila svůj výrobní program o některé produkty, především ekologická podlahová lepidla a penetrace UZIN.

Praví podlaháři

Návštěva byla v prosvětlené vstupní hale přijata milou paní recepční a velkoplošnou obrazovkou na stěně se jmény všech zúčastněných. Přesto první pohledy, jak se na správné podlaháře sluší, směřovaly na podlahu. Bílá s decentním šedavým melírem. Nebylo pochyb, že výprava byla v cíli své cesty. Polyuretanová litá podlaha v provedení kombinovaného dekoru dvou barev, kterému se říká „FLAME” nebo rovněž „BETONLOOK” nejenže pomáhá spoluvytvářet příjemnou a klidnou atmosféru, ale dokladuje jeden z trendů poslední doby v oblasti využití litých podlah ze syntetických pryskyřic. Jako by říkala: Zapomeňte na tradiční jednobarevnou šeď a nebojte se kombinovat různé barvy. Lité podlahy z polyuretanových syntetických pryskyřic umožňují provádění zcela originálních dekorů na podlaze, a to vždy podle individuálního přání zákazníka. Samozřejmě pro dekoraci podlah je možno vedle technologie lití barevných pryskyřic použít i šablony nebo dekorační folie.

Poznámka na okraj: V roce 2013, u příležitosti konání Brněnského mezinárodního stavebního veletrhu, udělila hodnotitelská komise složená ze zástupců Institutu udržitelné výstavby, nakladatelství VEGA a redakce časopisu Stavebnictví a interiér litým podlahám ARTURO hlavní cenu „Výrobek roku 2013”.

Nový závod

Nový výrobní závod ideálně harmonizuje s okolní přírodou a je koncipován na zásadách trvale udržitelného rozvoje, které byly zohledněny v každém detailu stavby, technologickém procesu výroby a v oblasti sociální.

V rámci hesla „Vše pod jednou střechou” jsou například administrativní a správní oddělení pod jednou střechou s produkcí. Nová podniková jídelna je v době společného oběda místem setkání všech zaměstnanců. Byla vytvořena pracovní místa i pro zdravotně hendikepované osoby. Při výstavbě byly v rámci maximální šetrnosti vůči životnímu prostředí použity recyklovatelné a opětovně použitelné materiály jako např. beton, bitumen, hliník či železo ze starých demolicí. Samozřejmě nemohly být opomenuty ani přírodní obnovitelné materiály, jakými jsou například dřevo, rostliny, mechy nebo olivovníky, které se starají o optimální izolaci budovy a filtrování jemných částic a biologických prvků. Na energetické úspory je myšleno v každém ohledu, ať už se jedná o ekologické vyhřívání bez emisí CO2 nebo např. osvícení kanceláří, jehož intenzita reaguje na venkovní světlo či přítomnost osob v místnosti. Dispozičně je monolitní stavba rozdělena do čtyř základních sektorů: administrativní část s laboratorními prostory, designovým studiem, školicím střediskem, společnou jídelnou a výše zmíněnou vstupní halou. Druhou část tvoří hala pro příjem surovin a sklad obalů, navazuje výrobní hala s nejmodernější technologií výroby a celý koncept je zakončen expedičním prostorem a skladem hotové produkce. Veškeré sektory jsou striktně odděleny a pohyb mezi nimi je mimo jiné podmíněn i například převlečením buď do „civilního”, nebo pracovního oděvu.

Výrobní program ARTURO

Součástí návštěvy a hlavním bodem pracovní mise bylo seznámení se s výrobním programem ARTURO, tedy s výrobky na bázi epoxidových a polyuretanových syntetických pryskyřic, zdůrazněme ekologickými výrobky bez obsahu jakýchkoliv rozpouštědel. Jejich uplatnění při výrobě podlah je velmi rozmanité a v zásadě je můžeme rozdělit na podlahy průmyslové a na podlahy dekorativní (designové), přičemž jejich účelové prolínání se nevylučuje – nakonec proč by průmyslová podlaha měla být jenom „konzervativně” šedá? Není lákavé být originální? Výrobky svým zaměřením můžeme přitom rozdělit do čtyř základních skupin: lité podlahy, nátěry podlah, maltové podlahové směsi a podlahové „kamenné” koberce. Většina těchto produktů je dvousložkových a k dispozici v nepřeberné škále barev a barevných odstínů. Po absolvování informativního semináře a oběda ve společnosti místních zaměstnanců se účastníci převlékli do zelených pracovních plášťů a se zaujetím sledovali provádění pokládky různých typů podlahových konstrukcí.

Praktické ukázky

Z demonstrovaných praktických ukázek zaujalo především provedení barevné protiskluzné průmyslové podlahy s aplikací křemičitého písku – (EP3900 + písek | EP3350) a kombinace dvou barev (bílá/černá) při výrobě mramorovaného dekoru podlahy, viz výše zmíněný dekor BETONLOOK (FLAME) – (EP6200 | PU2030 | PU 7180). Výsledný vzhled tohoto typu podlahy může být velice variabilní, ale vždy je jedinečným originálem. Záleží nejen na poměru jednotlivých barev, ale i na způsobu aplikace (hladkou nebo ozubenou stěrkou), způsobu nanášení a roztírání, použití jehlového válečku apod. Proto se v tomto případě vždy doporučuje přítomnost zákazníka, který by si měl určit výsledný vzhled podlahy. V každém případě smíchání dvou různých barev dává optimální optický výsledek. (Dalo by se říci, že jedna barva je málo a tři jsou už příliš.)

Exkurze do pivovaru

Na programu byla i exkurze do druhého největšího pivovaru v zemi – GROLSCH v nedalekém Enschede, který byl založen v roce 1650 a od roku 2008 je součástí mezinárodního pivovarského gigantu SABMiller. Vedle historie a provozu se zájem soustředil i na podlahy. V roce 2004 zde byly na celkové ploše cca 21 000 m2 aplikovány lité podlahy s protiskluznou povrchovou úpravou (13 000 m2), nátěry betonu (7 000 m2) a podlahy z maltových směsí (1 000 m2), které měly jednoho společného dodavatele – společnost UNIPRO. O vysoké kvalitě podlah v kombinaci firemních barev pivovaru GROLSCH (zelená/ bílá) se i po deseti letech od jejich realizace mohou přesvědčit návštěvníci na každém kroku. Na závěr prohlídky proběhla v podnikové pivnici degustace různých piv z varen GROLSCH s příležitostí na neformální popovídání si. Nebyli by to ale podlaháři, aby se nezeptali na konstrukci a postup pokládky podlah v pivovaru. Průvodce a dobrá duše UNIPRO, pan John Funcke (mezinárodní technický a obchodní poradce), informoval, že v případě litých podlah byl podkladový beton nejprve otryskán a následně opatřen základním epoxidovým stěrkovacím nátěrem Arturo EP6200. Na takto připravený podklad byla aplikována litá podlaha na bázi epoxidových pryskyřic Arturo EP2500, s finální protiskluznou vrstvou Arturo EP3910. Nátěr betonu byl proveden ve dvou vrstvách, přičemž základní vrstva byla provedena výrobkem Arturo3900 a druhá vrstva buď stejným produktem, resp. Arturo3910. V případě maltových podlah byl beton, tak jako v případě provádění litých podlah, nejprve řádně otryskán a celoplošně napenetrován základní pryskyřicí na epoxidové bázi ArturoEP6060 s lehkým posypem křemičitého písku. Následovalo položení maltové směsi Arturo EP1000 s uzávěrou pórů Arturo EP7950 a lakovou povrchovou vrstvou Arturo PU7975 na bázi polyuretanových pryskyřic.

Příjemné zakončení výletu

V nabitém programu se našla i chvilka na podvečerní prohlídku městečka Haaksbergen. Vydatný podzimní déšť však brzy zahnal účastníky výpravy do útulné hospůdky k příjemnému posezení a ochutnání místních specialit.

Oficiální rozloučení proběhlo opět ve vstupní hale společnosti UNIPRO, kterou místní zaměstnanci pojmenovali UNIPRO PLAZA a v jejíž části je i zasklený průhled na základní „kámen” s různými artefakty společnosti a doby. V úvodu jsme zmínili příjemný a zklidňující dekor podlahy „BETONLOOK”, tak jen pro zpřesnění: jedná se o litou podlahu na bázi polyuretanové pryskyřice Arturo PU2030 v kombinaci barev RAL 9003 a RAL 9005 v poměru 90/10 %.

Bližší Informace k výrobkům ARTURO uvedeným v článku najdete na stránkách www.arturoflooring.cz.

Autor: Ing. Vladimír Kouba
Foto: Ing. Vladimír Kouba