Zastřešení ocelovou konstrukcí a na ní uloženými umělohmotnými souvislými pásy je občasně přerušeno za účelem prorůstání rostlin.

I na bulharském Slunečném Pobřeží je k vidění rozmanitá kombinace střech, staveb a přírodních materiálů

Letošní léto se i v Bulharsku neslo v dostatečném množství slunečního svitu, což podle názvu námi navštívené oblasti Slunečného Pobřeží v Bulharsku nikoho nepřekvapí. Jeho severní část zdobí dominanta čtyř budov hotelu Berlín. Kromě ní zde stojí další moderní hotelové komplexy včetně mnoha samostatných přízemních obchodů, restaurací a kaváren. Společným znakem komplexu služeb jsou tři druhy střešních krytin: prejz (pozn. red.: krytina složená ze dvou dílů – spodního háku a vrchní prejzy) s hřebenáči do malty, pozinkovaný plech a slaměný došek.

Za pozoruhodnou lze označit střechu, spíš stříšku, nad venkovním jídelním prostorem zmíněného hotelu: na ocelovou konstrukci jsou vedle sebe položeny souvislé pásy z umělé hmoty. Přerušeny jsou jen v místech, kde prorůstají fíkovníky. Že střecha slouží jako stínidlo proti prudkému slunci je zřejmé, ale proč jsou pásy položeny tak, aby nad jednotlivými příčnými tyčemi tvořily otevřené trojúhelníky? Při prvním dešti to bylo jasné - otvory protéká voda na stoly a podlahu, kteréžto se takto namočeny snadno ručně umyly, a to bez donášky vody navíc.

K dalším konstrukčním zajímavostem patří zmenšenina ocelové Eiffelovy věže a středověká dřevěná loď na souši, obě přeměněny na restauraci. Dále kamenné věže hrádku skrývající divadelní pódium a mnohatunové betonové vlnolamy lemující desítky metrů železobetonového mola rozrážející rozbouřené vody Černého moře. Bonbónkem nakonec je dvojitá konvice z mozaikových kamínků, která poslouží jako sprcha pro dvě a více osob.

Fotogalerie

Související články

Autor: Zdeněk Svoboda
Foto: Zdeněk Svoboda