Interiér rozsvítí unikátní skleněné obklady

Česká společnost AVETON, která se specializuje na projekci a realizace akusticky náročných prostor a která svým zákazníkům poskytuje komplexní servis v oblasti akustiky a interiérové designu, přišla na trh s unikátním materiálem.

Jde o průsvitné designové skleněné desky s názvem GLASIO. Ty dokáží v místnosti výrazně snížit hlučnost a zlepšit srozumitelnost mluveného slova. Vzhledem ke svému zcela specifickému designu jsou vhodné do všech interiérů, kde je vyžadována optimální akustika s přidanou hodnotou estetiky.

Materiál se dočkal pilotního praktického využití v přednáškových sálech Stavební fakulty ČVUT a společnost za svůj vynález obdržela cenu Akustický výrobek roku 2014. Obklad Glasio má širokou možnost využití v interiérech, kde jsou kladeny požadavky na akustickou pohodu.

Obr. 2: Přednáškový sál Stavební fakulty ČVUT

Světové prvenství

Myšlenka na vznik materiálu vychází ze situace na trhu, kde materiál s obdobnými vlastnostmi – průsvitný a akusticky pohltivý – doposud nebyl. Dnešní trendy interiérového designu vycházejí z minimalismu s využitím převážně akusticky odrazivých materiálů, jako je sklo, beton a ocel. Užívání těchto prostor je z hlediska akustiky limitováno a v krajních případech vzniká neobyvatelné prostředí.

Reakcí na tento stav byl vznik speciálně upraveného skla, jehož hlavní a zcela ojedinělou kombinací vlastností je akustická absorpce a světlopropustnost. Jeho instalací lze dosáhnout snížení hlučnosti a zvýšení srozumitelnosti. Vedle samotné akustické efektivity a estetiky je velmi důležité, že se desky vyrábějí z recyklovaného skla, díky čemuž je GLASIO vysoce ekologickým produktem. Pro zvýšení pevnosti v tahu je do desek zatavena nerezová síť. Mechanické laboratorní zkoušky prokázaly, že výrobek je zcela bezpečný.

Obr. 3: Zatavená nerezová síť

Akustika

Doposud bylo sklo vnímáno jako ryze akusticky odrazivý materiál. GLASIO však přináší zcela inovativní možnost využití skla jako zvukově pohltivého obkladu i v těch nejnáročnějších aplikacích. Díky svému vzhledu a unikátním akustickým vlastnostem je možné GLASIO využít v divadlech, koncertních síních, přednáškových sálech, učebnách, bazénech, kancelářích, privátních interiérech a v celé řadě dalších prostor, kde je kladen důraz na akustiku a interiérový design. Obklad se vyznačuje vysokou akustickou efektivitou – v řečovém pásmu pohltí až 90 % zvukové energie.

Obr. 4: Graf činitele zvukové pohltivosti akustického obkladu Glasio

Design na míru

Z nového materiálu lze vytvořit například stěnový obklad, případně příčku, či jej použít jako originální solitérní prvek, to vše s unikátním designem. Pro maximální akustický efekt se však nejčastěji montují na stěnu pomocí systémové hliníkové konstrukce, která má možnost rektifikace a která eliminuje nerovnosti stěn. Přirozeně tím vzniká vzduchová dutina a zvyšuje se celková efektivita obkladu. Minimální tloušťka systému je 65 mm, maximální až 300 mm. Do vzniklé dutiny lze poté integrovat LED osvětlení a vytvořit tak celoplošně nebo lokálně svítící obklad.

Obr. 5: Kotvení k nosnému systému – axonometrie
Obr. 6: Obklad Glasio

Desky Glasio se vyrábějí v ucelené barevné škále, která byla volena na základě aktuálních interiérových trendů. Pro vytvoření luxusního vzhledu lze povrch dále pokovit do charakteru stříbra nebo zlata.

Obr. 7: Barvy

Ekologická výroba i produkt

Nezaměnitelný vzhled materiálu vzniká použitím skelné drti různých frakcí jednodruhového skleněného recyklátu. Díky této technologii výroby, která se nazývá sintrování, dochází ke zvýšení třpytivosti a k tzv. 3D efektu, který je umocněn hlavně v probarvovaných deskách. Desky jsou pojeny pouze teplem a neobsahují žádné další příměsi, jakými jsou např. plniva a pojiva. Z tohoto důvodu jsou desky ekologicky a hygienicky nezávadné, zcela nehořlavé a snadno se udržují.

Obr. 8: Detail struktury
Autor:
Foto: Archiv AVETON s.r.o., Lukáš Legi