Investovat do nemovitosti a přitom nenaletět?

Investujete do staré či nové nemovitosti? Nekupujte zajíce v pytli. V České republice startuje projekt s názvem Bytecheck, který se specializuje výhradně na inspekce skutečného stavu nemovitostí.

Pod heslem „neplaťme za nemovitost, dokud neznáme její skutečný stav”, si Bytecheckem můžete nechat prověřit, zda své peníze neinvestujete do stavby, která má podstatně nižší hodnotu, než za kterou se ji chystáte pořídit. Bytecheck se zaměřuje na inspekce starších bytů a domů a jako první firma na trhu provádí také kontrolu vad a nedodělků u novostaveb, včetně zpětné kontroly jejich odstranění. Jeho odborníci pomůžou i s technickou stránkou při výběru developerského projektu.

Inspekce nemovitostí před jejich koupí

Bytecheck je v Česku ojedinělý projekt zaměřený výhradně na inspekci nemovitostí před jejich koupí. Funguje jako třetí strana v prodeji, která nemovitost prověří, upozorní na vady, nedodělky, poruchy a minimalizuje tak riziko skrytých vad.

Odborná technická kontrola stavu nemovitosti kupujícímu ušetří čas a peníze, často pomůže snížit i nadsazenou cenu nemovitosti. Kromě kontroly starých staveb nabízí Bytecheck také kontrolu novostaveb – zájemce o nemovitost po provedení inspekce obdrží podrobný protokol s uvedenými vadami a jejich odstranění si pak specialisté z Bytechecku osobně zkontrolují nebo pomohou vyjednat slevu z ceny.

Provádět inspekce nemovitostí mě napadlo ve Velké Británii, kde jsem několik let pracoval u velké architektonické firmy. Společnosti poskytující služby v oblasti kontroly nemovitostí jsou totiž v Británii, ale i USA a Německu, zcela běžnou součástí stavebního trhu. Nejenže se s nimi počítá, ale realitní agentury je dokonce při výběru nemovitosti doporučují,” říká zakladatel českého projektu Bytecheck, Pavel Štáf. „V některých státech USA dokonce bez inspekce třetí stranou neprodáte dům. U nás, kde se realitní trh teprve vyvíjí, jsou podobné služby na profesionální úrovni zatím raritou, byť odborná kontrola nemovitosti ušetří nemalé peníze za budoucí opravy. Je to vlastně podobné jako s právními službami – i zde často řešíme smluvní záležitosti na vlastní pěst, protože chceme ušetřit. A pak zaplatíme mnohem více za soudy, než za dobré smlouvy vypracované odborníkem. I Bytecheck je vlastně určitá forma prevence a snížení rizika pro majitele,” upřesňuje Štáf.

Inspektoři z Bytechecku jsou odborníci s dlouholetými zkušenostmi z oboru stavebního inženýrství, architektury, soudního znalectví a oceňování staveb. Samotná kontrola nemovitosti probíhá s ohledem na znalost českého stavebního prostředí, českých norem a vyhlášek. Jádro kontrol vychází z modifikovaných standardů asociace The International Association of Certified Home Inspectors a z metod britské organizace National House – Building Council.

Obložení koupelny má být dokončeno včetně stejnorodé malby

Nejčastější vady a další komplikace

A jaké jsou nejčastější vady, nedodělávky a s nimi spojené komplikace, se kterými se při koupi nemovitosti dříve či později setkáme? U starších staveb se jedná především o trhliny v omítkách a obkladech, nadměrnou vlhkost zdí či havarijní stav elektroinstalace, vodovodu apod.

U novostaveb jsou to pak nekvalitně provedená vybavení koupelen, špatně provedené zásuvky a vypínače, zanesené odvody kondenzátu u oken, oplechování oken bez potřebného spádu, které vede k poškození omítek, estetické vady dveří a oken jako například vrypy, uražené rožky a hrany, vypínače a dveřní obložky znečištěné od malby, silikony a tmely na obkladech a dveřích, nesoulad ploch bytu a hlavně nerovné podlahy a stěny. „Jak namontujete kuchyňské skříňky, když mají zdi například tupé rohy?” podotýká Štáf. Při inspekci novostavby navíc specialisté z Bytechecku zkontrolují nadměrné rezonance ventilátorů, dovolený průtok vzduchu pro digestoř (často se instalují i 5krát silnější digestoře než je povoleno, přičemž pak dochází vzájemnému posílaní pachů z kuchyně do okolních bytů), vzdálenosti WC od stěn a budoucí bezproblémové umístění elektrických spotřebičů (pračka, sušička).

Další služba

Brzy Bytecheck spustí další službu pro zájemce o starší nemovitost k přímému obývání – jedná se tedy o zákazníky, kteří neplánují žádnou rekonstrukci a chtějí ihned bydlet. „V tomto případě budeme kontrolovat především funkci systémů technického vybavení, odhalovat problémy ze stavebního a praktického pohledu. Smyslem je minimalizovat zklamání a nemilá překvapení majitelů při užívání nemovitosti,” uzavírá Štáf.

Více o inspekcích nemovitostí naleznete na stránkách www.bytecheck.cz.

Autor: Mgr. Lucie Stejskalová
Foto: Archiv firmy Bytecheck s.r.o.