Italská veletržní správa Veronafiere představovala své veletrhy v Praze

Výstavnictví v České republice zažívá v poslední době mírný útlum, důvody jsou různé, ať vysoké náklady na pronajatou plochu, či nespokojenost s tím či jiným zázemím. Vystavovatelé přicházejí, odcházejí, ale i zůstávají. Každá veletržní správa se různým způsobem snaží zlepšovat své služby a poučit se z předchozích chyb. Stále častěji přicházejí se svou nabídkou výstavní plochy i zahraniční veletržní správy.

Mezi nimi se v polovině ledna přijelo do ČR představit a nabídnout své veletrhy třetí nejvýznamnější výstaviště v Itálii vedené správou Veronafiere, kterou zde zastupovala Dr. Janina Mathiász – ředitelka mezinárodního odboru. Na tiskové konferenci, které se mimo jiné účastnili delegáti veletržní správy Veronafiere pro ČR a významní hosté, z nichž je nezbytné jmenovat Lidmilu Čtrnáctou (Svaz kameníků a kamenosochařů), Bohumila Chomouta (viceprezidenta Svazu kameníků a kamenosochařů), Lucii Havelkovou (zástupkyni vystavující společnosti Technistone a.s. na Marmomaccu), Ing. Václava Knorra (Ministerstvo průmyslu a obchodu), Dr. Janina Mathiász představila dominující veletrhy s velmi významným podílem zahraničních vystavovatelů, ale i návštěvníků. Připravují se s periodicitou uzpůsobenou náplni daného výstaviště, ale i po dohodě mezi dalšími mezinárodními veletržními správami. Pro stavebnictví jsou pořádány dva stěžejní veletrhy, a to veletrh »Samoter« (konaný jednou za tři roky), který loni proběhl již po 25. Zaměřuje se na stavební stroje pro zemní práce na staveništích a na stavbách – www.samoter.com. Poslední ročník zaznamenal opravdu závratný 30% nárůst přímých zahraničních vystavovatelů.

Již podvakráte tento časopis informoval o jednom z nejprestižnějších veletrhů kamene a mramoru – Marmomacc, který se s roční pravidelností koná vždy na přelomu září a října. Letos se veronské brány výstaviště otevřou návštěvníkům veletrhu 2. - 5. října 2003 již po 38. Loňská bilance výstavní plochy a návštěvnosti posunula Marmomacc na první příčku v žebříčku nejúspěšnějších a zároveň největších veletrhů tohoto oboru.

Součástí každého veronského veletrhu je nespočet doprovodných akcí, přednášek, ale i soutěží pro výrobce, zpracovatele, architekty, studenty atd. Oceňována je též nápaditost expozic a význam i kvalita jednotlivých výrobků.

Veronafiere je členem EMECA (asociace sdružující 17 hlavních vystavovatelských organizací v Evropě), UFI (Union des Foires Internationales, tj. Unie mezinárodních veletrhů) AEFI (Associazione Esposizione e Fiere Italiane, tj. Asociace italských výstav a veletrhů). Na programu má více než 30 akcí ročně, z nichž téměř 50 % sama pořádá. V současné době se plocha může pyšnit deseti nedávno postavenými pavilony s vysoce komfortním zázemím včetně klimatizace. V nejbližší budoucnosti jsou však plánovány další dva pavilony. Protože je výstaviště dispozičně v bezprostřední blízkosti centra města, nepřipadá moc v úvahu rozšiřování co do plochy, ale zvažuje se řešení směrem do výšky.

Výstaviště v číslech

Počet pavilonů: 10
Celková plocha: 282 240 m2
Výstavní plocha cca: 216 000 m2
Krytá výstavní plocha cca: 108 000 m2
Nekrytá výstavní plocha cca: 108 000 m2
Plocha parkovišť: 95 000 m2

Kongresové centrum Evropa a Arena

Počet sálů: 13
Počet míst celkem: 1663
Posluchárna Verdi: 600 míst
Možnost zřízení kongresových sálů s více než 2000 místy. K dispozici jsou audiovizuální pomůcky a možnost pořádání telekonferencí.

Bližší informace například o ubytovaní a o tématickém přehledu té které výstavy naleznete na www.veronafiere.it.

Verona však není pouze veronské výstaviště, ale především překrásné starobylé město s hlubokou historií a úchvatnou architekturou sahající až do prvopočátků prvního tisíciletí. Každému trochu pozornému studentovi a čtenáři jistě v knihovně neschází Shakespearův Romeo a Julie, a tudíž nemůže ve Veroně nenavštívit Juliin balkon. Avšak ani krajina nikoho nemůže ponechat chladným. Slunná Itálie = příslib prožití nevídaných dní.

Autor: Simona Taha
Foto: Archiv Veronafiere