Sendwix AKU

Jak rychle a snadno pružně slepit? - Použití transparentního akrylátového tmelu při dokončovacích pracích v interiéru

Aktualizováno: 13. 11. 2002

Výrobní firma Lučební závody a.s. Kolín má ve své nabídce širokou škálu silikonových a akrylátových jednosložkových těsnicích tmelů. V sortimentu akrylátových tmelů Akrotmel S nalezneme často neprávem opomíjený Akrotmel S1 – transparent. Tento jedinečný výrobek nachází uplatnění jako lepicí pružný tmel pro bodové i plošné lepení celé řady obkladů a podhledů na různé podklady.

Jak rychle a snadno pružně slepit? - Použití transparentního akrylátového tmelu při dokončovacích pracích v interiéru    Jednosložkový akrylátový tmel Akrotmel S1 je formulován na bázi akrylátové disperze. Je ve formě bílé nestékavé pasty, ze které se po vytlačení z obalu začíná odpařovat voda. Vzhledem k tomu, že tmel neobsahuje prášková plniva, vytváří po odpaření vody čirou pružnou hmotu s vysokou pevností.
  
Akrotmel S1 transparent je vhodný pro bodové lepení obkladů stěn a stropních podhledů z polystyrenu, PVC a ze dřeva. Výhodou bodového lepení je nejen nízká spotřeba lepidla, ale i možnost úniku případné vlhkosti ze zdiva. Podobným způsobem lze přilepit na zdivo různé lišty, věšáčky a háčky.
   Díky vysoké pevnosti pružného spoje je možno lepit všechny podlahové krytiny jako jsou koberce, PVC linolea, korek, dřevo apod. v těch místech, kde to podmínky vyžadují. Zde je již vhodné provádět plošné lepení. K nánosu se používá zubová stěrka, která zajistí rovnoměrné rozetření lepicího tmelu na celé ploše.
   Dalším konkrétním příkladem použití Akrotmelu S1 transparent může být obkládání betonových schodů dřevem. Vždyť pružný spoj je jediný způsob jak předejít nepříjemnému »vrzání schodů«. Rovněž tak nelze opomenout lepení okenních parapetů.
   Pomocí Akrotmelu S1 transparent se osvědčilo i lepení umakartových folií na sololit a dřevotřísku nebo lepení papírových tapet na nesavé podklady (např. polystyren, umakart). Tmel se vždy nanáší na nesavý podklad, u savého podkladu např. papírové tapety by totiž mohlo dojít k rozmočení a následnému mechanickému poškození při lepení. Akrotmel S1 se aplikuje natahovacím platem, zubovou stěrkou, štětcem nebo válečkem na zmíněný nesavý podklad a nechá se »zavadnout« po dobu 5 až 20 minut. Tak dojde k částečnému odpaření vody a lepivost tmelu se zvýší.
   Další neopomenutelnou a roky ověřenou aplikací Akrotmelu S1 je lepení obkládaček na umakartová jádra v panelových domech.
   Akrotmel S1 transparent lze rovněž používat jako doplňkový tmel při opravách a renovacích vnějších obvodových plášťů panelových domů. Např. ke tmelení netěsností kolem venkovních rámů oken, kdy z estetické stránky nelze použít probarvený běžně používaný akrylátový tmel. Je však třeba počítat s tím, že transparentní akrylátový tmel obsahuje na rozdíl od plněného akrylátu více vody a dochází u něj při vysychání k větším objemovým změnám.
   Akrotmel S1 – transparent je balen v kartuších (310 ml), PE hadicích (600 ml) nebo PE kbelících. Skladovatelnost výrobku je 24 měsíců v kartuších a 6 měsíců v hadicích a kbelících. Vzhledem k obsahu vodné disperze nesmí zmrznout a je třeba jej chránit před mrazem.
   Akrotmel S1 transparent není jediným výrobkem z řady Akrotmel S. Za zmínku stojí i plněný Akrotmel S1 (hl. v barvách bílá a šedá) a akrylátový tmel nové generace Akrotmel S2. Jedná se o spárovací tmely určené jak pro těsnění dilatačních spár v exteriéru, tak i pro tmelení a opravy trhlin a spár v interiéru. Akrotmely S1 i S2 vyhovují dle ISO 11600 třídě 12,5, tzn. dynamickému namáhání +12,5%.
   V případě dalších dotazů na výrobky Lučebních závodů a.s. Kolín se obraťte na odborníky z oddělení Obchodně-technické služby, kteří vám ochotně poradí na tel.: 321 741 350, 321 741 351 nebo e-mail: ots@lucebni.cz. 
Kontakty:
Lučební závody a.s. Kolín
Pražská 54, 280 02 Kolín
Tel.: +420 321 741 351-2
E-mail: ots (zavináč) lucebni (tečka) cz
http://www.lucebni.cz
(aktualizace kontaktu: 6. 5. 2016)
Autor: Karel Nebesař
Fotografie: Archiv firmy

Diskuze k článku

Článek zatím nikdo nekomentoval. Vložte komentář jako první.

Více článků

Lakování dřevěných podlah pomocí Pallmann X-LIGHT SYSTEM – hudba budoucnosti…

Lakování dřevěných podlah pomocí Pallmann X-LIGHT SYSTEM – hudba budoucnosti…

Začátkem letošního roku procházel hotel ARIA HOTEL PRAGUE rozsáhlou rekonstrukcí, jejíž nedílnou součástí byla i renovace dřevěných parketových…
celý článek

Hydrofobizační prostředek LUKOFOB 39 pro hydroizolační injektáž zdiva

Hydrofobizační prostředek LUKOFOB 39 pro hydroizolační injektáž zdiva

Velkým problémem, zejména starších domů, je zamokřené zdivo způsobené zemní vlhkostí. Jednou z metod dodatečné hydroizolace zdiva, která je technicky…
celý článek

Impregnace dřeva: vše, co potřebujete vědět

Impregnace dřeva: vše, co potřebujete vědět

Zdárné využití oblíbených dřevěných prvků v interiéru i exteriéru je podmíněno správnou péčí o dřevo. Stěžejní roli při ošetření tohoto přírodního…
celý článek

Použití a aplikace chemických infúzních clon

Použití a aplikace chemických infúzních clon

Téměř každý člověk má nějakou nemovitost, o kterou se musí starat. Pokud se jedná o starší objekty, je téměř pravidlem, že jedním z řešených problémů…
celý článek

Stránky stavebnictvi3000.cz používají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. (beru na vědomí)