Jak vybrat plastové okno

Okna patří k nezbytným součástem budovy a jejich vlastnosti významně ovlivňují kvalitu a komfort našeho bydlení. V dnešní době je na trhu velké množství prodejců nabízejících různé druhy plastových oken z odlišných profilů a různými komponenty v nich použitých. V této bohaté nabídce se zákazník těžko orientuje a neví, jaký druh okna a podle čeho si má vybrat. Jaké je tedy optimální řešení při výběru plastového okna a na co je třeba dát si pozor?

Kvalitní dodavatel

Při výběru okna by se zákazník měl v první řadě zaměřit na výběr dodavatele. Doporučujeme ověřit si obchodní informace o společnosti, zejména zda je dodávka a výměna oken předmětem činnosti jejího podnikání. Kontrolu lze provést například prostřednictvím internetového obchodního rejstříku.

Důležitým faktorem při rozhodování je také skutečnost, zda firma funguje pouze jako zprostředkovatel, tzn. že prodává okna jiných výrobců, nebo zda okna přímo vyrábí. Přímá spolupráce s výrobcem oken je rozhodně lepší, neboť výrobci poskytují zákazníkům kvalitnější a rychlejší záruční a pozáruční servis. Roční servis výrobci většinou poskytují zdarma, přičemž zprostředkovatelem bývá poskytován za úhradu. Navíc u zprostředkovatelů může nastat problém v situaci, kdy ukončí svoji činnost třeba jen po pár letech působení, a zákazník pak nemá šanci vyřešit reklamaci, přestože dostal na okna a práci smluvní záruku 10 let.

Mnoho lidí se domnívá, že montáž nových oken je rutinní záležitostí a že stačí mít kvalitní okno a montážní pěnu. To je však omyl. Tento krok totiž představuje podstatnou část veškerého úspěchu.

Přímý výrobce většinou umožní zákazníkům možnost osobní návštěvy výrobního závodu, takže se může přesvědčit na vlastní oči o serióznosti a zázemí firmy. Při spolupráci s výrobci oken odpadá i problém s doložením certifikátů a ověření oken ze zkušeben. Tyto firmy se zpravidla zapojují do velkých výběrových řízení, ve kterých je předložení těchto dokumentů nutností.

Určitým vodítkem je i způsob jednání zástupců firmy se zákazníky a způsob zpracování cenové nabídky a smlouvy. Je nutné, aby cenová nabídka byla korektní a obsahovala vše, co zákazník požadoval. Jedná se zejména o úplnost prací a příslušenství jako jsou parapety, žaluzie apod.

Obr. 1a, b: Nalepení interiérových (paronepropustných) a exteriérových (paropropustných) pásek na plastové okno se provádí před vsazením okna do stavebního otvoru. Na výslednou kvalitu okna mají pásky zásadní vliv, viz článek [1] v časopise Stavebnictví a interiér č. 5/2007. Někteří dodavatelé tuto operaci neprovádějí nebo od ní dokonce zákazníka odrazují. Nejenže tím mohou znehodnotit celou investici, ale jednají protiprávně, neboť použití pásek dnes odkazem na ČSN 73 0540 stavoví stavební zákon.

Materiál

Výběr dodavatelské firmy by měl probíhat i s ohledem na kvalitu materiálů používaných k výrobě oken, v první řadě plastových profilů. Jednoznačně by se lidé měli vyvarovat montáži oken z recyklovaného plastu, která jsou tvořena ze dvou vrstev. Bílá krusta na vnější straně navozuje dojem plnohodnotného profilu, přičemž uvnitř profilu se nachází tmavě šedá vrstva z recyklátu. Tento problém lze odhalit pouze na řezech profilů, které ale firma nemusí být ochotna vůbec ukázat. S tímto problémem se můžeme setkat především u oken dovážených ze zahraničí, ačkoliv i mezi zahraničními dodavateli existují solidní výrobci. Obecně se dá říct, že je-li cenová nabídka výrazně levnější než u konkurenčních firem, je důvod pochybovat o kvalitě nabízených oken.

Technické parametry

Důležitým faktorem ovlivňujícím kvalitu okna je hloubka profilu. Za optimální stavební hloubku 5komorového profilu se považuje 70 mm. Větší počet komor u profilu vždy nutně neznamená lepší tepelně izolační vlastnosti tzn. lepší koeficient prostupu tepla.

Novými okny je třeba větrat daleko více než starými. Stará okna totiž ve většině případů těsnila špatně či vůbec a jejich průvzdušnost byla daleko vyšší než u novýchplastových oken či dřevěných eurooken.

Nezbytnou součástí okna je použité izolační dvojsklo. V dnešní době je standardem dvojsklo typu 4-16-4, což značí 4 mm silné sklo, 16 mm mezeru a opět 4 mm silné sklo. Dalším typickým prvkem jsou tzv. teplé rámečky pro vyztužení meziskelního prostoru, které nahrazují dříve používaný hliník. Tyto teplé rámečky mají různé označení podle výrobce skla. Bývají vyrobeny z oceli, plastu nebo na bázi silikonové pěny, tzv. Super Spacer. Tento typ skel má hodnotu prostupu tepla 1,1 W/m2K. Obecně platí, že čím je hodnota prostupu tepla nižší, tím jsou tepelně izolační vlastnosti okna lepší. Zejména u nízkoenergetických domů se postupně začínají prosazovat izolační trojskla plněná buď argonem (hodnota prostupu se rovná 0,7 W/m2K) nebo kryptonem s hodnotou prostupu 0,5 W/m2K.

Vlastnosti skla, a tím i celého okna, se však zásadně snižují s použitím okrasných meziskelních mřížek z vodivého hliníku. Hliník je tepelně vodivým materiálem, tudíž snižuje tepelně izolační vlastnosti skla, čímž se zvyšuje možnost vzniku kondenzace par v okně.

Výběr druhu oken a systému větrání by měl vycházet ze stáří stavby, pro kterou jsou okna určena. Důležitým faktorem při rozhodování je v tomto případě také vnitřní vlhkost v obytných prostorech a umístění oken. Jižní a západní strana je vždy více zatížena negativními vlivy prostředí. Osazením oken na jih získá uživatel teplo ze slunečního záření. Koeficient zisku tepla ze záření na jižní straně je 2,4 WK-1m-2, na východě či západě to je 1,65 WK-1m-2.

Obr. 2a, b: Interiérová (paronepropustná) páska (a) a exteriérová (paropropustná) páska (b) aplikovaná z vnitřní (a) a venkovní strany (b) stavebního otvoru dřevostavby. Z venkovní strany slouží paropropustná páska proti zatékání dešťové vody.

Kování

Přestože je na trhu několik velkých dodavatelů kvalitního kování oken, záleží pouze na vlastním výrobci či odběrateli oken, jaký typ kování na okno použije. Je důležité, aby celoobvodové kování mělo dostatečný počet uzamykatelných bodů. Výrobce profilů obvykle počet bodů udává. Všeobecně se doporučuje jeden uzamykatelný bod po cca 800 mm. Kování také musí být opatřeno bezpečnostními prvky proti chybné manipulaci s klikou a svěšení okenního křídla.

Naprosto nevhodný je postup, kdy u jednoho dodavatele okna zakoupíme a druhým si je necháme zabudovat bez jakékoliv spojitosti mezi nimi. Takový dodavatel může být vyškolen na jiný okenní systém nebo nemá takové školení vůbec.

Poměrně běžné jsou dnes mikroventilace kováním, kdy dochází k poodtěsnění křídla při natočení kliky do určité polohy. Pomocí tohoto systému se však stejně nevymění požadované množství vzduchu. Naopak se tím zvyšuje riziko vloupání, zatékání při dešti a následné koroze kování, zvýšení hluku a prachu v obytných místnostech.

Obr. 3: Interiérová (paronepropustná) páska a exteriérová (paropropustná) páska aplikovaná z vnitřní, resp. venkovní strany stavebního otvoru zděné stavby při rekonstrukci oken. Z venkovní strany slouží paropropustná páska proti zatékání dešťové vody. Páska z vnitřní strany nesmí propouštět vodní páru.

Větrání

Málo lidí si uvědomuje, že plastovými okny je třeba větrat daleko více než přes stará dřevěná okna. Původní dřevěná okna totiž ve většině případů těsnila špatně či netěsnila vůbec a jejich průvzdušnost byla daleko vyšší než u plastových oken či dřevěných eurooken. Hlavními zdroji vlhkosti v místnostech bývají velké rostliny, akvária, sušení prádla uvnitř místnosti, vaření nebo také běžné dýchání, což si mnoho lidí neuvědomuje. Ve starých domech je vlhkost také způsobena nedostatečně odizolovanými přízemními prostory.

Výměna vzduchu profilem

Většina výrobců plastových profilů nabízí zákazníkům pouze dorazový systém, který umožňuje jen omezenou výměnu vzduchu. Naproti tomu např. firma INTOS, jako jedna z mála, nabízí zákazníkům lepší řešení: středový systém se základním větráním od výrobce profilových systémů KBE.

Zjistěte si, zda dodavatelská firma funguje pouze jako zprostředkovatel, tzn. že prodává okna jiných výrobců, nebo zda okna přímo vyrábí. Přímá spolupráce s výrobcem oken je rozhodně lepší, neboť výrobci poskytují zákazníkům kvalitnější a rychlejší záruční a pozáruční servis.

Tento systém byl vyvinut tak, aby umožňoval regulovanou výměnu vzduchu při zavřeném okně. Tím je zaručen odvod vlhkosti a škodlivin, což přispívá k udržení dobrého komfortu bydlení. Princip spočívá v tom, že vzduch z venkovního prostředí vstupuje mezi rám a křídlo do vnitřní komory před středovým těsněním. Odtud se dostává otvory umístěnými v horní části okna do místnosti již částečně předehřátý čerstvý vzduch. Jde o samoregulační systém ClimaTEC fungující na základě rozdílných tlaků vzduchu. Se stoupajícím tlakem ClimaTEC automaticky přivírá větrací drážky, čímž zabraňuje vytváření průvanu. Výrobu těchto oken zajišťuje firma INTOS, která je držitelem certifikátu managementu jakosti ISO 9001:2000.

Vždy si ověřte obchodní informace o společnosti, která vám dodává okna, zejména zda je dodávka a výměna oken předmětem činnosti jejího podnikání. Kontrolu lze provést například prostřednictvím internetového obchodního rejstříku.

Ochrana životního prostředí

Převážná většina výrobců okenních profilů na trhu používá jako stabilizátor olovo, jehož spotřeba však byla vzhledem k jeho zdraví škodlivým vlastnostem Evropskou unií zakázána a do roku 2015 musí výrobci tyto stabilizátory ze své výroby vyloučit. Použité stabilizátory zásadním způsobem upravují vlastnosti PVC a nemalou měrou tak přispívají k dlouholeté funkčnosti plastových oken. Profily značek KBE již odpovídají požadavkům EU a jsou vyrobeny za použití stabilizátorů na bázi zinku a vápníku. Tato výrobní technologie je společností KBE označována Greenline. Profily s těmito stabilizátory lze pak snadno recyklovat.

Montáž

Neméně důležitou roli hraje samotná instalace okna, zejména z hlediska tepelně izolačních vlastností. Osazení okna je významný, avšak vcelku podceňovaný problém. Mnoho lidí se domnívá, že montáž nových oken je rutinní záležitostí a že stačí mít kvalitní okno a montážní pěnu. To je však omyl. Tento krok totiž představuje podstatnou část veškerého úspěchu.

U zprostředkovatelů může nastat problém, když ukončí svoji činnost třeba jen po pár letech působení, a zákazník pak nemá šanci vyřešit reklamaci, přestože dostal na okna a práci smluvní záruku 10 let.

Mezi hlavní rizika nekvalitně odvedené práce patří špatné ukotvení okna do otvoru či nesprávné provedení detailů izolace okna v ostění. Negativně se však může podepsat i malá řemeslná dovednost dodavatelské firmy. Naprosto nevhodný je postup, kdy u jednoho dodavatele okna zakoupíme a druhým si je necháme zabudovat, bez jakékoliv spojitosti mezi nimi. Takový dodavatel může být vyškolen na jiný okenní systém nebo nemá takové školení vůbec. Většina výrobců v tomto případě na své výrobky neposkytuje záruku na funkčnost. Kvalifikovaná dodavatelská firma je vyškolena od výrobce oken či okenních profilů, jak lze montáž okna optimalizovat. Například výrobce plastových oken společnost INTOS má vybudován řetězec montážních firem, jejichž pracovníci jsou pravidelně každý rok školeni dodavatelem profilů a kování. Na každou zakázku osobně dohlíží vedoucí pracovník (vedoucí montáží), který osobně při předání díla zákazníkovi plastové výrobky zkontroluje a s návodem na obsluhu a údržbu je zákazníkovi předá k užívání.

Literatura a zdroje:

[1] Hejhálek, Jiří: Okno TROCAL AluFusion – nový koncept, lepší vlastnosti a vzhled – Základ úspěchu je správná montáž, Stavebnictví a interiér č. 5/2007.

1 Daniela Hauserová, Jana Macková, Hauska & Partner, s.r.o., Záhřebská 23-25, Praha 2, tel.: 221 592 450, fax: 221 592 451. Článek byl zpracován z firemních podkladů KBE.
Autor:
Foto: Archiv firmy