Jak zvolit vhodná krbová kamna

Aktualizováno: 9. 11. 2012

Uvažujete o pořízení krbových kamen a nevíte, která jsou vhodná právě pro vás? Firma HAAS+SOHN Rukov, s.r.o., přední český výrobce krbových kamen, kamen s výměníkem i krbových sestav, vám poradí, jak jednoduše vybrat ta pravá kamna odpovídající vašim potřebám.

Jak zvolit vhodná krbová kamna

Základním rozhodnutím je nevolit krbová kamna či krbovou vložku se zbytečně velkým výkonem, který neodpovídá tepelným ztrátám vytápěného prostoru. Taková kamna, po dosažení požadované teploty vytápěného prostoru, je nutno tlumit razantním přivíráním přívodů spalovacího vzduchu. Dochází tak k nedokonalému spalování se zvýšením obsahu CO ve spalinách, znečišťováním skla dvířek, zvýšenému usazování zplodin v kouřovodech a nehospodárnému provozu kamen.

Rozhodující je odpovídající výkon

Námi uváděné rozpětí výkonu kamen (33–100 %) je dosaženo za předpokladu, že je palivo dostatečně suché (vlhkost do 20 %). Skutečnou potřebu výkonu je možné objektivně stanovit na základě znalosti tepelných ztrát vytápěného prostoru. Orientačně lze vycházet také z objemu vytápěného prostoru. Firma HAAS+SOHN Rukov vychází při přepočtu na kW z průměrných tepelných ztrát v ČR, což je cca 1 kW na 18 m3.

V konečné fázi přichází na řadu výběr vhodného designu krbových kamen, krbové vložky či krbové stavebnice.

Kachlová kamna TRINO s výměníkem
Kachlová kamna TRINO s výměníkem

Centrální přívod vzduchu a terciární spalování

Externí přívod vzduchu do krbových kamen a vložek je dnes již velmi vyhledávaným technickým řešením. Někdy bývá označován i jako centrální přívod vzduchu (CPV). Krbová kamna nebo krbové vložky s externím přívodem vzduchu se hodí úplně do všech staveb. U nově zrekonstruovaných domů nebo nízkoenergetických či pasivních staveb s těsnými okny jsou nutností. Pro přísun vzduchu pro spalování se nejčastěji využívá otvor v zadní části kamen. U výrobků HAAS+SOHN Rukov je průměr hrdla 100 mm. Po připojení trubice dochází k přisávání vzduchu z venkovních prostor. Nedochází tedy ke spalování kyslíku z obytné místnosti, kde jsou kamna umístěna.

Výkon topidla výrazně ovlivňuje také terciární (dvojí) spalování, které bývá často označováno také jako „clean burning" (CB). Tento systém využívá vzduchu vedeného kanálky podél spalovací komory, kde se předehřeje na vysokou teplotu, čímž se podpoří kvalitnější spalování. Toto řešení umožňuje přirozené zásobování plamene vzduchem v odpovídajícím místě podle stávající potřeby a fáze hoření. Nejvýrazněji jeho funkci poznáme prostřednictvím „bočních” plamínků v horní části spalovací komory (nad plamenem). Celý systém zvyšuje celkovou účinnost kamen, což v konečném důsledku přináší nižší spotřebu paliva.

Kachlová kamna TRINO s výměníkem
Kachlová kamna TRINO s výměníkem

Vhodný komín

Velmi důležitý je celkový stav komínu. Výrobky HAAS+SOHN Rukov vyžadují minimální tah komínu 10 popř. 12 Pa. Splnění těchto podmínek zajistí každý kominík. Kamna nebo vložky musí být napojeny minimálně na stejný průměr komínu, který je uváděn u samotného výrobku. Pokud by bylo topidlo napojeno na menší průměr komínu, nevytvoří se dostatečný tah, což způsobí např. zakouření při přikládání. Firma HAAS+SOHN Rukov doporučuje při zapojení krbových kamen použít maximálně 1,5 m trubek a jedno koleno!

Vyjímatelný teplovodní výměník

Krbová kamna či krbové vložky s teplovodním výměníkem jsou vhodnou volbou pro připojení topných těles či zásobníkového ohřívače vody. Jejich připojení je možné i ke stávajícímu otopnému systému s elektrickým či plynovým kotlem. Díky této možnosti se dá vytápět i celý dům a docílí se výrazného snížení nákladů na vytápění během topné sezony.

Téměř všechny typy výměníkových kamen vyráběných firmou HAAS+SOHN Rukov mají vyjímatelný vodní tepelný výměník. Výměník je schopen předávat do topných těles (zásobníku vody) v závislosti na typu kamen či krbové vložky přibližně 47–79 % z celkového tepelného výkonu topidla. Výkon výměníku krbových kamen s výměníkem je až 11,3 kW. Krbová vložka s výměníkem dokáže předávat až 19,8 kW do vodní soustavy.

U kamen je vždy uváděn celkový výkon, ze kterého je nutno odečíst výkon tepelného výměníku pro zjištění výkonu samotných kamen do prostoru, kde jsou umístěna.

Předpokladem pro instalaci krbových kamen s výměníkem je provedení projektu s výpočtem tepelných ztrát místností, ve kterých mají být umístěny radiátory. Na základě toho by měl být zvolen vhodný výkon kamen a výměníku. Výkon a počet radiátorů musí odpovídat výkonu výměníku daného typu krbových kamen. Následnou montáž je nejlepší svěřit specializované topenářské firmě.

Krbová obestavba ADONIS s boxem na dřevo (s krbovou 

vložkou JONAVA III)
Krbová obestavba ADONIS s boxem na dřevo (s krbovou vložkou JONAVA III)

Ochrana proti přehřátí

Krbová kamna s výměníkem musí být zajištěna proti případu, že vypadne elektrický proud a to buď použitím záložního zdroje nebo vychlazovací smyčky, která je dodávána jako zvláštní příslušenství na objednávku k některým modelům. U krbových vložek je vychlazovací smyčka standardní součástí výměníku krbové vložky.

Vychlazovací smyčku je možno použít pouze v případě, že zákazník má možnost napojení na městský vodní řád.

Krbová kamna Grand Max plus 11 s výměníkem, Kalmar 11 s výměníkem a krbová vložka Novara 17 s výměníkem mají navíc pasivní ochranu proti přetopení v podobě automatické regulace primárního spalovacího vzduchu. Při výpadku elektrického proudu a dosažení teploty vody ve výměníku 95 °C, je automaticky uzavřen primární přívod vzduchu pod rošt, čímž dojde k „udusení" kamen.

Krbová vložka VESUVIO 20
Krbová vložka VESUVIO 20

Krbové stavebnice

Obestavba krbové stavebnice je z odlehčeného betonu a je tvořena jednotlivými díly. Ty se na sebe skládají a připevňují pomocí akrylového lepidla, které je součástí dodávky. Obestavba je dodávána v surovém stavu a před jejím sestavením je nutné natření penetrací. Musí dostatečně dlouhou dobu vyschnout a teprve poté lze natírat a upravovat povrch. Údržba se provádí jednoduchým přetřením.

Zásadně je třeba před instalací stavebnice provést ověření nosnosti podlahy. Celková hmotnost kompletní stavebnice (krbová vložka se šamotovým vyložením a také s obložením z umělého kamene) může činit – podle varianty – od přibližně 380 až do 400 kg.

Při instalaci stavebnice je nutné dodržet platné protipožární předpisy pro tento druh spotřebiče v zemích, kde jsou instalovány. Zejména je nutné ochránit před nadměrným oteplením hořlavé stěny nebo staticky citlivé stavební části, například stěny z železobetonu. Pro tepelné odstínění krbové vložky se používá protipožární souprava stínicích plechů, která se musí vždy montovat v případě hořlavých stěn nebo staticky citlivých stěn. Protipožární ochranu je možno objednat jako zvláštní dodatečné příslušenství.

Výrobky šetrné k životnímu prostředí

Ochrana životního prostředí pro nás znamená optimální využívání surovin, neboť nedostatky při spalování znamenají nedostatky v technologiích. S „Clean technology” jsou naše kamna již dnes produkty budoucnosti! Emisní limity, které budou v Evropě platné od roku 2015, nebude možné překročit, proto jsme si již dnes za cíl stanovili standardně tyto limity dodržet.

Kontakty:
HAAS+SOHN Rukov s.r.o.
ul. SNP 474, 408 01 Rumburk
Tel.: +420 412 332 353
E-mail: odbyt (zavináč) haassohn-rukov (tečka) cz
http://www.haassohn-rukov.cz/
(aktualizace kontaktu: 30. 5. 2013)
Autor: Ing. Michaela Cintlová
Fotografie: Archiv firmy

Diskuze k článku

počet příspěvků: 2, poslední 20.02.2018 12:34, vstoupit do diskuze

Více článků

Nerušený pohled do plamenů zajistí keramické sklo, navíc bez přetápění obytných prostor

Nerušený pohled do plamenů zajistí keramické sklo, navíc bez přetápění obytných prostor

Keramické sklo je přírodní materiál s přirozenou strukturou povrchu. Ve skutečnosti se jedná o průhlednou keramiku s vysokou teplotní odolností,…
celý článek

Když kov pronikne na povrch

Když kov pronikne na povrch

V současné době je trendem využívat v interiéru pohledových surových dílů krbové vložky v kombinaci s kovovým obkladem či kovovými prvky a detaily na…
celý článek

Když nechá kámen vyniknout oheň

Když nechá kámen vyniknout oheň

S postupem času a vývojem nových technologií vytápění se do interiérů vrací trend krbů. Krb se tak opět stává důležitou součástí obývacího prostoru a…
celý článek

Staňte se designéry svého krbu

Staňte se designéry svého krbu

Kouzlo ohně v rovnováze s estetikou a technikou. Designový krb Romotop VARIANT reaguje na trendy a potřeby moderní interiérové architektury. Díky…
celý článek

Stránky stavebnictvi3000.cz používají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. (beru na vědomí)