Jaké jsou výhody zabezpečení budovy uzamykacím systémem? A co nového nabízí ABUS Vitess?

Zveřejněno: 17. 10. 2015

Ať už se jedná o velké komerční objekty nebo třeba rezidenční domy, je třeba zajistit lidem, kteří se v nich denně pohybují, stabilní a pohodlný systém přístupu do objektu. Zároveň je nutné najít řešení, které zabrání riziku zneužití systému nebo jeho překonání. Velkou roli při posuzování uzamykacího systému hraje také jeho flexibilita např. během rekonstrukce budovy, stěhování nebo přístavby. Podívejme se dnes, co nabízí v tomto ohledu nový systém od ABUS s názvem Vitess 1000.

Jaké jsou výhody zabezpečení budovy uzamykacím systémem? A co nového nabízí ABUS Vitess?

Uzamykací systémy

Na začátek jen krátce představme různé možnosti, které se nabízejí při volbě systému zabezpečení budov. Můžete vybírat mezi uzamykacím systémem s univerzálním klíčem pro všechny místnosti v budově, dále centrálním systémem, kdy např. jednotliví nájemníci otevřou vchodové dveře a další společné prostory jedním klíčem a tím stejným se dostanou do svého bytu, ne však do ostatních. Další možností je systém generálního klíče, který funguje tak, že různé oblasti klíčového systému jsou rozděleny do skupin (např. vedení společnosti, správa, technické prostory, atd.). Příslušní vedoucí jednotlivých oddělení mohou odemykat cylindrické vložky pouze ve svém oddělení. Možná jste také narazili na bohužel častý případ – obrovský svazek klíčů označených štítky a barvami, což považujte za odstrašující příklad řešení.

Další mechanické klíčové systémy ABUS
Další mechanické klíčové systémy ABUS

Co je třeba si rozmyslet?

Jak je patrné z výčtu, velmi záleží na specifikaci budovy a účelu, kterému má systém sloužit. Jiná situace bude platit například pro banku, nemocnici a jiná zase pro budovu se zvýšenou potřebou zabezpečení. Proto byste při výběru měli zohlednit vždy varibilitu systému a možnosti úprav a změn dle vašich požadavků. V tomto případě se nevyplatí použít „konfekční” produkt, ale je lepší najít si partnera, který vám dodá řešení od návrhu až po samotnou instalaci, případně pomůže při následné aktualizaci systému. Měli byste si stanovit, co je pro vás ideálním stupněm zabezpečení, jaké jsou požadavky z hlediska uživatelů budovy, kdo zajistí plynulost provozu po instalaci a samozřejmě to, kolik chcete do systému investovat.

Bezpečnostní řešení na míru

Z dílny ABUS pochází novinka na českém trhu nesoucí označení Vitess. Protože ABUS není v tomto oboru žádným nováčkem, ale naopak silným hráčem, zajímalo nás, co nového v německých dílnách vyvinuli.

VITESS.1000

Do České republiky se dostává varianta s označením Vitess.1000. Vitess je vybaven tzv. INTOP systémem, jenž zajišťuje maximální ochranu před nelegálním kopírováním klíče nebo neautorizovaným vniknutím. Dalším prvkem je paracentrický 3D zakřivený profil klíče, který slouží jako ochrana proti vyhmatání. Vitess je patentován až do roku 2034, čímž má oproti stávajícím systémům další velké plus. Uvnitř cylindrické vložky VITESS je umístěn kontrolní blokační element, v základním provedení je vybavena vložka prvním a třetím stavítkem z tvrzené oceli proti odvrtání. Rozšíření pak umožňuje důležité doplnění volitelné navýšené ochrany proti odvrtání (ideální např. pro venkovní vstup do budovy). Základní délka cylindrické vložky je 30/30 a končí u rozměru 55/80. Cylinrická vložka Vitess.1000 může být dodána s funkcí emergency (ta umožňuje odemčení zámku, i když je klíč z druhé strany) nebo s tzv. antipanikovou funkcí, tedy s principem volného běhu spojky pro únikové východy. Stále oblíbenější je varianta s otočným knoflíkem na vnitřní straně dveří.

ABUS a jeho uzamykací systém Vitess. 1000 umožňuje multifunkční řešení pro komplexní zabezpečení. Kromě základní cylindrické vložky lze systém integrovat i například do visacích zámků, nábytkového kování, šatních skříněk, poštovních schránek nebo například výtahů.
ABUS a jeho uzamykací systém Vitess. 1000 umožňuje multifunkční řešení pro komplexní zabezpečení. Kromě základní cylindrické vložky lze systém integrovat i například do visacích zámků, nábytkového kování, šatních skříněk, poštovních schránek nebo například výtahů.

Uživatelsky přívětivý systém

ABUS prezentuje svůj systém jako tzv. user friendly (uživatelsky přívětivý). Nejedná se jen o kvalitní technické provedení, které zaručuje pohodlné odemykání a zamykání (ačkoli to hraje také velkou roli a lidé to ocení), ale za tímto tvrzením se toho nachází více. Například je to možnost kombinovat klasický mechanický systém s elektronickým přístupem umístěným na klíči (Codeloxx). Máme vyzkoušeno, že funguje spolehlivě a při denní rutině usnadní zaměstnancům plynulý pohyb po budově pouze s přiložením klíče. Odpadne nutnost nosit čip a klíč zvlášť. Dále je to možnost plynule rozšiřovat systém například při rekonstrukci atp. Důležitou roli může hrát i to, že ABUS působí na mezinárodní úrovni, což je důležité např. pro firmy, které mají zahraniční pobočky a hledají komplexní řešení.

Od mateřské školy až po vězení

Je zřejmé, že ABUS má za sebou desítky let zkušeností v oboru a dokázal opět přijít s něčím, co splní požadavky od zabezpečení mateřských škol až například po věznice. Závěrem můžeme konstatovat, že ABUS Vitess.1000 je inovativním a kvalitním produktem, který klade důraz na technické a bezpečnostní provededení, přičemž do důsledků domýšlí každý detail, aby výrobek sloužil pro dlouholeté funkční používání.

O společnosti

ABUS je globálně zaměřená společnost pro vývoj a výrobu bezpečnostních technologií se sídlem v Německu. Společně s dceřinnými společnostmi ABUS Pfaffenhain GmbH a ABUS Security Center GmbH je ABUS KG silný, nezávislý a celosvětově působící koncern, jehož kořeny sahají až do roku 1924. Výrobky ABUS jsou prodávány na všech kontinentech. Široký výrobní program nabízí optimální mechanické a elektronické zabezpečení. ABUS Pfaffenhain GmbH se v rámci koncernu specializuje na plánování a výrobu vysoce kvalitních klíčových systémů.

Více informací naleznete na webových stránkách www.abus.cz.

Kontakty:
ABUS CZECH s.r.o.
Bohuslava Martinů 944/7, 140 00 Praha 4
Tel.: +420 241 040 955
E-mail: abus (zavináč) abus (tečka) cz
http://www.abus.cz
(aktualizace kontaktu: 27. 8. 2015)
Autor: Jan Bartoněk
Fotografie: Archiv firmy

Diskuze k článku

Článek zatím nikdo nekomentoval. Vložte komentář jako první.

Více článků

Se zabezpečením počítejte už při vytváření projektu

Se zabezpečením počítejte už při vytváření projektu

Ať už renovujete objekt nebo stavíte nový, vyplatí se předem počítat i s kvalitním zabezpečením. Instalace prvků zajišťujících bezpečí pak totiž může…
celý článek

Elektronické otevírání šatních skříněk

Elektronické otevírání šatních skříněk

Pryč jsou doby, kdy se při výstavbě plaveckých bazénů, fit center, škol, školek atd. nepamatovalo na zabezpečení šatních skříněk. Dnes je…
celý článek

Chytrá elektroinstalace EATON xComfort

Chytrá elektroinstalace EATON xComfort

Bezdrátový systém xComfort od společnosti Eaton nabízí značné výhody řešení elektroinstalace jak v novostavbě, tak i rekonstruovaném bytě či domě.…
celý článek

Když vám pro ovládání domácnosti stačí chytrý telefon

Když vám pro ovládání domácnosti stačí chytrý telefon

Inteligentní ovládání domácnosti je jednoznačným trendem po celé Evropě. Většina z nás totiž v dnešní uspěchané době touží po domácnosti, která se o…
celý článek

Stránky stavebnictvi3000.cz používají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. (beru na vědomí)