Jaký bude rok 2012 pro stavební firmy

Stavební trh v příštím roce klesne zatím nejvíce od začátku současné krize, a to o dalších 8,3 %. Očekávají to ředitelé stavebních společností podle Kvartální analýzy českého stavebnictví 10/2011, kterou vydala společnost CEEC Research za podpory generálního partnera výzkumu společnosti KPMG Česká republika a dalších partnerů – společností Harsco Infrastructure, Weber Terranova, Kooperativa a Tatra.

Odhad poklesu českého stavebního trhu v roce 2012 se stále zhoršuje, ještě v červenci očekávali ředitelé společností pokles o 2,4 procenta a v dubnu jen o 0,6 %. Vinu dávají ředitelé stavebních firem nízké poptávce jak ze strany veřejných, tak i soukromých investorů. Tento trend je dán zhoršujícím se celkovým vývojem ekonomiky v ČR i zahraničí.

Další škrty veřejných výdajů, očekávaná druhá vlna krize tlumící investiční apetit privátních investorů a stále existující přebytek kapacit na stavebním trhu povede v příštím roce k dalšímu zeštíhlení, ale i zefektivnění českého stavebnictví,” hodnotí další výhled tohoto sektoru Jiří Vacek, ředitel společnosti CEEC Research. To potvrzuje i partner společnosti KPMG Česká republika Pavel Kliment: „České stavebnictví se potýká s rostoucím propadem a výhled není nijak optimistický. Realisticky lze v budoucnu spíše než růst poptávky očekávat redukci nabídky a tímto způsobem dosažení jisté rovnováhy na trhu.” Návrat k růstu sektoru stavebnictví neočekávají zástupci firem ani v roce 2013.

Predikce vývoje tržeb

V důsledku prohlubujícího se negativního výhledu stavebnictví pokračuje i zhoršování predikcí vývoje tržeb stavebních společností. V roce 2012 by měly tržby klesat firmám všech velikostí, a to v průměru o 2,9 %. „Na trhu jednoznačně slábne poptávka po stavebních pracích a také vzhledem k rostoucím obavám připravenost stavební práce zahájit. Veřejní zadavatelé ztrácejí víru, že se jim podaří zajistit rozpočet stavby, a raději tak ani nepřipravují projekty a nežádají o stavební povolení.” komentuje Martin Kouřil, místopředseda představenstva společnosti CGM Czech. Stabilizace tržeb by mohla přijít nejdříve v roce 2013. Kdy nastane obrat k růstu, si zatím stavební firmy netroufají odhadnout.

Sebedůvěra firem

Konstantně se propadá sebedůvěra ředitelů stavebních společností v překonání konkurence. V tomto ohledu důvěřuje svým společnostem pro rok 2012 méně než polovina ředitelů (41 %). Z pohledu jednotlivých analyzovaných segmentů lze menší sebedůvěru vidět především u středních/malých stavebních firem, které mají především obavy o ztrátu zakázek od velkých společností, kde některé z firem fungují jako subdodavatelé, případně se obávají dalšího tlaku na snížení ceny zakázky.

Vytížení kapacit stavebních společností se oproti červenci 2011 téměř nezměnilo. Aktuální vytížení se pohybuje na úrovni 83 %. Mírně vzrostl (z 41 % v červenci na aktuálních 44 %) podíl společností, které uvádějí pokles zásoby zakázek oproti srovnatelnému období před 12 měsíci.

Ilustrační foto (archiv firmy HELUZ cihlářský průmysl v.o.s.)

Cenová válka

Hlavními omezeními s největším dopadem na hospodářské výsledky stavebních společností jsou byrokracie ze strany státu, nedostatečná poptávka a také tvrdá (někdy až nekalá) konkurence.

Charakteristickým prvkem současného trhu je cenová válka a zostření konkurenčního boje. Do výběrových řízení se hlásí větší počet firem. Tam, kde dříve nabídku předložilo pět uchazečů, soutěží dnes i více než 15 firem,” říká Radim Martinek, finanční ředitel VCES.

Současná krize a s ní spojený propad objemu nových zakázek měly zatím největší dopad na výrazný nárůst tlaku na snižování cen zakázek, v některých případech až pod hranici nákladů.

Veřejní dodavatelé pod mediálně-politickým tlakem preferují výběr zhotovitele pouze podle jediného kritéria – ceny, bez ohledu na její reálnost a schopnosti zhotovitele. Firmy jsou ochotné nabízet do veřejných soutěží ceny pod reálnými náklady. Čelíme špatnému mediálnímu obrazu stavebnictví, dumpingovým cenám a zhoršující se atmosféře v celé české společnosti.” konstatuje Pavel Pilát, generální ředitel Metrostavu. Stavební společnosti proto na tuto situaci reagovaly redukcí svých nákladů, zastavením investic, tlakem na své dodavatele, ale i snahou o získání takových zakázek, které předtím nerealizovaly.

Kvartální analýza českého stavebnictví je v plné verzi ke stažení zdarma na internetových prezentacích společnosti CEEC Research www.studieStavebnictvi.cz, kde lze také získat více informací.

Autor: Jitka Němečková
Foto: Archiv redakce