Jednovrstvé hydroizolační systémy od Trelleborg AB

Švédský koncern Trelleborg se v České republice specializuje téměř výhradně na jednovrstvé hydroizolační systémy. Speciálně v oblasti plochých střech jsou jednovrstvé systémy hydroizolací na neustálém vzestupu a střech pokrytých tímto systémem každý rok přibývá. Takový systém má nesporné výhody, avšak klade vysoké nároky na kvalitu realizačních firem a precizní zpracování hydroizolačních materiálů.

Firma Trelleborg jako specialista na jednovrstvé hydroizolační systémy nabízí několik materiálových řešení. Jedním z materiálů jsou SBS, vysoce modifikované bitumenové pásy Mataki - UnoTech, dále pak bitumenová fólie modifikovaná TPE (TPO) – Elastofol, hydroizolační fólie na bázi pryže EPDM a Butyl - Varnamo, Superseal, Elastoseal a flexibilní polyolefín TPO na bázi PP – Ecoseal.
Použití jednovrstevného mechanicky kotveného systému přináší mnoho výhod. Jeho aplikací dochází tak k přirozenému vytvoření expanzní vrstvy, a tím k odvětrání vlhkosti. Realizace není tolik závislá na klimatických podmínkách, aplikace je mnohem rychlejší, při rekonstrukcích se nemusí odstraňovat původní plášť a v neposlední řadě bývá cenově výhodnější. Mnoho firem, architektů a investorů stále upřednostňuje vícevrstvé systémy z důvodu dlouholetých zkušeností a větší jistoty, že se omezí možnost vlivu lidské chyby při instalaci. Z praxe však víme, že i když se střecha předává dokonale těsná, dochází k dodatečným montážím například vzduchotechniky atd. Dojde-li k tomu, že se střešní plášť náhodou perforuje a do střechy začne pronikat voda, je poté jen velmi těžké u vícevrstvého systému detekovat místo zatékání.
Firma Trelleborg má pro takovouto situaci u jednovrstvých mechanicky kotvených systémů řešení. Mataki TestTM je unikátní, patentovaná zkouška těsnosti střešního pláště, který je aplikovatelný na všechny jednovrstvé, mechanicky kotvené systémy dodávané firmou Trelleborg. Princip spočívá v natlakování prostoru pod mechanicky kotveným pláštěm pomocí obarveného, studeného a ekologicky čistého kouře. Případná netěsnost, jenž může vzniknout špatným spojem nebo mechanickým poškozením v ploše fólie či asfaltového pásu, se projeví únikem barevného kouře. Mataki TestTM je prováděn výhradně specialistou firmy TRELLEBORG.

Blíže o materiálech
Mataki - UNO TECH, nabízí mimořádnou odolnost jak vůči extrémním výkyvům teplot, UV záření a pohybům konstrukce, tak i případné penetraci. Navíc jeho vynikající odolnost vůči ohni umožňuje jeho použití i v požárně nebezpečných prostorech, jelikož požár nešíří. Tak zní stanovisko Požárně atestačního a výzkumného ústavu PAVÚS, kde tento bitumenový pás úspěšně prošel zkouškou A dle ZP-2/1991. Jádro pásu tvoří kvalitní polyesterová tkanina s oboustranně aplikovaným bitumenem s vysokým obsahem SBS. Na vrchní straně je nalisována břidličná drť a na spodní straně se nachází velice jemný písek.
Tento pás lze použít jak na nové střešní konstrukce, tak i na sanace. Na sanacích obzvláště vynikne cenová výhodnost tohoto systému, protože odpadá nákladné odstraňování původních střešních plášťů. Instalace probíhá pouze prostřednictvím vysoce kvalifikovaných proškolených realizačních firem. Nejefektivnější a zároveň nejekonomičtější výpočet kotevních prvků je pro zákazníka proveden zdarma společností Trelleborg či smluvního dodavatele systémových kotvících prvků (ISO - TAK).

ELASTOFOL - hydroizolační fólie
ELASTOFOL, hydroizolační fólie modifikovaná TPE (termoplastický elastomer). Tato fólie je převratným řešením věčných sporů mezi zastánci bitumenů a syntetických folií. Je určena k mechanickému kotvení. Vzhledem k modifikaci TPE a tudíž odolnosti UV záření, není zapotřebí použití břidličného posypu. A tak se ELASTOFOL svou hmotností 3 kg/m2 – velmi snadná manipulace - a tloušťkou 2,5 mm více přibližuje PVC foliím. Na rozdíl od nich však neobsahuje žádná změkčovadla a je plně recyklovatelný. Svařuje se pomocí horkého vzduchu, což práci velmi zrychluje u detailů a při opravách, které jsou velice problematické právě u PVC fólií, vzhledem ke kolizím v kompatibilitě a to i u stejného druhu po několikaletém stárnutí. Navíc je ELASTOFOL možné použít jak na plochých, tak i na šikmých střechách. Mataki TestTM je součástí dodávky i materiálu ELASTOFOL.

Hydroizolační fólie
Hydroizolační fólie na bázi EPDM pryže – Varnamo EPDM, Elastoseal, Superseal a Varnamo Butyl. Varnamo EPDM – spojování jednotlivých folií se provádí pomocí vulkanizace při teplotě kolem 190 °C. Používá se jako zatížená střešní hydroizolace pro střechy balastové, obrácené či zelené, spodní izolace, izolace proti tlakové vodě, zahradní jezírka či jezírka na golfových hřištích, parotěsná zábrana u fasádních systémů, skládky odpadů, rekultivace skládek, nádrže na vodu od odpadních až po pitnou.
Elastoseal - používá se na stejné aplikace jako fólie Varnamo EPDM ovšem s rozdílnou technologií spojování pásů. Elastoseal se díky vrstvě TPE dá spojovat pomocí horkovzdušné technologie a standardního vybavení pro práci s PVC fóliemi (Leistry).
Superseal - pryžová fólie s nakašírovaným polyesterem na spodní straně. Provedení v barvě bílé nebo černé. Fólie je určena především pro mechanické kotvení, je ale možno ji lepit do lepidla nebo horkého bitumenu. Používá se především jako vrchní, nezatížená vrstva střešní hydroizolace.
Varnamo Butyl – vzhledem k jeho vynikajícím difúzním vlastnostem - difúzní odpor jako u kovů – se používá zejména na skládky nebezpečného odpadu, parotěsná zábrana či proti radonová izolace.
Všechny tyto materiály jsou opět v porovnání se syntetickými fóliemi naprosto ekologické, neboť do ovzduší nevypouští žádné škodlivé látky. Fólie lze prefabrikovat do velikosti až 1 000 m2!!!
Poslední a zároveň nejnovější materiálovou skupinou pro jednovrstvé mechanicky kotvené hydroizolace, které firma Trelleborg díky strategické alianci s americkým partnerem Stevens Roofing Systems (JPS Elastomerics) na evropském trhu nabízí, jsou termoplastické polyolefíny – TPO (na bázi PP) pod obchodní značkou Ecoseal.
Jedná se o materiál v posledních letech velmi často diskutovaný jako nástupce měkčených PVC folií v blízké budoucnosti. Všeobecná znalost těchto materiálů, je však vzhledem k jejich krátkému historickému vývoji na svém začátku. Ve stručnosti se dají shrnout přednosti tohoto materiálu do několika bodů. Zásadním rozdílem v porovnání s mPVC fóliemi je naprostá zdravotní nezávadnost (DWI certifikát – nejvyšší standard pro pitnou vodu) a šetrnost k životnímu prostředí a to jak během instalace, tak v průběhu celého období použití. Dále jsou to lepší mechanické vlastnosti, UV a tepelná stabilita (instalace i za velmi nízkých teplot), vynikající rozměrová stabilita, životnost, kompatibilita s bitumeny a polystyreny atd.
Tento materiál je tedy novinkou na českém trhu avšak v měřítku celosvětovém má tento materiál výsadní postavení. Realizace na všech světových kontinentech. Nejstarší z nich v severní Americe, Evropě a Asii. Celkové instalované množství představuje více než 50 miliónů m2. To je více než dvojnásobek realizací všech ostatních výrobců polyolefínů dohromady! 8 z 10 největších projektů evropských projektů s použitými polyolefínovými hydroizolacemi je realizováno právě tímto materiálem! Stevens Roofing Systems vyrábí pouze polyolefíny z čehož vyplývá jednoznačná orientace společnosti a důsledkem je technologický náskok před konkurenčními výrobci. Jako jediný výrobce dokáže nabídnou polyolefíny v řadě barevných odstínů se stejně vysokou úrovní UV stability a výbornou svařitelností.
Výrobky firmy Trelleborg jsou zkoušeny a testovány v nejtvrdších podmínkách. Firemní experti neustále spolupracují s odborníky a výzkumnými ústavy ve všech zemích, kde se jejich výrobky používají. Norma kvality ISO 9000 byla zavedena ve výrobě již v roce 1994, ISO 9001 jen o něco málo později. Samozřejmostí je i Certifikát ISO 14 001, který dává jasně najevo, pro Skandinávii tak typický, přístup k životnímu prostředí. K tomu patří samozřejmě i pojištění na případné škody způsobené vadou materiálu u renomované pojišťovací společnosti.
Autor: Otakar Vašák
Foto: Archiv firmy