Když kov pronikne na povrch

V současné době je trendem využívat v interiéru pohledových surových dílů krbové vložky v kombinaci s kovovým obkladem či kovovými prvky a detaily na obestavbě. Surový a přirozený vzhled ve spojení s hořícím ohněm, který navodí příjemnou atmosféru, působí v moderním interiéru velmi zajímavě.

Pokud se týká opracování kovů, ať již například obkladů nebo doplňků na obestavbu krbu, stále více do kamnářského řemesla proniká řemeslo zámečnické a pasířské. Možnosti vzhledu krbu jsou v tomto směru totiž prakticky neomezené. Využít lze různé druhy kovových materiálů, od surového železa, mědi, mosazi nebo stále oblíbenější nerezové oceli.

Velmi originální vzhled vzniká při pálení nebo svařování plátů surové oceli, kdy dochází k zahřátí a tím k probarvení plechu. Výsledkem je jedinečný vzhled přiznaného surového opracování materiálu.

Pod povrchem

Tradiční krbová vložka vždy byla a je vyráběna z kovu. Kov je základním stavebním prvkem díky svým užitným vlastnostem. Pro výrobu korpusu vložky se používá žáruvzdorná ocel, která se využívá i pro výrobu tlakových nádob a potrubí pracujících za vysokých teplot. Oproti standardní konstrukční oceli je žáruvzdorná ocel obohacena o chrom a nikl. Materiál je také vyšší chemické čistoty. Díky tomu je zajištěna dlouhá životnost a mechanická stálost při tep - lotním namáhání.

Povrchově je krbová vložka ošetřena speciální barvou, která vysychá ihned po nanesení při pokojové teplotě, nevzniká tak nežádoucí kouř a zápach při prvním zatopení. Její teplotní odolnost je 600 ºC. Barva je extrémně odolná proti mechanickému poškození a je použita i na pohledových dílech produktu.

Autor: Mgr. Alena Křečková
Foto: Archiv firmy