Keramický expres pro projektanty

Ve dnech 29. až 30. listopadu 2017 uspořádal Wienerberger cihlářský průmysl, a. s. pro architekty a projektanty poznávací výjezd do cihelny v Jezernici a do závodu na výrobu pálené krytiny v Hranicích. Fotografie z této akce jsme použili v článku Střecha jako ochrana a ozdoba domu. Nyní uveřejňujeme zajímavý rozhovor s Lukášem Lacinou z architektonického projekčního atelieru PSK Tuzar s.r.o. a Štěpánem Polákem z ATELIERU HESTIA s.r.o.

Název Hestia v sobě obsahuje vše, co se snažíme v zájmu našich klientů každodenně naplňovat. V řečtině znamená krb, který je všeobecně vnímán jako centrum rodiny, a Hestia je zároveň bohyní posvátného ohně, rodinného krbu, ochránkyní klidné a svorné domácnosti. Domov a chrám, který je součástí našeho loga, splývají v harmonický celek a my se snažíme sladit do funkčního pojetí vaše nápady s našimi zkušenostmi. Jedině tak má dům šanci stát se domovem. Vycházíme z toho, že nejde jen o prostor, ale proces i organickou bytost zároveň.

U zrodu kanceláře PSK Tuzar stál v roce 1992 Ing. Jindřich Tuzar spolu se svými kolegy z projekčního a inženýrského závodu Vodní stavby. Kancelář tak těží z téměř třicetileté zkušenosti zakládajícího týmu. Dnešní tým je tvořen architekty, stavebními inženýry a specialisty a techniky především v pozemních, inženýrských a vodohospodářských stavbách. Kancelář se specializuje i na bezvýkopové technologie – podvrty, protlaky, štoly, trhací práce, křížení inženýrských sítí s vodními toky. Ateliér PSK TUZAR s.r.o. disponuje autorizacemi pro pozemní a vodní stavby, je oprávněn projektovat objekty týkající se hornické činnosti, výbušnin a státní báňské správy.

Otázky

  1. Povězte něco o sobě, Vaší profesní činnosti, případně na co se specializujete a co je Vaším hlavním životním snem nebo cílem.
  2. Podobně jako naše redakce jste se zúčastnil prohlídky dvou výrobních areálů firmy Wienerberger na pálené střešní tašky v Jezernici a tepelněizolační cihly v Hranicích. Jaké byly Vaše dojmy?
  3. Cihla a pálená střešní taška se nejen u nás těší velké oblibě mezi investory i staviteli. Jaká je podle Vás jejich budoucnost?
  4. Jak se podle Vás bude dál vyvíjet obor stavebnictví, zejména v oblasti rodinných domů, bytových a společenských staveb? Jak k ní přispěje výroba cihel a pálené střešní krytiny?
  5. Jak bude podle Vás vypadat a hlavně co bude umět rodinný dům v roce 2030?
  6. Jak vůbec vidíte roli architektury a stavitelství v životě člověka dnes i v budoucnosti?

Odpovědi jsou velmi zajímavé. Posuďte sami:

Na otázky odpovídá pan Štěpán Polák, dále jen označení P.

1P) Jsem autorizovaný inženýr pozemních staveb. Je mi 41 let , jsem ženatý a mám dvě děti. V roce 2008 jsem založil vlastní projekční společnost ATELIER HESTIA s.r.o., která se zabývá projekční činností se zaměřením na bydlení a občanskou vybavenost.

Na otázky odpovídá pan Lukáš Lacina, dále jen označení L.

1L) Jsem architekt žijící v Praze. Pracuji v ateliéru Jinřicha Tuzara, zajímám se o kinematografii, výtvarné umění a ve volném čase se věnuji freestyle frisbee. Při této příležitosti bych pozval všechny čtenáře na největší halový turnaj na světě Frisbeercup, který pořádáme 11.3.2018 v TJ Sokol Královské Vinohrady.

V PSK TUZAR se zaměřuji na architekturu a urbanismus, návrhy interiérů a projekci stavební části staveb. V atelieru se věnujeme vedle pozemních staveb také vodním stavbám, důlním stavbám a bezvýkopovým technologiím. Poskytujeme komplexní služby pro stavebníky – jejich záměry realizujeme od studie přes zajištění potřebných povolení a dozorování staveb až ke kolaudaci. Můj hlavní profesní cíl je možnost zakázky odmítat, respektive si zakázky vybírat. Služby architekta jsou založené na důvěře a na porozumění. Je důležité se umět ztotožnit jak s klientem, tak s jeho záměrem. Co se mi nelíbí, to neumím kvalitně navrhnout.

2P) Oba výrobní areály mě zaujaly. Především areál Tondachu je množstvím sortimentu a výrobním procesem pozoruhodný.

2L) Mé dojmy jsou pozitivní. Vždy jsem obdivoval pásovou výrobu a mechanizaci. Zároveň obdivuji personál, který i přes vysokou mechanizaci vykonává náročnou práci. Překvapilo mne množství přísad do cihel z odpadních produktů z dalších průmyslů (papírenství, uhelný průmysl apod.). Zajímavá je nekonečná jílová cihla, která jako had vyjíždí z matrice a dále se krájí na jednotlivé tvárnice.

3P) Myslím si, že obecně materiály založené na přírodních složkách mají budoucnost a budou stále vyhledávané.

4P) V oblasti výstavby RD, BD a společenských staveb bude v budoucnu docházet k stále se lepšící korespondenci jednotlivých staveb a prostředí, v nichž budou realizovány. Výroba cihel a střešní krytiny přispívá zejména svou kvalitou a variabilitou.

4L) Vzhledem k probíhající proměně pracovního trhu od lidské práce k mechanizaci a umělé inteligenci bude přibývat „monolitických” realizací oproti realizacím skládaným. Cena lidské práce stále roste. Keramika bude asi jedna z prvních stavebních technologií, která doplatí na příchod moderních technologií a materiálů, jako jsou 3D tiskárny a podobně, které již dnes umějí „vytisknout” celou hrubou stavbu pro rodinný dům nebo několikapatrový bytový dům.

Budoucnost střepu je možná v tvárnicemi bez nutnosti dodatečného zateplení typu tvárnic T nebo EKO s lépe vyřešenými atypickými detaily, jelikož právě cihly speciální částečně brzdí snadnou a levnou využitelnost a proveditelnost tohoto systému.

5P) Myslím , že RD v roce 2030 bude více respektovat prostředí, ve kterém se bude nacházet. Také vzroste ekonomičnost staveb a jejich individualita.

5L) Bude vypadat stejně jako dům dnešní, dvanáct let je ve stavebnictví krátká doba. Obzvláště s českým stavebním právem to je realizace cca šesti kvalitních domů od jednoho architekta. Velkou estetickou revoluci tedy neočekávám, pouze doufám, že lidé budou chtít domy více pravdivé a méně okázalé. Po revoluci jsme se potřebovali vyřádit, už se to naštěstí začíná měnit.

Umět bude to, co umí dnešní „chytrý dům” a ještě mnohem více. Dost možná bude v budoucnu součástí vybavení každého domu 3D tiskárna, tak jako dnes například sporák. Fanoušci Star Treku si ho mohou představit jako replikátor. Samozřejmostí snad budou kvalitní obnovitelné zdroje, ostrovní systémy, elektromobily.

6P) Role architektury byla důležitá vždy a bude i nadále. Architektura vytváří prostředí, ve kterém lidi žijí, pracují, odpočívají atd. Architektura je nedílnou součástí lidského života.

6L) Tuto roli chápu tak, co by měl architekt říkat lidem, kteří chtějí stavět např. rodinný dům. Poradil bych jim, aby si koupili byt. (Smích) Ale vážně: stavba je finančně, časově a duševně náročný proces. Rada by proto byla, poraďte se s architektem. Hledejte podle zrealizovaných staveb a na doporučení, vybírejte srdcem, architekt musí mít vaši důvěru. A to co nejdříve, ideálně ještě před koupí pozemku. Místo stavby dělá cca 80 % kvality života, samotný dům pouze 20 %!

A vyhledejte ho, i když chcete typový dům, anebo když vám projekt pro stavební povolení udělá například někdo známý. Už sama konzultace s architektem pro vás bude přínosem. Je to složitý proces a většina lidí ho podstupuje pouze jednou za život. Proto je nesmírně důležité poradit se s odborníkem. Architekt je jediný v celém procesu výstavby, který stojí výhradně na vaší straně a jehož náplní práce je řešit vaše požadavky a problémy, o kterých mnohdy ani nevíte. Architektura je především služba na míru vám stavebníkům, nikoliv spotřební produkt nebo umělecké dílo (ač se jím po čase může stát). Je přece skvělé žít v domě, kde vám nic nechybí ani nepřekáží.

Autor: RNDr. Jiří Hejhálek
Foto: Archiv redakce