Kolowratský palác – na rekonstrukci kavárny se podílela i společnost UZIN s.r.o.

Aktualizováno: 26. 4. 2010

Rekonstrukci Kolowratského paláce v Praze prováděli mistři svého řemesla, kteří pracovali s kvalitními stroji a vybírali jen nejlepší materiály. Nechyběly tudíž brusky Lägler. Při pokládce dřevěné podlahy bylo použito například lepidlo UZIN MK 95 UZIN či výrobky PALLMANN.

Kolowratský palác – na rekonstrukci kavárny se podílela i společnost UZIN s.r.o.

Centrum Prahy se může pochlubit celou řadou architektonických skvostů, které mají nejenom bohatou historii, ale i živou současnost. Nedaleko velmi rušné spodní části Václavského náměstí se ocitneme v podstatně klidnějším prostředí Starého Města na dalším náměstí, kterému se od nepaměti říká Ovocný trh. Dnes se zde již s plátěnými stánky trhovců s ovocem nesetkáme, zato však v poklidu můžeme obdivovat harmonicky sevřený celek zrekonstruovaných historických budov, které lemují náměstí ze dvou stran. Dominantu horní části tvoří budova Stavovského divadla, které z jedné strany sekunduje historické jádro Karolina s Velkou aulou Karlovy Univerzity a ze strany protilehlé budova Kolowratského paláce s raně barokním průčelím, vytvořeným italským stavitelem Domenicou Orsim koncem 17. století.


Tato historická budova je spojena i s příkladem velkorysého kulturního mecenášství. Hrabě Jindřich Kolowrat-Krakovský v roce 1993 pronajal budovu Národnímu divadlu za symbolickou jednu korunu českou ročně na dobu dvaceti let. V prostorách paláce dnes sídlí administrativa divadla, činoherní scéna i divadelní klub.


Avšak nejenom zázemí naší nejpřednější divadelní scény zde našlo svoji střechu nad hlavou, ale v přízemních prostorách budovy je možno příjemně posedět a ochutnat gastronomické delikatesy zdejší kuchyně, či se osvěžit nějakým lahodným drinkem z bohaté nabídky místního baru.

Znovuotevření kavárny Kolowrat předcházela rozsáhlá rekonstrukce, která plně respektovala prostředí a dobu. Vedle rozsáhlých stavebních úprav interiéru a výrazné modernizace kuchyně byla mimořádná pozornost věnována pokládce nové dřevěné podlahy, která ve svém výsledku drží celý prostor restaurace v dokonalém souladu.


Vzhledem k historickému charakteru bylo nutno respektovat při rekonstrukci podlahy požadavek Správy kolowratských domů, aby se destrukčně nezasa hovalo do stávající podkladové konstrukce, kterou na ploše ca 250 m2 tvořila písková dlažba a dřevěné parkety. Renomovaná podlahářská firma KAREL STRNAD – PROFIPARKET z Krupky u Teplic, která byla pověřena veškerými parketářskými pracemi, řešila tento úkol „suchou cestou”. Pracovníci podlahářské firmy položili na předem dokonale očištěný původní podklad nejprve izolační podložku Mirelon v pásech a následně OSB desky (pero/drážka) tloušťky 22 mm. Protože podlaha kavárenských prostorů navazovala na postranní podesty a výklenky, musely být základní OSB desky precizně naformátovány a usazeny.


Na takto připravenou konstrukci byla lepena masivní dubová prkna formátu 100 × 14 mm v délkách 100–200 cm. Pro lepení bylo použito osvědčené jednosložkové polyuretanové parketové lepidlo UZIN MK 95, které díky svému mimořádně rychlému vytvrzování umožňuje broušení již po 24 hodinách a čas, vedle samozřejmé nejvyšší kvality, zde hrál velmi důležitou roli. Po obvodech stěn byly osazeny masivní dubové lišty o šířce 10 cm.


Pro broušení položených parket byla nasazena výkonná flotila parketových brusek Lägler: HUMMEL (pásová bruska), TRIO (tříkotoučová bruska) a FLIP (okrajová bruska). Po základním celoplošném broušení byly spáry tmeleny spárovacím tmelem složeného z alkoholového roztoku PALLMANN ALLKITT a jemného dřevěného prachu.

Optimálně vybroušená plocha, dokonale očištěná průmyslovým vysavačem od případných volných nečistot či zbytků prachu, byla připravena k závěrečnému dějství. Protože investor požadoval naprosto přesný barevný odstín dřevěné podlahy, byla ze škály mořidel PALLMANN PALL-X COLOUR vybrána barva černohnědá, která v kombinaci s barevným výběrem světlých stěn a čalounění podtrhuje barevně sladěný výraz celého prostředí.


Toto mořidlo na bázi vody bylo nanášeno celoplošně a rovnoměrně velurovým válečkem a následně rozpadováno jednokotoučovou bruskou Lägler SINGLE s bílým padem. Po technologickém zaschnutí přes noc mohlo být přistoupeno k základnímu lakování výrobkem PALLMANN ALLBASE, a to ve dvou vrstvách, které následovaly v ca 1 hod. intervalu.

Dvě vrstvy válečkem naneseného vrchního dvoukomponentního laku PALLMANN PALL-X 98 na bázi vody završily celou skladbu nové dřevěné podlahy. Pro dokonalou přilnavost jednotlivých vrstev vrchního laku byla první vrstva přebroušena jednokotoučovou brusku Lägler SINGLE s MULTILOCH PADEM o hrubosti 100'.

Hotovo! Co říci závěrem? Kolowratský palác na Ovocném trhu získal díky velkorysé rekonstrukci kavárny prostor pro příjemné a klidné posezení. Ale nejen to. Opět se prokázalo, že řemeslná dílo, pokud je precizně provedeno a pokud je použito těch správných „ingrediencí”, můžeme směle řadit mezi díla umělecká. Je proto jen dobře, že Kolowratský palác nabídl prostor nejenom pro umění divadelní, ale i gastronomické a řemeslné.

Objekt: Kolowratský palác – kavárna Kolowrat, Ovocný trh, Praha-Staré Město
Architekt: Akad. arch. Ing. R. Netík, Praha
Dodavatel parketářských prací: Karel Strnad-Profiparket, Krupka u Teplic
Dodavatel dřevěných podlah: ESCO Podlahy, Radomyšl
Dodavatel podlahové stavební chemie: UZIN s.r.o., Praha
Dodavatel parketových laků: UZIN s.r.o., Praha
Použité výrobky: UZIN MK 95, Pallmann Allkitt, Pallmann Pall-X Colour, Pallmann Allbase, Pallmann Pall-X 98
Kontakty:
UZIN s.r.o.
Českomoravská 12a/2255, 19000 Praha 9
Tel.: +420 283 083 314
E-mail: info (zavináč) uzin (tečka) cz
http://www.uzin.cz
(aktualizace kontaktu: 26. 4. 2010)
Autor: Vladimír Kouba
Fotografie: Archiv firmy

Diskuze k článku

Článek zatím nikdo nekomentoval. Vložte komentář jako první.

Více článků

Realizace podlahy. Díl druhý – instalace podlahového vytápění

Realizace podlahy. Díl druhý – instalace podlahového vytápění

V předchozím díle Rádce na beton jsme se zaměřili na bezchybné „založení“ podlahového souvrství na vodorovné nosné konstrukci. Cílem je, aby byl…
celý článek

JIP má VIP (Velmi Interesantní Podlahu)

JIP má VIP (Velmi Interesantní Podlahu)

V roce 2017 zahájila společnost JIP velkorysý projekt zaměřený na změnu vzhledu interiérů svých prodejen. Nema- lá pozornost je v něm věnována…
celý článek

Tažená kameninová dlažba z Jevíčka

Tažená kameninová dlažba z Jevíčka

Článek „Když se řekne dlažba“ popsal rozdíly mezi dlažbou lisovanou a dlažbou taženou. Již tam jsem trochu nadržovala dlažbě tažené. Nyní chci…
celý článek

Když se řekne dlažba

Když se řekne dlažba

Pod pojmem venkovní dlažba si každý představí něco jiného, truhlář špalíky z tvrdého dřeva, kameník „kočičí hlavy“, betonář dlažbu betonovou. Já jsem…
celý článek

Stránky stavebnictvi3000.cz používají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. (beru na vědomí)