Konec horka v podkroví

Zveřejněno: 8. 9. 2015

O bydlení v podkroví sní mnoho lidí. Není divu, je to nevšední prostor, ze kterého může být mimořádně příjemné místo pro život. Ale mnozí z těch, kteří ho již ochutnali, tak nadšeni nejsou. Může za to teplo.

Konec horka v podkroví

Prostor, který se nachází těsně pod střešní konstrukcí, je vystavován náročným podmínkám výkyvů tepla. Teplo se kumuluje ve střešní izolaci nebo proniká přes střešní okna. Naštěstí existuje několik řešení, jak mít v podkrovním prostoru, vyhrazeném k bydlení či práci, optimální teplotu za každého počasí.

Základy větrání

Otevřené okno od rána do večera není během horkých dní dobrou cestou, lepším způsobem je udělat na několik minut průvan, ideálně tak, že otevřeme okna nejen v podkroví, ale také ve spodní části domu.

Nejlepší je větrat ráno, když je vzduch nejchladnější. V době, kdy slunce svítí nejintenzivněji, větrání podle možností omezujeme. Tehdy je třeba okna co nejvíce utěsnit a zamezit i pronikání slunečního záření. I ta nejjednodušší textilní roleta je lepší než nic. Nejvíce užitku však přinese roleta vnější, která je schopná zachytit více než 90 % slunečního záření.

Chladící jednotka

Snížit teplotu v podkroví pomůže klimatizace, která je však ze zdravotního hlediska dost diskutabilní. Teplota na klimatizačním zařízení by měla být nastavena maximálně o šest stupňů nižší, než je teplota venku. Pokud je tedy venku 35 stupňů, ze zdravotního hlediska se doporučuje nastavit vnitřní teplotu na 29 stupňů. To pro tělo znamená, že se i navzdory zapnuté klimatizaci, která spolkne v zimě na topení ušetřené peníze, budeme koupat ve vlastním potu.

Zůstává ještě něco jiného než riskovat buď přehřátí, nebo prochladnutí?

Izolace je základ

Samozřejmě! Největší vliv na teplotu v podkroví ma střecha. Pokud je správně zaizolovaná, v zimě bude příjemně teplo a v horkých letních dnech zase nehrozí takové intenzivní přehřívání prostoru. Důraz však nepatří jen na slovo izolace, ale na slovní spojení správná izolace.

Zateplení šikmé střechy vyžaduje materiály, které dokáží kopírovat tvar konstrukce krovu takovým způsobem, aby překonaly jeho nedokonalosti. Zamezí se tak vzniku spár a mezer, které se stávají tepelnými mosty způsobujícími nejen úniky tepla, ale také srážení par z interiéru a následné vytváření plísní. Počet špatně zaizolovaných střech přitom hrozivě narůstá. Může za to buď nevhodně použitý materiál, nebo jeho neodborná aplikace. Náprava takových škod potom stojí opravdu hodně peněz.

Proto se při rozhodování o způsobu izolace střechy vyplatí ne třikrát, ale i šestkrát přemýšlet a potom pouze jednou platit. Na náročných trzích USA a Kanady se za optimální způsob izolování tohoto prostoru považuje aplikace stříkané izolační pěny ICYNENE®, které se v odborných kruzích říká také Chytrá izolace®. Díky jakým vlastnostem si získala takovou popularitu? „ICYNENE® je difuzně otevřená stříkaná pěna. Na rozdíl od minerální vaty se dostane opravdu všude, což reálně zabrání vzniku tepelných mostů. Dále je to proto, že ICYNENE®časem nemění tvar, takže nedochází k jejímu usednutí ani posunu nebo vzniku mezer. Výhodou pěny je i její velmi nízká schopnost akumulovat teplo, které například minerální vaty vyzařují zpět do interiéru i několik hodin po zapadnutí slunce. Základním bonusem je i dlouhá životnost a zároveň schopnost materiálu dýchat, takže v izolovaném prostoru nekondenzují páry a netvoří se plísně,” vysvětluje Jan Vimr, ředitel divize Chytrá izolace® společnosti LIKO-S, a.s., která tento materiál používá již devět let. ICYNENE® lze navíc aplikovat, aniž by bylo nutné demontovat vnitřní sádrokartony a komplikovat tak bydlení v podkroví během rekonstrukce.

Důležité třešničky

Okny jsme začali a okny i skončíme, protože ty jsou po zaizolování střechy druhým nejdůležitějším faktorem, který ovlivňuje teplotu v podkroví. Jistotou bez starostí navíc je využití izolačních skel, které v létě chrání před žárem a v zimě zlepšují tepelně izolační vlastnosti rámu. Praktickým řešením jsou také okenní fólie, které se lehce aplikují na sklo a díky širokému výběru různé světelné propustnosti se dá v interiéru dosáhnout optimálního poměru světla a zároveň pronikajícího tepla. Vliv na pronikání energie do podkroví má také správný způsob zasazení oken do střešní konstrukce.

Podtrženo a sečteno – podkroví může být opravdu příjemným unikátním prostorem, ale při jeho vytváření se nevyplatí podcenit ani okna, ani izolaci. Určitě je nutné se ohledně těchto témat poradit s odborníky a trvat na tom, aby práce dělali pouze vyškolení a certifikovaní mistři s praxí a dobrými referencemi.

Více informací na internetových stránkách www.chytraizolace.cz nebo www.liko-s.cz.

Kontakty:
LIKO-S, a.s.
U splavu 1419, 68401 Slavkov u Brna
Tel.: +420 724 766 610
E-mail: info (zavináč) chytraizolace (tečka) cz
http://www.liko-s.cz
(aktualizace kontaktu: 10. 9. 2015)
Autor: Jan Vimr
Fotografie: Archiv firmy

Diskuze k článku

Článek zatím nikdo nekomentoval. Vložte komentář jako první.

Více článků

Vysoce účinné termorel exní fólie SUNFLEX® od společnosti TART v praktickém použití

Vysoce účinné termorel exní fólie SUNFLEX® od společnosti TART v praktickém použití

Stálým čtenářům zřejmě neujde fakt, že výrobce termoreflexních fólií, společnost TART, s.r.o., pravidelně uvádí prostřednictvím tohoto časopisu na…
celý článek

Letní horka nemusí znamenat nesnesitelné vedro v domě!

Letní horka nemusí znamenat nesnesitelné vedro v domě!

V létě slunce pálí tak, že se nemáme před žhavými paprsky kam schovat. Potíme se jako příslovečné dveře od chlíva a ani klimatizace často nestačí,…
celý článek

Ze staré půdy nový domov! Splňte si svůj sen
KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Ze staré půdy nový domov! Splňte si svůj sen

Uvažujete o využití své půdy? Chystáte se na celkovou opravu střechy a vybudování půdní vestavby? Bydlíte v podkroví a necítíte se v pohodě ani v…
celý článek

Reflexní tepelné izolace SuperFOIL. Účinná a jistá ochrana budov v zimě i v létě

Reflexní tepelné izolace SuperFOIL. Účinná a jistá ochrana budov v zimě i v létě

Reflexní tepelné izolace jsou zejména v anglicky mluvících zemích pokládány za vůbec nejúčinnější řešení v oblasti tepelné ochrany budov. Plným…
celý článek

Stránky stavebnictvi3000.cz používají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. (beru na vědomí)