Kongres FIEC v Praze

Ve dnech 17. až 19. června letošního roku se Praha stala hostitelským místem kongresu evropského stavebnictví FIEC (European Construction Industry Federation). Evropská federace stavebního průmyslu (FIEC) vznikla před téměř sto lety – v roce 1905 a její sídlo je v současné době v Bruselu. Kongresy FIEC se v různých evropských městech konají pravidelně každým rokem.

Uspořádání tohoto setkání stavebních podnikatelů na mezinárodní úrovni v našem hlavním městě bylo významnou událostí; toto významné mezinárodní fórum se konalo jen několik týdnů pro vstupu České republiky do Evropské unie. Evropský hospodářský prostor má pro rozvoj stavebnictví mimořádný ekonomický, sociální, ale i politický význam, zejména pokud jde o transfer dosavadních zkušeností. Velký důraz je kladen například na využívání konstrukčních a technologických inovací ve stavebnictví.

FIEC, jeho postavení a úloha v unii

Bezprostředně před zahájením kongresu informovali vedoucí představitelé FIEC novináře o poslání, základních úkolech a cílech této významné mezinárodní organizace, sdružující stavební podnikatele. Jak uvedli prezident FIEC Wilhelm Küchler a generální ředitel FIEC Ulrich Paetzold, celoevropská federace evropských podnikatelských svazů FIEC ke konci května letošního roku době sdružoval 32 stavebních svazů z 25 evropských zemí.

Stavební průmysl podle zástupců FIEC dnes reprezentuje jedno z nejvýznamnějších ekonomických odvětví v Evropě. Týká se to tří základních okruhů; příspěvku na tvorbě hrubého domácího produktu, počtu stavebních firem a podniků a v neposlední řadě i počtu zaměstnanců.

To, že byla Praha letos vybrána jako místo konání kongresu evropského stavebnictví, není náhodné. Evropská unie chápe budoucnost a perspektivy stavebnictví v evropském kontextu jako společný proces. Je to ale zároveň výzva k další spolupráci, která je po našem květnovém vstupu do Evropské unie ještě významnější. FIEC bere naše členství a s tím související aktivity v Evropské unii velice vážně a zodpovědně.

Jedním z hlavních úkolů FIEC je mapování trendů a výsledků stavebnictví v evropském kontextu. Dalším významným posláním je iniciovat inovace v oboru, společně řešit otázky sociální a mzdové politiky, atd. Posláním FIEC je ale rovněž vytváření vhodných podmínek a klimatu, a to i v makroekonomických relacích. Filozofie zemí Evropské unie směřuje v současné době k tomu, aby se tyto podmínky vstupu firem z nových členských zemí usnadňovaly. FIEC jako přední kvalifikovaná poradenská organizace se v této záležitosti bude i nadále pozitivně angažovat.

FIEC a sociální oblast

Záležitosti v sociální oblasti jsou podle vrcholných představitelů FIEC velice složité. Existují totiž různé vnitřní pracovní politiky jednotlivých členských zemí EU pro zaměstnávání pracovníků. Tyto podmínky se od sebe do značné míry liší. Zatím se ovšem nepodařilo jednoznačně vyřešit to, jak celou záležitost uspokojivě zvládnout. V každé zemi jsou určité dané podmínky, které je třeba při zaměstnávání lidí striktně dodržovat. Existuje určité množství předpisů v pracovně právní oblasti, které je třeba respektovat. Nelze očekávat, že se v této oblasti podaří vytvořit určitá paušální pravidla, která by byla platná pro všechny členské země Evropské unie. Je to především otázka dvoustranných jednání s jednotlivými zeměmi. Česká republika má podle zástupců FIEC šance poměrně rychle tyto záležitosti vyřešit.

Kongres přivítal významné osobnosti

Slavnostního zahájení kongresu FIEC v reprezentativních prostorách Pražského hradu se zúčastnila řada významných domácích i zahraničních hostů, včetně předsedy Poslanecké sněmovny České republiky Lubomíra Zaorálka, místopředsedy vlády ČR a ministra financí Bohuslava Sobotky, prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Milana Veverky a dalších osobností.

Milan Veverka jménem českých stavebních podnikatelů přivítal všechny účastníky i hosty kongresu. Pověření uspořádat kongres chápe SPS v ČR jako uznání dobré kondice českého stavebnictví, ale současně i jako šanci, jak před zahraničím prezentovat úspěchy našich stavbařů.

Poté vystoupil předseda Parlamentu ČR Lubomír Zaorálek. Zdůraznil, že několik týdnů po vstupu do Evropské unie se Praha stala plně evropským městem. Jednou z hlavních priorit Evropské unie pro další roky se musí stát ekonomický rozvoj, protože hlavním cílem je budování Evropy jako nejvýkonnější ekonomiky světa. Růst českého stavebnictví v posledních letech dává šanci tento náročný cíl splnit. České stavebnictví významně ovlivňuje celkový ekonomický růst naší republiky. Tento vývoj má však i některé své stinné stránky, například pokud jde o pracovní úrazy ve stavebnictví. Na další vývoj stavebnictví má svůj vliv i využívání nových technologií, modernizace a mechanizace.

Česká republika tím, že se chce stát nedílnou součástí evropského stavebnictví, bude muset mnohem větší pozornost věnovat například zvyšování konkurenceschopnosti. Rovněž modernizace a zavádění nových technologií se v nových podmínkách stává nutností. Je to jediná cesta, jak dále zvýšit produktivitu práce. Česká republika by měla investice na modernizaci efektivně využít.

Podle českého ministra financí Bohuslava Sobotky je pozitivní, že se Praha a Česká republika staly hostitelským místem kongresu FIEC. Růst českého stavebnictví má podle českého ministra financí své pevné, silné a zdravé jádro. Vláda České republiky čelí podobným výzvám jako jiné země v tomto regionu. Je třeba se vypořádat s trendy jakými jsou stárnutí populace, či zostřená konkurence v podmínkách globalizované světové ekonomiky. Česká vláda nedávno přistoupila k realizaci významných reforem, které mají mimo jiné podpořit konkurenceschopnost, hospodářský růst, sociální soudržnost.

Pro českou republiku zůstávají veřejné investice do infrastruktury v širším slova smyslu důležitým nástrojem hospodářské politiky země. Proto vláda podle Bohuslava Sobotky využívá prostředků jakými jsou například Fond dopravy, či Fond rozvoje bydlení k tomu, aby maximální podíl z prostředků získávaných z pokračující privatizace byl investován právě do rozvoje infrastruktury v nejširším slova smyslu. Právě tyto veřejné investice mohou podpořit hospodářský růst a mohou tak vytvořit podmínky pro to, aby česká ekonomika v příštích letech rostla ještě rychlejším tempem, nežli tomu bylo dosud. Česká republika také nyní může počítat s novými zdroji, které pomohou zejména rozvoji infrastruktury. Těmito zdroji mohou být prostředky z fondů Evropské unie. Česká vláda podnikla všechny kroky k tomu, abychom včas, ve správné chvíli a správným způsobem byli na čerpání těchto prostředků připraveni.

Ekonomické a sociální aspekty stavebnictví v jednotné Evropě

Konference v prostorách České národní banky neprobíhala v obecné rovině; snahou organizátorů bylo, aby jednotlivé přednášky byly věnované především aktuálním problémům stavebnictví v rámci sjednocené Evropy. O těchto ekonomických otázkách, možnostech a šancích hovořila celá řada významných evropských osobností, například Wim Kok, bývalý ministerský předseda Nizozemska, či Jacques Santer, bývalý předseda Evropské komise a dnes člen Evropského parlamentu. Mezi hosty konference byl i bývalý český premiér Miloš Zeman, poradce Mezinárodního měnového fondu Jiří Jonáš a další významné osobnosti.

Podle představitelů FIEC bylo přijetí nových členů EU v květnu letošního roku jednou z nejvýznamnějších zlomových událostí po roce 1989. I když šlo o předem dobře připravený proces, objevila se zcela zákonitě celá řada nových a dosud neznámých problémů, které je potřeba nejen vzít v úvahu, ale také bude nutné naučit se s nimi zacházet. Při řešení těchto problémů by se měla Evropská unie ještě více angažovat.

Evropa dnes potřebuje lidi, kteří jsou nejen odborně zdatní, ale také lidi, kteří dokážou pracovat produktivně. Evropská unie bude muset ještě rychleji, pružněji a efektivněji reagovat na změny a na specifické problémy jednotlivých členských zemí.

Evropská unie po svém rozšíření nabízí nové šance a nové možnosti. To se týká například efektivního využití potenciálu v oblasti trhu práce, ale také možnosti investování do odborného vzdělávání pracovníků. Další oblastí je podle Wima Koka rozvoj podnikatelských příležitostí; podnikatelé se musí ještě více snažit přizpůsobit se novým ekonomickým, sociálním, ale i dalším podmínkám. S tímto procesem do značné míry souvisí také vyvážená flexibilita na trhu pracovních sil a nové možnosti seberealizace pracovníků na evropském trhu práce. Jednotlivé členské země se musí aktivně podílet na postupném odstraňování překážek, zejména pokud jde o uplatňování přechodných opatření na trhu práce a v oblasti mobility pracovních sil.

Evropské stavebnictví má šance na úspěch. Bude však třeba ještě více prohloubit úsilí, zejména pokud jde o inovace ve stavebnictví a cílené využívání nových materiálů a technologií v oboru. Jedině tak se podaří zvýšit konkurenceschopnost evropského stavebnictví v kontextu globální světové ekonomiky.

Autor: Ctibor Čejpa
Foto: Archiv firmy