LIKO – NOE. Průmyslový objekt s nulovými nároky

Zveřejněno: 11. 5. 2015 (aktualizováno 21. 5. 2015)

Dne 13. dubna 2015 byl slavnostně vsazen strom a proveden první výkop. A skutečně už 10. května 2015 byl předán hotový objekt LIKO – NOE. Dům bude pracovat jen s energiemi z přírodních zdrojů. Je bezodpadový, samostatně pracuje s vodou. Obejde se bez kanalizace díky speciální kořenové čističce s dočištěním pomocí mokřadní fasády. Veškeré srážky vsakují v místě a neodtékají mimo lokalitu.

LIKO – NOE. Průmyslový objekt s nulovými nároky

Investorem tohoto nevšedního díla je firma LIKO-S, a.s., na jejímž pozemku stavba vznikla. Autorem projektu je známý brněnský architekt Zdeněk Fránek.

Maximální propojení s přírodou a vysoká rychlost výstavby pouhých 27 dní nejsou jedinými přednostmi tohoto projektu. „Rozhodli jsme se, že výjimečnost LIKO-NOE ještě podtrhneme jeho využitím. Poslouží pro další vývoj produktů společnosti LIKO-S, a.s., přičemž součástí mezinárodního týmu tohoto centra budou i mladí technici, kteří tak dostanou možnost se podílet hned po absolvování školy na významných projektech. Získají zkušenosti, které budou moci později využít ve prospěch nás všech,” říká Libor Musil, předseda představenstva společnosti LIKO-S, a.s.

Stavba budoucnosti?

To řekne až budoucnost, avšak zajímavých detailů je tu plno a stavba jako celek je nesporně výjimečná. Na tiskové konferenci v pondělí 13. dubna po slavnostním prvním výkopu prezentoval realizační tým stavbu LIKO-NOE jako pasivní dřevostavbu s dvouplášťovou obálkou. Vnitřní plášť tvoří dřevostavba vyztužená deskami a tepelně izolovaná (na rozdíl od obvyklé minerální vlny) silnou vrstvou difúzně propustné, tzn. „dýchající” kanadské polyurethanové pěny ICYNENE®.

Následuje větraná vzduchová mezera a pak fasádní rošt, do kterého se vsazují předpěstované travnaté fasádní dílce, v nichž rostou speciálně vybrané traviny vícero druhů, rostoucí v příkrých svazích. Jejich kořenový systém udržuje fasádu celistvou. Zelená fasáda přirozeně stabilizuje vnitřní teplotu, a navíc poskytne místo pro pěstování dýní, rajčat a podobně.

Střecha je koncipovaná jako sběrnice sluneční energie, je osazena fotovoltaikou a termickými panely, které dům činí energeticky soběstačným. Energetická účinnost vytápění a ohřevu vody je znásobena tepelnými čerpadly.

Celá stavba a její provoz vychází tedy z konceptu s názvem PŘÍRODNÍ TEPELNÁ STABILIZACE,” řekl na konferenci Lukáš Kovařík, technický ředitel divize ENERGY společnosti LIKO-S, a.s., a pokračoval: „znamená to, že bude pracovat pouze s energiemi získanými z přírodních zdrojů, ať už půjde o sluneční záření nebo chlad z podzemí. Obejde se však bez speciálních strojních zařízení.

Objekt bude také samostatně pracovat s vodou díky speciální kořenové čističce a dočištěním pomocí mokřadní fasády. „Neoddělitelnou součástí se stane také retenční jezero, které bude zásobárnou vody pro celý firemní areál,” dodal Lukáš Kovařík.

Archa 21. století

Název LIKO-NOE napovídá, že se autoři této stavby inspirovali biblickým příběhem o Noemově arše. „Náš projekt nese podobnou symboliku. Chceme vrátit přírodě to, co jí bereme, a jako Noe ji chceme zachránit pro další generace, jelikož si uvědomujeme její hodnotu,” vysvětluje Libor Musil.

Kontakty:
LIKO-S, a.s.
U splavu 1419, 68401 Slavkov u Brna
Tel.: +420 724 766 610
E-mail: info (zavináč) chytraizolace (tečka) cz
http://www.liko-s.cz
(aktualizace kontaktu: 10. 9. 2015)
Autor: RNDr. Jiří Hejhálek
Fotografie: Archiv firmy

Diskuze k článku

Článek zatím nikdo nekomentoval. Vložte komentář jako první.

Více článků

Rodinný dům Jinačovice

Rodinný dům Jinačovice

Jedná se novostavbu rodinného domu v obci Jinačovice. Luxusní vila je zasazena ve složitém svažitém terénu.
celý článek

Výrobní hala s administrativou

Výrobní hala s administrativou

Kompozice výrobní haly s administrativní části je založena na kontrastu klasické výrobní haly se stříbrnou fasádou z PUR panelů a hmotou…
celý článek

Rekonstrukce Tančírny v Račím údolí

Rekonstrukce Tančírny v Račím údolí

Tančírna je samostatně stojící stavba mimo zástavbu v Račím údolí u Javorníka. Slohově spadá do období historismu, secese z počátku 20. století.
celý článek

Regionální inovační centrum elektrotechniky

Regionální inovační centrum elektrotechniky

Regionální inovační centrum elektrotechniky je nové unikátní výzkumné centrum Fakulty elektrotechnické (FEL) Západočeské univerzity v Plzni.
celý článek

Stránky stavebnictvi3000.cz používají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. (beru na vědomí)