Litinové krby z Blanska pro český trh i zahraničí od firmy BeF

Společnost BeF Blansko, s.r.o., která vyrábí krby BLANZEK, vznikla v roce 1998. Bohatá zkušenost ze slévárenství a vlastní vývoj jsou zárukou té nejlepší kvality výroby litinových krbů. V době založení byla společnost BeF první v České republice vyrábějící litinové krby. Dnes je největším výrobcem krbových vložek na našem trhu.

Romantika, která se vyplatí

Těžko říci, co člověka odnepaměti přitahuje na pohledu do plápolajících plamenů. Snad je to vzpomínka na naše předky, kterým oheň umožňoval přežít zimu, upéci maso a ochránit se před pravěkými šelmami a později pomáhal i při mýcení lesů a zakládání prvních polí. Nebo je to vzpomínka na táborové ohně trampů, na příjemné večery, na romantické noci. Těžko říci. V každém případě je pohled do plamenů něčím magickým, něčím co uklidňuje naše smysly a dává pocit pohody a bezpečí.

Dostaveníčko s bílou paní

Dnešní moderní doba ale romantice příliš nepřeje. Prožíváme své životy ve spěchu a na klidné večery u táboráků nám zbývá čas snad jen po několik letních večerů o dovolené. Romantické večery nahrazujeme posezením u televize a prožíváme je prostřednictvím oblíbených hrdinů z obrazovky. Když pak vidíme záběry z anglických či francouzských zámků a hradů s večery nad skleničkou brandy v pohodlném křesle u plápolajícího krbu, v duchu těmto hrdinům závidíme a přejeme si, abychom se narodili v jiný čas a na jiném místě.

Opravdu, kdo by se nechtěl přenést do doby, kdy se ve šlechtických sídlech procházely bílé paní, bezhlaví rytíři a jiná milá stvoření, kdy panstvo hodovalo z plných stolů a rytíři sváděli své souboje. A těžko si tuto dobu představíme bez kulis obrovských krbů s praskajícími bukovými poleny.

Dnes už si asi málokdo pořídí domů hejkala či bílou paní a od bezuzdného hodování nás odrazují neustále varovně zdvižené prsty lékařů a dietetiků. Ale kousek romantiky tohoto období si přece dopřát můžeme a alespoň v duchu se občas přenést do těchto starých časů. Zapálit oheň v krbu, nalít z láhve dobrého vína či koňaku a ať již ve dvou, nebo s přáteli naplno prožívat romantiku dob dávno minulých.

Kus romantiky

Krb. Bohužel nevíme, kdo je autorem tohoto nádherného topidla. Vyvinul se zřejmě z otevřených ohnišť, které se v minulosti používaly k vytápění a k vaření. Kouř se nejdříve odváděl průduchem ve stropě místnosti, ale až s vynálezem komína se tento způsob vytápění stal komfortním a pohodlným.

Asi si těžko dokážeme představit středověký hrad bez mohutného krbu. Studené komnaty z kamene vyžadovaly silný zdroj vytápění a i tak neskýtaly hrady příliš pohodlí, především v zimních měsících. Ve chladných kamenných síních se často muselo topit i v létě, takže se pro naše předky stal plápolající krb téměř každodenním průvodcem. Bohužel však tento způsob topení jednak nevynikal příliš velkou účinností a navíc vyletující žhavé uhlíky nezřídka způsobily menší či větší požáry. Proto byl v pozdějších dobách oheň uzavírán do kamen a romantika plápolajících plamenů musela jít na nějaký čas stranou. Přesto však zůstala touha po pohledu do otevřeného ohně, která nedala na krb zapomenout.

Znovuzrození krbu

Až vynález keramického skla, které spolehlivě vydrží náročné tepelné podmínky v rozpáleném ohništi umožnil konstrukci uzavřeného krbu, který své okolí neohrožoval vystřelováním žhavých uhlíků a získal i podstatně vyšší účinnost při vytápění. Staré krby se osazovaly prosklenými dvířky a znovu přinášely pohodu i téměř zapomenutou romantiku. Definitivní vítězný návrat krbu pak znamenala konstrukce teplovzdušných krbových vložek, které svojí bezpečností, účinností a dalšími parametry můžou směle konkurovat kterémukoli jinému topidlu.

Moderní topidlo

Princip teplovzdušné vložky je v podstatě jednoduchý. U klasických krbů teplo jednak sálalo otevřeným čelem do místnosti a jednak ohřívalo materiál zdí, které krb tvořily. Poměrně dlouhou dobu tak trvalo, než se zdivo prohřálo a začalo vyzařovat teplo do místnosti. U moderní vložky zůstává sálání proskleným čelem (použité keramické sklo má tepelnou propustnost přes 90 %), ale přes dvojitý plášť krbu se okamžitě ohřívá i vzduch, který okolo něj proudí. Tento ohřátý vzduch je pak vháněn zpět do místnosti, kterou velmi rychle ohřeje. Moderní dvouplášťové krby umožňují díky výkonným a tichým ventilátorům rozvádět ohřátý vzduch i do dalších místností a z jednoho místa vytápět celý dům. Na rychlost vytápění má velký vliv materiál, ze kterého je vložka a její obezdívka vyrobena. Výrobci krbů používají buď ocelový plech nebo litinu. Pro plechové krby se používá materiál o tloušťce cca 1,5 mm, který by ale v topeništi bez ochrany velmi rychle prohořel (asi všichni známe problémy s propalováním levných plechových kotlů ústředního vytápění). Proto jsou stěny obloženy ještě 2 - 3 cm vrstvou šamotu což zvyšuje tepelnou setrvačnost a krb začíná hřát později, než krby litinové. Výhodou plechových krbů je jednoduchá a levná výroba, možnost produkce malých sérií a mnoha různých variant bez náročné změny v technologii. Základní provedení plechové vložky dokáže doma vyrobit i šikovný kovář.

Kouzlo litiny

Litinová krbová vložka je vyrobena z masivní litiny o tloušťce cca 8 mm, která se dobře prohřívá a má velmi dlouhou životnost. Nepotřebuje šamotovou ochranu protože teplotám výborně odolává, neprorezaví ani neprohoří. Nevýhodou je složitější výrobní technologie, vyšší cena a vyšší hmotnost a tím i dopravní náklady, které někteří zahraniční výrobci řeší snížením tloušťky stěny až na 4 mm, se všemi negativy, které to přináší.

Moderní krbové vložky převyšují původní krby ve všech parametrech. Od zvýšení účinnosti z cca 15 % na více než 80 %, úspory paliva (až 75 %) až po splnění nejpřísnějších ekologických norem na spaliny díky »přídavném spalování« u nejmodernějších typů. A pokud si chcete oheň vychutnat i s jeho vůní a prskajícími uhlíky, stačí zvolit vložku s výsuvnými dvířky a můžete užívat atmosféru otevřeného krbu. Po zavření se pak z Vašeho krbu zase stane bezpečné a výkonné topidlo.

U nás

V začátcích 90. let začali výhody krbových vložek objevovat i zákazníci v České republice. Zpočátku především prostřednictvím dovozů ze zahraničí, ale velice záhy se objevili i čeští výrobci, kteří zpočátku konkurovali především nižší cenou. Převážná většina krbových vložek vyrobených v ČR byla plechová, díky jednodušší a levnější technologii.

Ve druhé polovině 90. let se začali prosazovat první čeští výrobci litinových vložek. Výroba litiny má v českých zemích velmi dlouhou a slavnou tradici. Zejména v období 1. republiky byla česká litina světově proslulá, takže bylo na co navazovat. Ne náhodou se největší český výrobce litinových krbů – firma BEF – zrodil na blanensku – v regionu, který vždy produkoval slavná litinová kamna, vany, turbíny a samozřejmě široké spektrum dalších výrobků.

BEF dokonale využil blanenskou tradici a zkušenosti. Díky špičkovému konstrukčnímu týmu dokázal nabídnout zákazníkům sortiment více než 40 typů litinových krbových vložek různých provedení, velikostí a výkonů. Krby prodávané pod obchodní značkou Blanzek si velmi rychle našly cestu na trhy v České republice, Rakousku, Německu a řadě dalších zemí, včetně USA a Kanady.

Moderní technologie

Za úspěchem krbů Blanzek stojí nejen špičková kvalita, ale i neustálý vývoj a zavádění nejmodernějších technologií. Krby s přídavným spalováním, které splňují nejpřísnější ekologické normy, krby s možností nepřetržitého topení, bez vybírání popela, krby s možností přikládání z druhé místnosti (topení bez prachu a kouře) – to jsou jen některé z mnoha vylepšení.

V současné době se dokončuje konstrukce teplovodního výměníku nové generace, který umožní ohřev vody pro ústřední vytápění. Jistě, toto řešení nabízí i řada dalších výrobců, ale použitá řešení mají společný problém – na výměníku, který je podstatně chladnější než ostatní části vložky, se sráží spaliny, krb dehtuje, špatně hoří a musí se neustále čistit. Připravovaný výměník tento problém odstraňuje, což bude znamenat další významný krok ve vývoji moderních vložek. O tom, že zájem je a bude veliký, svědčí i nově vybudovaná výrobní hala o rozloze 2000 m2.

Renesance krbu

Krb našel svoji renesanci. Dokázal, že umí poskytnout nejen romantické posezení, ale i kvalitní, levné a ekologické teplo pro naše domovy. Je jedno, jestli vlastníte stoletou chatu na horách nebo budujete moderní dům pro svoji rodinu. Pokud máte komín, můžete využít všech výhod, které Vám současné krby poskytují i v bytě v činžovním domu. Krb přinese do Vašeho domova krásu, romantiku, příjemné teplo a pohodu.

Autor: Ing. Pavel Trubáček
Foto: Archiv firmy