S čím se můžeme setkat při malování novostaveb a rekonstrukcí

Velmi dobře si pamatuji na svoji babičku z Moravy, která s příchodem jara vždy malovala. K vymalování místností (interiéru) používala vždy vápenné mléko, na přetření fasády (exteriéru) do něj přimíchávala modřenku. Dnes je možností, jak vymalovat, mnohem více, ale vždy je dobré vědět, jak to udělat správně. Tento článek je dobrým návodem, jak malování zvládnout dobře s použitím barev značky Primalex.

Novostavby

Vápno nebo barva?

Při prvním malování v novém domě napadá většinu lidí, co je pro začátek vhodnější: vápno nebo barva? Vápenná mléka se používala v dobách nekvalitních štukových omítek. Vyhašené vápno, které se používá na bílení, je hydroxid vápenatý, tedy silná zásaditá žíravina. Její hlavní přínos vychází z chemického složení: dokáže likvidovat plísně. Z tohoto titulu je ideálním nátěrem pro sklepy, chlévy apod. Při jeho nanášení je nutné dobře chránit zrak i pokožku. Dále vápno vyžaduje neustálé promíchávání během natírání. Další nevýhodou vápna je jeho náchylnost na vytvoření takzvaných kocourů. Mezi poslední nevýhody vápna patří velká náročnost úklidu ploch potřísněným vápnem. Všechny zmíněné nevýhody odstraňují malířské nátěry.

Obr. 1: Vnitřní malířský nátěr Primalex Bonus Color je nabízen v 10 trendových odstínech. Je otěruvzdorný, vysoce kryvý a paropropustný.

V dnešní době je výhodnější použít jako první nátěr například výrobek Primalex Univerzální penetrace s ředěním 1 díl penetrace na 3 díly vody. Nanášení penetrace se doporučuje provést starší štětkou. Během nátěru dojde k odstranění uvolněných zrnek písku a zároveň k dokonalému vyrovnání savosti celé stěny. Penetrační nátěr musí dobře vsáknout, ale nesmí vzniknout lesklý film. Po zaschnutí penetrace lze použít pro bílé řešení Primalex Polar, pro barevné Primalex Procolor, kdy barevný odstín lze vybrat z více než 7 000 odstínů v Kolorovacích centrech v síti prodejen Domů barev a ve specializovaných prodejnách po celé ČR. Na nové stěny je vždy vyšší spotřeba nátěrové hmoty.

Bílá nebo barevná?

Donedávna platilo, že první vymalování domu má být bílé, aby se zamezilo tvoření skvrn od nedostatečně vyzrálých omítek. Pokud je však požadavek na první barevné malování, pak je to možné. Barvy je však nutné nanášet na zcela vyzrálé povrchy. Pro nové vápenné štukové omítky jsou to alespoň 4 týdny (při normální teplotě 20 °C), při nižší teplotě se doba prodlužuje. Takovýto povrch napenetrujeme Primalexem Univerzální penetrací, která sjednotí savost povrchu a zpevní jej. Jako vrchní barvu můžeme volit tónovatelnou barvu Primalex Bonus – otěruvzdornou barvu obarvitelnou do světlých pastelových odstínů pomocí Primalex Tónovacích barev, nebo použít již obarvený nátěr Primalex Bonus Color, který je nabízen v 10 trendových odstínech k okamžitému použití. Větší výběr barevných odstínů v profi kvalitě je Primalex Procolor řady 0, otěruvzdorný a obarvitelný. Pokud jsou vyžadovány omyvatelné plochy, lze obdobně použít Primalex Fortissimo, nebo Procolor 2.

Obr. 2: Do koupelen, kuchyní a dětských pokojů – kde jsou vyžadovány omyvatelné plochy – lze použít Primalex Fortissimo.

Sádrokarton

Na nové sádrokartonové stěny nebo stropy v novostavbách se používá Primalex Hloubková penetrace. Je tvořena mikrodisperzí, která lépe prostupuje, neboť sádrokarton je materiál spíše nesavý. Před prvním nátěrem je dobré vždy karton kvalitně propenetrovat až na sádru, aby došlo k ještě lepšímu propojení a zpevnění povrchu. Je to i příprava podkladu do budoucna pro případné odstraňování starých nátěrů. Při odstraňování starých nátěrů je u nenapenetrovaných povrchů vysoké riziko poškození povrchu sádrokartonů. Doporučená doba vyzrávání sádrokartonových povrchů je minimálně 4 týdny při 20 °C před jejich natíráním penetrací nebo malířskými barvami.

Pokud jsou u štukové omítky drobné praskliny, lze kombinovat nátěr vápenným mlékem, potom hloubkovou penetrací a nakonec použít Primalex Polar nebo Primalex Karton. Takové řešení je většinou dočasné a trhlinky se mohou znovu objevit. Lepší je postup, kdy je podklad natřen přímo hloubkovou penetrací a po jejím zaschnutí je použit Primalex Plastik. První nátěr se provádí s naředěním dle návodu, druhý je neředěný a vytvoří plastický povrch.

Rekonstrukce

Staré byty

Pokud není zřejmé, zda byly stěny bytu škrábány, je vhodné stěnu zkusit navlhčit. Pokud má malba tendenci k odlupování, je lépe předejít pozdějším komplikacím a stávající malbu řádně namočit a seškrabat. Po seškrabání malby se doporučuje vždy stěny omýt vlažnou vodou se saponátem. Po zaschnutí je třeba nanést penetraci, konkrétně Primalex Hloubkovou penetraci. Při jejím nanášení je nutné dbát, aby nedocházelo k jejímu vsakování. Po zaschnutí se nanáší pro bílé řešení Primalex Plus, pro barevné Primalex Procolor 0.

Malování neudržovaného bytu

Kde se dlouho nemalovalo, budou stěny značně zaprášené a mastné. Osvědčený způsob přípravy takového podkladu k malování je následující: do vlažné vody se přidá trochu saponátu a tento roztok se malířskou štětkou krouživými pohyby nanáší na stěnu. Působením teplé vody ve spojení se saponátem dochází k rozmáčení omývaného podkladu, který bude zůstávat na štětce. Štětka se vždy s touto rozmytou malbou musí odstříknout, a proto je nutné dobře podlahu zakrýt malířskou fólií a posypat dřevěnými pilinami, které absorbují omyté malby. Po omytí je nutné nechat stěnu oschnout, a pak natřít výrobkem Primalex Hloubková penetrace. Takto bude stěna ideálně připravena na další malování. Vrchní nátěr doporučují odborníci provést výrobkem Primalex Polar (pro bílé řešení) nebo výrobkem Primalex Procolor (barevné řešení).

Odstranění nežádoucích pachů

Někdy jsou stěny bytů prosáklé pachem po předcházejících nájemnících, patrným i po seškrábání nátěru až na štuk. Vyšší intenzita zápachu je způsobována vlhkostí ve zdech. V tom případě je třeba seškrábat omítku až na štuk, vyspravit ji výrobkem Primalex Štuková omítka, a potom přetřít vápnem na bílení. Takto ošetřené místnosti se musejí nejen dobře vytápět, ale hlavně intenzivně větrat. Po řádném vysušení lze opět použít Primalex Univerzální penetraci a po jejím zaschnutí Primalex Polar či Primalex Procolor.

Mastná místa

Místa potřísněná mastnotou (např. kolem sporáků) je nutné důkladně omýt teplou vodou se saponátem. Po vyschnutí použít základní nátěr Primalex Primer, který vyniká vysokou přilnavostí k podkladu. Nátěr nanášet ve dvou vrstvách válečkem bez ředění, vždy po dokonalém vyschnutí, a takto připravený podklad přetírat libovolným malířským nátěrem.

Panelové domy

V nekvalitních omítkách v panelových domech jsou často po oškrábání starých nátěrů drobné dírky velikosti cca 1 mm. Pokud je omítka hladká, doporučuje se pouze přeštukovat nebo vyplnit akrylátovým tmelem. Pokud je omítka hrubší, je třeba ji vyplnit štukovou omítkou. V obou případech po zaschnutí vyplňující hmoty je nutné vyrovnat savost podkladu penetrací a až poté vymalovat.

V některých panelových domech byly lepeny tapety přímo na panel bez jakékoliv omítky a po odstranění tapet je panel pórovitý. Nejvhodnější je použít sádrové omítky, které mají malou hmotnost, kvalitní hladký povrch a lze je malovat brzy po zaschnutí.

Na vyschlý a očištěný povrch se aplikuje Primalex Univerzální penetrace, a pak se nanese malba. Pro bílou malbu se volí Primalex Polar nebo Plus a pro světlé barevné tóny Primalex Bonus obarvený Primalex Tekuté tónovací barvou či přímo obarveným nátěrem Primalex Bonus color. Nejkvalitnějšího barevného povrchu se docílí použitím Primalex Procolor – obarvitelného bázového systému v Kolorovacích centrech po celé ČR.

Některé panelové kuchyně byly sériově vybavovány tapetami, které byly lepeny na hladký olejový povrch, nanesený přímo na panel. Na takovéto povrchy je ideální Primalex Primer, barva, která má ideální přídržnost jak ke klasickým povrchům stěn, tak i k umakartovým jádrům a podobně. Tato barva má ideální krycí a izolační schopnosti – nepropustí na povrch z podkladu různé skvrny. Tuto malbu lze pak následně přetírat běžnými nátěry Primalex.

Obr. 4: Primalex Mykostop je vnitřní malířský nátěr, který obsahuje přípravky omezující šíření hub a plísní. Je sněhobílý, s vysokou kryvostí.

Skvrny od vytopení

Skvrny kolem zatékajících komínů, od vody prosáklé ze třech nebo vyššího patra apod. je vhodné přetřít po celé ploše Primalexem Hloubkovou penetrací, a následně speciálním nátěrem na překrývání a izolaci skvrn Primalexem Primer. Po jeho zaschnutí je aplikován nátěr Primalex Procolor 2.

Vlhkost ve starých objektech

Na omítce dostatečně nevětraných místností se můžou objevit stopy plísně. Vždy je třeba posoudit, o jakou stěnu se jedná, z jakého je materiálu a je-li zatěžována tepelně a vlhkostně. Pokud se jedná o konstrukci, která je z jedné strany ochlazována a z druhé strany je přístup teplého a vlhkého vzduchu, nepomůže odstranění malby ani omítky, protože ta není příčinou. Takový případ lze řešit pouze dodatečným tepelným izolováním. Po odstranění příčiny stačí stěny zasažené plísní nechat důkladně vyschnout, použít Savo proti plísni a zvolit vrchní nátěr, např. Primalex Fungicidní penetraci a nátěr Primalex Mykostop – materiály, které obsahují přípravky omezující šíření hub a plísní.

Obr. 5: Interiér s použitím klasické bílé barvy Primalex Polar.

Zdivo nevytápěného objektu, jakým jsou například chaty či chalupy, je nadměrně zatěžováno různými druhy vlhkosti – kondenzovanou, vzlínající a ještě v zimě kombinaci s promrzáním. Pro takové zatížení je vhodný nátěr Primalex Silika – fasádní silikátová barva, která má atest i pro použití v interiéru (používá se i v interiérech historických objektů – kostely, výstavní síně apod.). Barva má vynikající paropropustnost a současně pevnost a přídržnost. Před jejím použtím je nutno staré malby dokonale odstranit, neboť ji není možné aplikovat na jiné druhy nátěru. Před nátěrem je nutno penetrovat Primalex Silikátovou penetrací.

1 Archiv firmy Primalex a.s., redakčně upravila Mgr. Helena Hejhálková
Autor: Mgr. Helena Hejhálková
Foto: Archiv firmy Primalex a.s.