Moderní škola s dlouholetou tradicí

Střední průmyslová škola stavební v Lipníku nad Bečvou byla založena v roce 1953 a sídlí v historické novorenesanční budově bývalé České reálky z roku 1898. Připravuje středně technické pracovníky do funkcí mistrů, stavbyvedoucích, konstruktérů, projektantů, kalkulantů a přípravářů ve stavebních firmách a také do veřejné správy. Zřizovatelem školy je Olomoucký kraj.

Ředitel Střední průmyslová školy stavební, Ing.Vilém Zeiner, nám zodpověděl několik otázek, týkajících se nejen školy, ale také samotné soutěže.

Můžete nám krátce představit Vaši střední školu?

Jak již bylo uvedeno, naše škola připravuje středně technické pracovníky. Koncepčně propracovaná teoretická výuka umožňuje našim absolventům studium na vysoké škole.

Na škole se v denní formě studia vyučuje tradiční studijní obor zakončený maturitní zkouškou: 36-47-M/001 – Stavebnictví se zaměřením:

  • dopravní stavitelství,
  • vodohospodářské stavby,
  • pozemní stavitelství.

Máme řadu odborných učeben, stavební dvůr a také vlastní posilovnu.

Odbornost, specializaci i tradici školy výrazně podporuje i Nadační fond Jana Neffa propojený s mnoha odbornými stavebními firmami a společnostmi a vedený zejména absolventy školy.

Škola poskytuje také dálkovou formu zkráceného studia oboru 36-47-M/001 – Stavebnictví. Toto dvouleté studium je určeno pro uchazeče, kteří získali střední vzdělání s maturitou v jiném oboru vzdělání.

Pozorujete zájem firem o spolupráci se školou a jak byste tento zájem charakterizoval?

Poptávka po našich absolventech ze strany zaměstnavatelů je obrovský. Spolupracujeme se stavebními firmami, které jí pomáhají v oblasti materiálního vybavení, zajišťováním odborné praxe žáků na svých stavbách a podle požadavků firem je modifikována i příprava žáků pro praxi.

Co přinesla Vám a škole účast v porotě soutěže Výrobek roku a jak tuto soutěž hodnotíte?

Soutěž napomáhá k prohloubení vý chovně vzdělávacího procesu. Žáci jsou „vtaženi” do reality inovačního procesu a současně se potvrzují slova učitelů, že to, co se naučili ve škole, tvoří pouhý základ. Vývoj novinek v oblasti stavebních materiálů a technologií není uzavřen.

Co byste vylepšili nejen na této výrobkové soutěži, ale obecně na naší snaze zvýšit informovanost o nových stavebních výrobcích mezi širokou, odbornou či nastupující odbornou veřejností?

Naše škola se zúčastnila hodnocení prvním rokem. Byli jsme iniciátory vylepšení soutěže o používání vzorků soutěžních výrobků (v rámci možností). Samotná myšlenka dostat informace o nových výrobcích do škol touto formou se jeví jako velmi užitečná.

Jak hodnotíte možnosti přímých kontaktů studentů se zástupci firem a představování jejich výrobků a technologií?

Díky účasti v soutěži jsme navázali kontakty s dalšími výrobci stavebních materiálů a technologií, které využijeme pro rozšíření dosavadních prezentací přímo ve škole. Dojde tak k obohacení tradiční výuky.

Kdo byl Vaším favoritem v letošní soutěži Výrobek roku a proč?

Favorizování jednoho výrobku mezi tak rozdílnými je velmi těžké. Ostatně i samotné hodnocení nebyl lehký úkol. Nejvýrazněji nás oslovily fotogalvanické šindele Tegosolar a Porotherm Dryfix systém.

Autor: Ing. Hana Solařová
Foto: Archiv školy