Možnosti oprav dilatačních spár panelových domů

Lučební závody a.s. Kolín nabízí dva odlišné způsoby oprav dilatačních spár panelových domů a to v závislosti na mnoha faktorech, jako je cena, rychlost opravy, rozpon panelů a další. Následující článek přináší podrobné informace týkající se těchto způsobů, a to jak z hlediska funkčního, tak z hlediska estetického.

Těsnění spár mezi panely Vašeho domu již má svá nejlepší léta dávno za sebou a do domu zatéká, zbytek fasády však opravu ještě nepotřebuje (a nebo si ji prostě nemůžete v této chvíli dovolit)? Nacházíte se tedy v situaci, kdy se jako jednoznačné řešení jeví prostá oprava dilatačních spár. Tuto závadu není radno opomíjet, vedle zatékající vody a ochrany tepelné izolace obvodového pláště budovy před dalšími povětrnostními vlivy se s opravou zvýší i tepelný komfort a bytové prostory budou lépe odolávat plísním.

Lučební závody a.s. Kolín si Vám dovolují nabídnout dva odlišné způsoby oprav dilatačních spár panelových domů a to v závislosti na požadavcích na cenu, rychlost opravy, tepelnou odolnost, schopnost vykompenzovat dilatační pohyb ve spárách v závislosti na rozponu panelů a v neposlední řadě i na estetický dojem.

Akrylátové tmely

Začněme tedy opravami spár za použití akrylátových disperzních tmelů. Ty patří v oblasti stavebnictví mezi jedny z nejpoužívanějších. Jedná se o disperzní pastovité hmoty na bázi akrylátové disperze, které po vytlačení z obalu a po odpaření vody přecházejí na plastický tmel. Široké použití nacházejí nejen při opravách vnějších dynamicky namáhaných spár, ale i při opravách běžných spár okolo dveřních a okenních výplní apod. Nespornou výhodou těchto tmelů je pak jejich přetíratelnost.

Akrotmel S

Lučební závody a.s. Kolín vyrábějí tyto tmely již více než tři desetiletí. Nejdéle je na trhu akrylátový tmel Akrotmel S1, který je vyráběn v šesti barevných odstínech. Další z řady tmelů vyráběných v Lučebních závodech a. s. Kolín je špičkový výrobek Akrotmel S2. Ten má ve srovnání s původním Akrotmelem S1 některé přednosti jako vyšší bělost, lepší přetíratelnost, sníženou špinivost, zvýšenou adhezi k podkladu, „stárnutí” tmelu je výrazně pomalejší. Dodává se standardně v bílé nebo šedé barvě.

Tmely Akrotmel S1 a S2 vyhovují třídě 12,5 podle ISO 11 600, tzn. dynamickému namáhání ± 12,5 %.

Zásady pro tmelení dynamicky namáhaných spár akrylátovými tmely

Akrylátové disperzní tmely jsou vzhledem k obsahu vody citlivější na změny klimatických podmínek než ostatní typy pružných tmelů. Aby jejich vlastnosti byly plně využity, je nutné dodržet určité zásady při jejich zpracování. Teplota při zpracování tmelu se musí pohybovat v rozmezí +5 °C až +30 °C. Před vlastním tmelením spár je třeba provést zejména u starších objektů opravu stykových panelů.

Dilatační spáry nesmí mít pro tento typ tmelu vyšší pohyb než ±12,5 %, což je vhodné pro panely do max. rozponu 4,8 m. Šířka spár by se měla pohybovat v rozmezí 20 až 40 mm. Optimální hloubka spáry pro tmelení je cca jedna třetina její šířky (obr. 1).

Obr. 1: Optimální poměr šířky a hloubky spáry

Příprava spáry

Pro snížení hloubky se do spáry vtlačí profil kruhového průřezu (s průměrem vyšším než je šířka spáry) s nenasákavým povrchem, na který se tmel nepřilepí. V současné době jsou funkčně i cenově nejvhodnější profily vyrobené z pěnového polyetylénu s uzavřenými póry. Dále lze hloubku spáry snížit vypěněním PU pěnou. Povrch seříznuté pěny je nutno ošetřit antiadhezním přípravkem tak, aby bylo zabráněno přilepení tmelu k jejímu povrchu. V případě, že není třeba upravovat hloubku spáry ani její betonové nebo jiné dno a tmel by se ke dnu přilepil, je nutno přilepení zabránit, např. vložením PE folie.

K docílení trvalé adheze tmelu se stěny spáry opatří nátěrem spojovacího prostředku. U nových staveb lze použít Akrotmel S ředěný vodou v poměru 1:3, nebo přípravek Lukofas Zpevňovač. Pomocí štětce se stykové plochy napustí tak, aby se na povrchu vytvořil viditelný film. Po zprůhlednění mléčného nátěru je možno provádět vlastní tmelení. Při přetmelování starých spár, ze kterých byl odstraněn nefunkční tmel, je třeba dbát na jeho dokonalé odstranění ze stykových ploch. Vzhledem k tomu, že tyto plochy obsahují zbytky původních spojovacích prostředků, je nutno použít namísto zředěného tmelu lak syntetický venkovní S 1002 nebo podobný alkydový lak. Vlastní nanášení tmelu do spár je možno provádět po zaschnutí laku do nelepivého stavu (zpravidla 1 až 2 hod).

Nanášení tmelu

Tmely Akrotmel S se do spáry nanášejí pomocí mechanických nebo pneumatických pistolí z kartuší nebo hadic, případně špachtlemi z kbelíků. Tmelení je třeba provádět tak, aby hmota tmelu vyplnila celý objem spáry bez vzduchových bublinek včetně hran. Konečná úprava spáry se doporučuje provádět pomocí tvarovaných stěrek z plastu nebo tvrdého dřeva o různých šířkách. Těmi se musí tmel co nejvíce vtlačit do spáry, aby došlo k jeho dobrému kontaktu se stykovými plochami. Závěrečné dohlazení lze provést štětcem namočeným ve vodě. K dosažení lepšího estetického dojmu je možno přední hrany spáry chránit lepící páskou, která zabrání potřísnění tmelem. Nanesený tmel je třeba 1,5 až 2 hodiny chránit před přímým deštěm. Minimálně 7 dnů po nanesení nesmí být tmel vystaven teplotám pod 0 °C. Konečných plastických vlastností tmel v celé hmotě dosáhne po 1 měsíci. Akrotmel S2, který má rychlejší průběh vysychání, je třeba po nanesení chránit před velkým osluněním, které by mohlo způsobit příliš rychlé odpařování vody ve slabších vrstvách naneseného tmelu a zanechat drobné trhlinky.

Barevné odstíny

Akrylátové tmely jsou výborně přetíratelné, přesto je často vhodnější je nepřetírat, a to zvláště v místech s vyšším dilatačním pohybem. Důvodem je to, že nátěrová hmota použitá k přetření nemívá požadovanou pružnost, aby byla schopna kopírovat změny na povrchu pružného tmelu způsobené protažením a opětovným smrštěním dilatací namáhaného tmelu. Dochází tak často k popraskání nátěrové hmoty, tvrdé hrany nátěrové hmoty pak mohou poškodit povrch akrylátového tmelu. Z tohoto důvodu je někdy vhodnější místo přetírání spáry volit barvu kontrastní a spáru takzvaně přiznat, nebo sáhnout po vhodném odstínu, který bude barevně ladit s fasádou. V sortimentu Lučebních závodů a.s. Kolín je v současné době k dispozici 6 barevných odstínů Akrotmelu S1, nabízíme však také možnost připravení odstínu na zakázku dle vzorníku RAL nebo např. podle doneseného kousku barevné omítky (obr. 2).

Obr. 2: Vývoj barevného odstínu akrylátového tmelu na míru

Panely s větším rozponem

Akrylátové tmely Akrotmel S lze tedy úspěšně použít pro panely do maximálního rozponu 4,8 m a zároveň na spáry se šířkou do 40 mm. Jaké jsou tedy možnosti pro panely o větším rozponu nebo pro spáry širší? Zde Vám můžeme nabídnout elegantní řešení ve formě silikonových fasádních pásků Lukotěs. Ty byly vyvinuty k překrývání již netěsnících spárových tmelů u starších panelových domů, ale i k těsnění spár nových objektů montovaných staveb s velkými rozpony panelů (haly, sklady), svislých spár mostů apod. Silikonové těsnící pásky Lukotěs jsou vyrobeny ze speciální směsi silikonové pryže vykazující vysokou životnost a odolnost vůči povětrnosti, slunečnímu záření i agresivnímu prostředí v širokém rozsahu teplot.

Výhody použití Lukotěsu

Díky překrytí spáry v celé šíři a zároveň i s mírným přesahem funguje Lukotěs jako dokonalá zábrana vůči pronikání dešťové vody do konstrukce; čímž se výrazně zlepší tepelně-izolační vlastnosti obvodového pláště. Životnost této úpravy je i v silně agresivní městské a průmyslové atmosféře 20 až 25 let. V odolnosti vůči dynamickému namáhání předčí silikonové těsnící pásky všechny používané tmely a zároveň odpadá pracné odstraňování původního nefunkčního tmelu ze spár. Sjednocením šířky spár se zlepší architektonický dojem. Technologii lze bezpečně provádět z horolezeckých sedaček.

Postup a specifikace jednotlivých komponent

Nejprve je potřeba opravit hrany a rohy panelů vysprávkou polymercementovou maltou (cement, kamenivo, disperze) a vyrovnat stykové plochy. Poté přichází na řadu nátěr styčných ploch penetračním nátěrem Lukopren Primer B 733. Ten slouží jako spojovací prostředek ke zlepšení adheze k porézním silikátům.

Po jeho zaschnutí je možno nanášet lepící silikonový tmel Lukopren S 8280, a to po obou stranách spáry. Tmel je vyráběn ve shodných barevných odstínech jako silikonové fasádní pásky a též jako transparentní. Je dodáván v kartuších (310 ml), případně v hadicích (600 ml).

Bezprostředně po nanesení silikonového tmelu následuje vtlačení silikonového těsnícího pásku Lukotěs rubovou stranou (vroubkovanými plochami) do tmelu tak, aby vyplnil celou šířku vroubkování. Silikonové těsnící pásky jsou vyráběny v šířkách 60, 80 a 100 mm pro překrývání šířky spár 20, 40 a 60 mm, ve čtyřech barevných odstínech (slonová kost, šedá, okr, mahagon) a rolích po 10-ti metrech (obr. 3). Pro náročnější zákazníky, kteří si nevyberou ze stávající barevné škály, je možno opět vyvinout odstín na zakázku (obr. 4). Konečná pevnost spoje podklad – Lukotěs je dosažena po 1 týdnu vulkanizace tmelu.

Obr. 3: Standardní nabídka silikonových fasádních pásek Lukotěs
Obr. 4: Možnost dodání barevných pásků Lukotěs na přání zákazníka
Autor: Ing. Miroslava Jarešová, Ph. D.
Foto: Archiv firmy