Mramor, přírodní a technický kámen na Marmomaccu ve Veroně již posedmatřicáté

Kámen je produktem přírody, který se tvořil v hluboké minulosti. A skutečností je, že zde také bude dlouho po nás. Možná právě pro jeho nezničitelnost, bezesporné vlastnosti a trvanlivost si jej člověk zvolil, jako součást svého bytí. Obklopuje nás téměř všude v běžném životě, v interiérech, exteriérech, používáme jej jako doplňky aj.

  Jako oslavu kamene lze považovat každoročně konaný mezinárodní veletrh Marmomacc, který byl letos pořádán již posedmatřicáté, ve dnech 3. – 6. 10. 2002. Brány veronského veletržního areálu opět přivítaly návštěvníky z celého světa, aby jim nabídly přehlídku mramoru v těch nejvyšších kvalitách přírodního i technického kamene, strojů na zpracování kamene i výrobků a různých komponentů. Již několik let si tento veletrh udržuje pověst největší akce svého druhu na světě, neboť překonal, co do počtu vystavovatelů, návštěvníků i velikosti výstavní plochy, přehlídku kamene v Las Vegas. Každým rokem téměř periodicky vzrůstá zájem jak vystavovatelů, tak i návštěvníků. Aktuální data o letošním ročníku jsou k dispozici na http://www.marmomacc.it. Na této adrese mohli zájemci nalézt během konání veletrhu také jeho virtuální podobu v angličtině nebo v italštině »Marmomacc on line«.
   Pravidelným zástupcem českého technického kamene vystavujícím na Marmomaccu je královéhradecká převážně exportní společnost Technistone a.s., o které se také dočtete v tomto čísle časopisu.
   Každoroční součástí veletrhu je pořádání různých seminářů, přednášek, ale i soutěží. Blíže jsme se však zaměřili na soutěž »Využití kamene v exteriéru« pořádané Maďarským národním cechem kameníků. Spoluorganizátorem celé akce bylo Ministerstvo národního kulturního dědictví Maďarska, výrobci umělého kamene a Technická univerzita – katedra občanských staveb. Poselstvím soutěže bylo najít nové myšlenky a návrhy ve zpracování a využití kamene z domácích zdrojů. Mezi soutěžícími byli studenti maďarských univerzit a odborných škol zaměřených na architekturu a vzhled staveb. Jednotlivé práce se přihlašovaly formou textového popisu a samotného návrhu.
  
Po vyhodnocení všech došlých prací se odborná porota rozhodla udělit nejvyšší ohodnocení 26leté studentce Technické univerzity v Budapešti, Fakulty architektury Reky Kapovitz.
   Prvotní informaci o soutěži získala od svého profesora. Po prostudování všech informací se do soutěže přihlásila, protože ji svět kamene velmi zaujal. V projektu se zaměřila na nevidomé a sluchově postižené. A proč? Jak sama říká: „Protože si myslím, že přírodní kámen je překrásné médium, vhodné pro orientaci nevidomých lidí, kteří mají jednoznačně optimálně ku svému handicapu vyvinutý hmatový smysl. Užila jsem různé typy a techniky dokončení kamene a zaměřila se kromě estetických kroků i na oblast funkční. Konkrétně se v mém projektu jedná o zahradu románského katolického privátního domu pro nevidomé a vizuálně postižené. Zahrada je především věnována přibližně 50 dětem, neslyšícím a nevidomým dospělým lidem a jejich ošetřujícímu personálu. Dveře jsou však někdy otevřené také pro více než 100 tisíc zrakově postižených lidí v celonárodním měřítku.“ Autorka dále dodává: „Hodlám vylepšit orientaci návštěvníků v areálu za pomoci různě rozlišených kamenných ploch; uživatelé by se tak mohli pohybovat bez stálé asistence. Dalším pomocníkem bude reliéfová mapa umístěná na přední stěně všech vchodů.
   Další nespornou roli hrají smyslové expozice jako vůně květin a hlasově akustický efekt. Plocha je dělena dvěma křížícími se 2,5 m širokými cestami, tvořícími 4 kvadranty, které mají speciální vlastnosti a funkce:
I. kvadrant
• bude tvořen hlavní venkovní plochou ručních řemesel pro neslyšící/nevidomé;
• s centrálním bazénem z přírodního kamene, 20 cm hlubokým;
• důležitou složkou bude vegetace u vstupu a zadní centrum;
• nebude chybět ani 6 - 8 kamenných laviček s kamennými stoly na obou stranách;

II. kvadrant
• bude věnován expozici soch vyrobených neslyšícími/nevidomými lidmi;

III. kvadrant
• je koncipován ve tvaru »L«, bude částečně zakrytý, 1,3 m dlouhý s meetingovými a komunikačními prostorami;
• ve středu budou tři nápojové fontány;
• v pozadí pak bude rozprostřena vegetace;

IV. kvadrant
• bude expozicí vůní a exotických květin;
• součástí budou i vodní fontány s množstvím květin.“

   Tento projekt by měl být pak realizován v příštím roce.
   Pro budoucí zájemce o příští ročník můžeme již nyní prozradit, že se bude konat na počátku října 2003. 
Autor: Simona Taha
Foto: Archiv firmy