Nejlepší exponáty Stavebních veletrhů Brno

Stavební veletrhy Brno společně se souběžně konaným veletrhem MOBITEX, URBIS INVEST, URBIS TECHNOLOGIE a ENVIBRNO, které se konaly ve dnech 24. až 28. 4. 2012, přinesly komplexní informace ze světa stavebnictví, technického zařízení budov a vybavení interiéru. Tradičně tuto problematiku doplnily prezentace investičních a inovačních příležitostí, komunální technologií a letos nově také stále aktuální aspekty ochrany životního prostředí.

Veletrhu se zúčastnilo 809 vystavovatelů z 19 zemí světa a prohlédlo si je na 60 000 návštěvníků z 31 zemí světa, i přesto, že se letos neprezentoval obor stavebních strojů.

Stavební veletrhy přinesly ucelený přehled o možných úsporách nejen peněz, ale i energií při stavbě či provozu budovy. Tato stále aktuální problematika se prolínala výstavními expozicemi, doprovodným programem a byla jedním z hlavních bodů nezávislého odborného poradenství.

Konference a semináře

Letošní zahajovací konference se věnovala problematice obnovy historických a církevních staveb. O tuto konferenci byl velký zájem, neboť obnova církevních staveb je v centru pozornosti měst, obcí, ale i stavbařů. V teoretické rovině se řešila především právní problematika, možnosti financování, a nebo správa církevního majetku, v praktické části pak stavebně technická problematika a samotná realizace rekonstrukce.

Tradiční součástí Stavebních veletrhů Brno byl odborný doprovodný program, kde se všichni zájemci mohli dozvědět aktuální informace ze všech oborů stavebnictví a technického zařízení budov. Za všechny můžeme jmenovat například seminář Systémy TZB pro budovy s téměř nulovou spotřebou energie, konferenci Energie v budovách a komplexech v budov, Bezbariérové užívání staveb z pohledu právních předpisů a technických norem. O nejnovějších poznatcích souvisejících s mosty se hovořilo na tradičním mezinárodním symposiu MOSTY 2012. Již tradiční praktické ukázky protipovodňových opatření probíhaly v bazénu před pavilonem Z.

Postavili jsme pasivní dům

Letošní novinkou Centra pasivního domu byla možnost sledovat stavbu plně funkčního pasivního mobilního domu, který byl v průběhu veletrhu postaven v pavilonu V. Stavbou domu a jeho klíčovými momenty návštěvníky provedli zkušení odborníci, kteří navrhují, staví nebo dodávají komponenty pro stavbu budov v pasivním standardu. Samotnou stavbu doplnil seminář Pasivní domy v teorii, praxi a životě.

Srážková voda v územním plánování

Tento seminář se konal pod záštitou Asociace pro vodu ČR a České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě. Hlavním cílem semináře bylo seznámit odbornou veřejnost i další zájemce s problematikou udržitelného nakládání se srážkovou vodou v urbanizovaných územích a provázání této problematiky do územního plánování.

Kulatý stůl na téma energetické náročnosti budov

Diskusní kulatý stůl s názvem „Časovaná bomba z Bruselu”, nebo naděje pro české stavebnictví?, se zamýšlel nad přijetím evropské směrnice 20-20-20 o energetické náročnosti budov. Zástupci architektů, projektantů, akademické sféry i firem se za účasti médií shodli na přínosnosti energetické politiky směrnice. Konstatovali však její nedostatečnou podporu ze strany politiků i širší veřejnosti.

Zlaté medaile IBF a SHK

V rámci slavnostního večera Stavebních veletrhů Brno 2012 byly v Rotundě pavilonu A vyhlášeny vítězné exponáty, které obdržely ocenění Zlaté medaile IBF a SHK 2012.

Zlatou medaili IBF v kategorii „Energeticky úsporné stavění” získal HELUZ Family 50 2in1 společnosti HELUZ cihlářský průmysl v.o.s.

Tento broušený cihelný blok s integrovanou tepelnou izolací je nový typ cihel uvedený na trh v polovině roku 2011, který je vhodný pro výstavbu energeticky efektivních budov – nízkoenergetických, pasivních a nulových domů. Cihelné bloky jsou vyplněné tepelným izolantem ve formě pěnového polystyrenu pevně fixovaného v malých vzduchových dutinách cihelného bloku. Tím se podařilo eliminovat sálavou složku tepelného toku a dosáhnout unikátních tepelněizolačních parametrů. Obvodové zdivo z cihel HELUZ FAMILY 50 2in1 dosahuje součinitele prostupu tepla U = 0,11 W/(m2K). Cihelný blok tak nahradí až 36 cm izolace z polystyrenu a navíc si zdivo zachovává vynikající užitné vlastnosti jednovrstvého cihelného zdiva, jako je masivní konstrukce, tepelná akumulace, nízký difúzní odpor, pevnost, požární odolnost, vzduchotěsnost apod. (viz také www.stavebnictvi3000.cz/c3912).

Zlatou medaili IBF v kategorii „Design” získaly celoskleněné dveře PROMAGLAS F1 společnosti Promat s.r.o.

Celoskleněné dveře PROMAGLAS F1 jsou určeny do interiéru budov v místech, kde je třeba splnit architektonické požadavky – maximální průhlednost a estetika, a požadavky na požární bezpečnost. Jedná se o designový unikát v oboru požární bezpečnosti staveb – dveře mají křídlo tvořené pouze jednou tabulí čirého protipožárního skla PROMAGLAS a nerezovým kováním zcela bez nosného rámu. Výrobek tohoto typu je již dlouho znám a používán v nepožárním provedení. Fima Promat jej však jako první v ČR, a také v Evropě, uvedla na trh v provedení s požární odolností. Dveře jsou certifikovány pro požární odolnost EI30/EW45 DP1. Provedení dveří může být jednokřídlé nebo dvoukřídlé při zajištění velkých rozměrů – až 2 436 × 2 668 mm. Také je možné dodat dveře se samozavíračem.

Další Zlatou medaili IBF v kategorii „Design” získalo střešní okno FGH-V P2 Galeria společnosti FAKRO CZECH s.r.o.

Inovativní, velké střešní okno, u kterého jeho otevřená křídla tvoří balkon. Horní křídlo se plynule vyklápí až do úhlu 45 °, dolní se otevírá dopředu do zcela svislé polohy a vytváří tak neomezený vstup do výklenku balkonu. Boční ochranné zábradlí je integrováno do spodního křídla a vysouvá se při jeho otevírání. Při zavírání dolního křídla se balkonové zábradlí schovává do okna a není viditelné nad úrovní střešní krytiny. Je skryto pod oplechováním, čímž je chráněno před zašpiněním a působením povětrnostních vlivů. Po otevření balkonového okna je zábradlí vždy čisté a suché, což zajišťuje dlouhodobé bezproblémové používání. Toto řešení nijak nenarušuje celkovou estetiku střechy. Balkonové okno kromě přirozeného světla a možnosti větrání přináší také prostor navíc.

Zlatou medaili IBF ve „Volné kategorii” získal prostup BramacTherm pro DuroVent společnosti Bramac střešní systémy spol. s r.o.

Prostup BramacTherm pro DuroVent slouží k profesionálnímu řešení průchodu potrubí pro odvětrání kanalizace či sanitární odvětrání přes nadkrokevní tepelnou izolaci. Vyrábí se ve dvou variantách – přímý a 90°. Varianta prostupu s označením 90 ° je vhodná, pokud se prostup nachází v oblasti obytného podkroví a je tedy potřeba prostup schovat v prostoru mezi krokvemi. Naopak přímý prostup se používá v oblasti půdy, kde není limitován místem a díky tomu k němu lze připojit potrubí o dimenzi JS 100, 125 i 150 (na rozdíl od varianty 90°, která je konstruována jen pro připojení potrubí JS 100). Prostup je na obou stranách nadkrokevní izolace opatřen přírubami s lepicím proužkem, které zajistí větrotěsné napojení na doplňkovou hydroizolační fólii a parotěsné spojení s parozábranou umístěnou pod izolací. Prostup BramacTherm je navržen tak, že je použitelný pro DuroVent JS 100 i JS 125 a lze jej instalovat pro tloušťku nadkrokevní izolace až do 280 mm.

Zlatou medaili SHK v kategorii „Úspory energií” získal kotel na spalovaní dřevěných pelet ATTACK PELLET AUTOMATIC PLUS společnosti ATTACK, s.r.o.

Kotel na spalovaní dřevěných pelet ATTACK PELLET AUTOMATIC PLUS je moderní kotel, který svojí technologií spalovaní šetří životní prostředí, přičemž uživateli nabízí komfort srovnatelný se s topením na plyn. Je určený pro vytápění rodínných domů, chat a chalup, malých provozů, dílen a podobných objektů.

Zlatou medaili SHK v kategorii „Energeticky úsporné stavění” získala ATREA – centrální systém větrání s rekuperací tepla pro bytové domy.

Jedná se o ucelený stavebnicový systém, zajišťující řízenou výměnu vzduchu s rekuperací tepla v bytovém domě dle požadavku uživatelů v konkrétním bytě bez ovlivnění okolních bytů. Skládá se z centrální větrací jednotky, regualčních boxů průtoku a navazujícího systému rozvodů, kdy je možné jednotlivé části používat i samostně pro jiné účely. kromě zajištění vhodného mikroklima v objektu se snižují i náklady na vytápění díky zpětnému zisku tepla z odváděného vzduchu z objektu.

Zlatou medaili SHK v kategorii „Design” získal sprchový kout Brilliant – BSKK4 společnosti RAVAK a.s.

Designově propracované celokovové pochromované panty, úchyty a držáky dají vyniknout minimalistickému vzhledu sprchových koutů. Čistota designu originálního madla přitahuje pozornost magickou silou. Zapuštěné panty zevnitř sprchového koutu převratným způsobem ulehčují jeho čistitelnost.

Další Zlatou medaili SHK v kategorii „Design” získal Automatický termokryt ACS společnosti USSPA, s.r.o.

Automatický termokryt ACS (Automatic Cover System) pro plavecký termální bazén Swim Spa je převratnou inovací jak z pohledu praktičnosti, tak designu. Kryt funguje podobně jako střecha kabrioletu, Swim Spa je nyní možné odkrýt i zakrýt pouhým stiskem tlačítka! Automatický zvedací mechanismus ACS navíc umožňuje použití nových povrchových materiálů na termokrytu – od atraktivních textilií až po plech, lakovaný v odstínu dle přání zákazníka.

Autor: Ing. Jana Tyrichová
Foto: Hana Solařová