Nejvyšší dřevostavba Evropy se staví v Miláně

V poslední době se začínají v centrech evropských metropolí stavět vícepodlažní rezidenční dřevostavby. Jako příklad můžeme uvést dokončovaný sedmipodlažní obytný komplex ve Vídni (Wagramer Straße) nebo osmipodlažní projekt Murray Grove v Londýně. V souladu s danými podmínkami a legislativou v Evropě je rozvoj těchto staveb na vzestupném trendu.

Svými rozměry unikátní projekt se v současnosti realizuje v části Milána Via Cenni. Jedná se o největší dřevostavbu v Evropě, kde se nyní připravují čtyři devítipodlažní výškové budovy, které po dokončení nabídnou ubytování ve 124 bytových jednotkách.

Příhraniční spolupráce

Budovy jsou navrženy jako pevné dřevostavby z masivních dřevěných desek1), tedy technologií, která je klíčová při využití dřeva jako stavebního materiálu u vícepodlažních staveb. K vývoji těchto technologií a materiálů přispěli nejvíce odborníci z Rakouska.

Při výstavbě multifunkčního centra v Miláně bude použito celkově 6 100 m3 CLT panelů, které jsou dodávány největším světovým výrobcem, firmou Stora Enso Building and Living. Rakouští odborníci neposkytují pouze materiál, ale také své know-how a zkušenosti. Konečná řešení a komplementaci přímo na stavbě má na starosti italské konsorcium složené ze stavebních firem se zkušenostmi v oblasti dřevostaveb. Toto konsorcium bylo pověřeno jako generální zhotovitel. Základy této příhraniční spolupráce byly založeny na úspěšném způsobu znovuobrození oblastí okolo města L'Aquila, které bylo postiženo zemětřesením v roce 2009. Stavební práce ve Via Venni v Miláně byly započaty na počátku letošního roku a jejich dokončení se očekává již po čtrnácti měsících prací.

Konstrukční řešení

Výškové dřevostavby navrhované italským architektem Prof. Fabrizio Rossi Prodim představují optimální možnosti využití vhodných vlastností těchto technologií při použití nosných konstrukcí zhotovených z laminovaného dřeva.

Rozměry každé ze čtyř výškových budov v Miláně jsou 13,5 × 19 metrů a dosáhnou výšky 27 metrů. Komplex je tvořen čtyřmi dvoupodlažními budovami, které spolu spojují jednotlivé výškové budovy. Aby byly dodrženy podmínky regulérnosti a výšky v projektu nosných konstrukcí, využívá se způsobu, který navrhl inženýr Andrea Bernasconi. Při stavbě musí být využity pouze dřevěné konstrukce a devíti podlažní budovy musí být na sobě nezávislé. Také schodiště a výtahové šachty jsou navrženy z CLT desek, to umožňují navržené dřevěné prostorové nosníky zdí a stropů budov. Konstrukce z křížem lepených dřevěných desek splňují také podmínky odolnosti proti zemětřesení, takže nehrozí nebezpečí jejich zřícení.

PPP projekt

Tento novátorský projekt je uskutečněn dle pravidel realitní nadace Fondo Federale di Lombardia. Spočívá ve využití PPP projektu, který umožňuje spoluúčast finanční instituce, stavební společnosti a samotného regionu. Záměrem této nadace je vytvoření rezidenčních prostor pro potřeby bydlení sociálně znevýhodněných rodin či jednotlivců z regionu Lombardie. V ulici Via Cenni, která je situována ve čtvrti na východně Milána, je kladen důraz na poskytnutí místa k bydlení a zároveň společenské sounáležitosti. V komplexu naleznou jeho obyvatelé společné prostory, sportoviště, plochy zeleně a zahrádky a jsou zde umístěny také prostory určené k provozování veřejných služeb (ordinace, prádelny, restaurace, atd.).

Hlavním cílem stavbařů bylo přinést takové řešení, které bere ohled na udržitelnost a zachování zdrojů za předem daný rozpočet. Dřevěné konstrukce se ukázaly jako cenově přijatelné a vyhověly požadavkům na krátký termín výstavby, na odolnost proti zemětřesení či na využití obnovitelných zdrojů a energeticky úsporného stavění.

Více informací naleznete na stránkách www.cennidicambiamento.it.

1 Masivní dřevěné stavební desky CLT/KLH (Cross Laminated Timber, Kreuzlagenholz)
Autor: Karel Mareš
Foto: Karel Mareš