Betonová taška KMB ROTA

Nejžádanější kotle a další otopné systémy

Zveřejněno: 22. 2. 2016

Tradiční, již 23. ročník velice populární a nadmíru potřebné mezinárodní výstavy INFOTHERMA, pořádala frýdeckomístecká agentura Inforpres. Zde se prezentovalo 360 firem. Díky kotlíkové dotaci si mnoho lidí mění neekologické otopné zařízení za nové.

Nejžádanější kotle a další otopné systémy

Připomeňme si některé novinky i již zavedené kotle známých firem: Dakon − ocelový kotel DOR N automat spaluje uhlí a dřevěné pelety. Je dodáván ve třech výkonech: 15, 20 a 25 kW. Druhým je zplynovací kotel NP Pyro, který spaluje suché kusové dřevo délky až 50 cm. Firma Viadrus měla doslova v obležení pyrolytický litinový kotel na kusové dřevo Viadrus P7C o výkonu 22, 30 nebo 38 kW. Využívá lambda sondy pro regulaci spalovacího vzduchu. Dále byly představeny zplynovací kotle na dřevo, dřevní brikety, hnědé uhlí, hnědouhelné brikety, automatické kotle na pelety a na pelety s hořákem ve vrchních dvířkách.

Vedle kotlů na pevná paliva vévodily kotle dalších renomovaných firem.

Bosch Termotechnika s.r.o., obchodní divize Junkers kromě jiných uvedla nový plynový kondenzační kotel Cerapur Compact. Jednoduše řečeno − zajišťuje vytápění a teplou vodu zároveň. Hořák moduluje vlastní chod v rozmezí 13 až 100 % maximálního výkonu. Společnost Vaillant Group Czech se pochlubila novou řadou závěsných kondenzačních plynových kotlů Panther Condens. Vytápí a připravují teplou vodu v externím zásobníku nebo průtokovým ohřevem. Mají výkon 3,9 až 47,7 kW. Připomínáme i výrobce kotlů firmu Kovarson s plejádou výrobků na tuhá paliva a plyn. Pod názvy Gekon, Lion, Makak, Predator, Panther, Tiger, EMU-PEL a Adax.

Expozice

K největším počtu expozic patřily též sluneční kolektory, tepelná čerpadla, otopná tělesa, komíny, tepelné izolace, kamna. Převažovaly kamna kachlová, krby, značková okna, dveře, žaluzie.

Se zajímavým exponátem přišla firma Kovo Novák. Přišla s linkou na výrobu pelet. V praxi předváděla linku MGL, složenou ze zásobníku s vynášením a dávkovacím šnekem, vlhčícím promíchávačem s čerpadlem, peletovacím lisem, třídičkou s chladičem peletek, odsáváním a elektrorozvaděčem. Za 10 dnů vyrobí palivo na celou topnou sezonu.

Návštěvníci získávali množství informací též na předváděcích akcích, přednáškách, seminářích, v poradenských centrech, prostřednictvím tištěných materiálů a odborných časopisů. Tyto komodity tak doplnily motto výstavy − vytápění, úspory energií a smysluplné využívání obnovitelných zdrojů.

O krátké doplnění těchto údajů jsme požádali jednatele agentury Inforpres s.r.o.

Ing. Libora Kostelného: „Každý ročník naší výstavy se snažíme něčemu přizpůsobit. Ten letošní spočívá ve vysvětlování mnoha informací, kterými jsou lidé doslova zahlceni. Proto už od vstupu na výstavu jsme instalovali poradenský a informační stánek k jedné z největších expozic – kachlovým kamnům a krbům. Od historie po současnou výrobu včetně dobových exponátů a praktické stavby těchto kamen. Hodně lidí na výstavu přivedly tzv. kotlíkové dotace a akce Zelená úsporám, které jsou součástí této výstavy. Každá firma má ve svém stánku své informace o těchto komoditách. Proto jsme záměrně na konci výstavy instalovali stánek, kde návštěvníci konfrontují údaje, které slyšeli od výrobců s literou zákona včetně návodu na sepsání žádosti. Velkou pozornost věnujeme návštěvnické anketě, v níž samotní návštěvníci výstavy, nikoliv pořadatelé, vyhodnotí nejlepší stánek s pro ně nejdůležitějšími informacemi. Nám to ukazuje směr vývoje dalších ročníků, přičemž i nadále zůstaneme u pořádání v druhé polovině ledna v Ostravě.

Přičiňme se všichni

Všichni víme, že nesprávným spalováním unikají do ovzduší jedy, které dýcháme, a tím nám zkracují život. Koncentrace rakovinotvorného benzo(a)pyrenu je nejhorší u nás a v Polsku. Jedy vznikají nedokonalým spalováním v kamnech, v průmyslových závodech (koksovny), motorech automobilů a letadel. Nejhorší situace je na Ostravsku a Karvinsku. K nejsledovanějším jedům patří prach a oxidy dusíku. Ultra jemný prach se dostává do krve, poškozuje stěny cév a vede k srdečnímu infarktu a mozkové mrtvici. Tento problém způsobují hlavně dieselové motory automobilů bez funkčního filtru. Oxidy dusíku produkují především řidiči, kteří jezdí denně do práce autem, nikoliv MHD nebo vlakem. Všimněte si, že v nekonečných kolonách aut sedí většinou pouze řidič, takže další sedadla jsou zbytečná. Koncentrace škodlivin je největší ve velkých městech, tedy v Praze, Brně, Ostravě a Ústí nad Labem.

Jak je tomu na západ od našich hranic

V domácnostech se v kamnech a kotlích topí správným palivem, nikoliv vším co hoří. Průmyslové podniky využívají nejlepší technologie a zařízení ke snížení emisí ze svých komínů. Úřady na ně vyvíjí tlak. Jsou nuceni ke stlačení limitů na nejnižší hranici, zatímco u nás stačí horní hranice, protože by to znamenalo investice. Právě na Ostravsku a Karvinsku sice jsou podniky v limitu, ale jejich velké množství na malém prostoru znamená nedýchatelné prostředí. Inverze tuto situaci ještě zhoršuje.

Bonbónek na závěr

Nějak se v tomto směru přehlížejí oceloví ptáci nad oblaky. Statistika uvádí, že nad Českou republikou loni přeletěl rekordní počet 782 551 letadel. Abychom nekončili naši reportáž úplně černě − nejméně prachu v ovzduší je na Šumavě a v Krkonoších. Snad po přečtení této informace nedojde k jejich přelidnění.

Autor: Mgr. Zdeněk Svoboda
Fotografie: Mgr. Zdeněk Svoboda

Diskuze k článku

Článek zatím nikdo nekomentoval. Vložte komentář jako první.

Více článků

Poznejte, jak opravdu fungují stínicí předměty

Poznejte, jak opravdu fungují stínicí předměty

Ve Stuttgartu (Bádensko-Württembersko, Německo) proběhne od 27. února do 3. března 2018 přední světový veletrh veletrh R + T, zaměřený na rolety,…
celý článek

Výstava Střechy, stavba, veletrh Úsporná domácnost a EkoAuto

Výstava Střechy, stavba, veletrh Úsporná domácnost a EkoAuto

Odborná stavební výstava Střechy, Stavba, představí trendové výrobky a novinky z oblasti moderních a klasických střešních krytin, zdicích,…
celý článek

STŘECHY PRAHA oslavily 20 let ve výborné kondici!

STŘECHY PRAHA oslavily 20 let ve výborné kondici!

To nejlepší z nabídky materiálů pro stavbu a renovace střech viděli návštěvníci jubilejního 20. ročníku veletrhu STŘECHY PRAHA ve dnech 8.–10. 2.…
celý článek

FENSTERBAU FRONTALE 2018

FENSTERBAU FRONTALE 2018

Od 21. do 24. března 2018 se architekti, truhláři, výrobci, dodavatelé oken a zhotovitelé fasád dozvědí o celosvětových novinkách v oblasti oken,…
celý článek

Stránky stavebnictvi3000.cz používají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. (beru na vědomí)