Několik rad při výběru a koupi krbových kamen

Přemýšlíte o možnosti nákupu alternativního zdroje vytápění pro svůj dům či chalupu v podobě krbových kamen nebo krbové vložky. Ztrácíte orientaci ve správné volbě výběru při současné široké nabídce na trhu? Zde naleznete několik užitečných rad, které usnadní váš výběr a pomohou při nákupu tohoto výrobku.

Zkrátka dříve, než začnete s výběrem, je nutno položit si a zodpovědět několik základních otázek, provést několik jednoduchých výapočtů a při samotném nákupu udělat malý průzkum samotného výrobku.

Základ výběru, aneb nejsou kamna jako kamna

Základním parametrem při rozhodování koupě je přesná definice, k čemu by mi měl výrobek sloužit. Zdali chci krbová kamna, která budu mít k vytápění jedné nebo dvou místností v domě či na chalupě, nebo jestli chci krbová kamna zapojit na otopný systém v domě a ušetřit spousty peněz za energie na stávajícím hlavním zdroji tepla, nebo chci nějaký vhodný kuchyňský sporák, kde si ohřeji nejen obytné prostory, ale také potraviny. Či snad by mi vyhovoval nějaký krb, u kterého chci trávit příjemné večery a teplo vzniklé spalováním dřeva chci využít k výhřevu okolních místností. Variant je mnoho, ale toto je základní krok pro rozlišení požadovaného sortimentu. Zde musím mít prioritně jasno, co vlastně chci a co potřebuji.

Provozní schopnosti, ideální technické parametry

Základní výběr je mi tedy jasný. Vím, jaký typ si chci pořídit. Teď přišla řada na druhý krok a tím je volba výrobku s takovými parametry, které mi budou vyhovovat. V podstatě jde o to, aby mi zvolené topidlo přineslo užitné vlastnosti, aby mi vybraná kamna vyhřála mnou zvolený prostor, abych v něm měl ideální tepelnou pohodu.

Takže když zvolím tzv. slabá kamna, budu mít v prostorech zimu ať přikládám paliva čím dál víc. Naopak, pokud zvolím kamna silná, budu mít i při menším množství paliva prostory přehřáté.

O tom, jak jsou kamna silná či slabá, se dočtete na každých kamnech. Jejich síla se nazývá jmenovitý výkon a uvádí se v kilowatech, kW. Jmenovitý výkon udává množství tepla v kWh předané kamny do prostoru za jednu hodinu při spálení určitého množství paliva (dřeva). Dalším vodítkem je i regulovatelný výkon, tedy rozmezí tepla, které jsou kamna schopna při správném postupu přikládání a regulaci vzduchu odevzdat. Dobře tedy. Mám zde základní technický parametr, ale jak mám vědět, že je ideální pro mé prostory? Nyní je dobrá rada nad zlato.

Je dobré vědět, že nejsou prostory jako prostory. Například do nových nízkoenergetických domů, které jsou stavěny s celkovou teplotní ztrátou okolo 4 kW (díky novým stavebním materiálům), nemohu v podstatě žádná kamna dát, protože bych okamžitě přehřál celý dům a nemohl bych v něm ani sedět ani dýchat. Do takového domu by musela být ještě zabudována jednotka pro rekuperaci tepla, ale to je trochu komplikovanější kapitola a pro tyto typy staveb není tento článek určen.

Mám tedy starší dům po rodičích nebo chalupu a chci si zde zapojit krbová kamna. Vím, že dům má větší teplotní ztráty, nevím jaké a nechci platit za drahé výpočty od specialistů. Co s tím? Zvolím klasickou osvědčenou metodu hrubého odhadu od našich předků. Tím je obyčejný propočet, že na 20 metrů kubických (objem prostoru) je potřeba zhruba 1 kW výkonu kamen. Mám například prostory cca 150 m3, tak si zvolím a vyberu kamna, která mají jmenovitý výkon cca 7 kW. Toto je opravdu hrubý propočet, opravdu záleží na teplotních ztrátách budovy. Takže pokud chci mít stoprocentní jistotu ve volbě správných technických parametrů, pak jsem odkázaný na přesné výpočty teplotních ztrát jednotlivých místností a celé stavby. Zde bych doporučil na internetu vyhledat program pro výpočet teplotních ztrát a zkusil bych si udělat přesnější propočet, nebo vyhledat stavebního specialistu, jenž mi přesně spočítá teplotní ztráty a dále navrhne ideální zdroj tepla, v našem případě krbová kamna. Ale to už je otázka peněz za vypracovaný odhad.

Dále zde narážím na další problém, tentokrát s volbou parametrů. Když chci například kamna s teplovodním výměníkem, co s tím mám proboha dělat? Tak tady je pro mne důležitý parametr, jaký výkon dávají kamna do svého okolí (u kamen dochází k ohřevu okolního vzduchu, tomu se říká ohřev konvenkcí) a jaký výkon je předávaný do teplovodního výměníku.

Zvolím příklad pro orientaci. Kamna chci mít v místnosti, která má prostorový objem cca 100 m3 a dále chci ohřívat další 3 místnosti, každá o prostorovém objemu cca 50 m3, no a vzniká mi alchymie. Tady bych ale zase pomocí hrubého odhadu zvolil parametry, kde by kamna do prostoru předávala 5 kW a do teplovodního výměníku cca 7 kW. Do každé místnosti bych napojil 2 kW radiátor a ještě bych mohl napojit třeba malý radiátor 0,5 kW do koupelny. Ale znovu zdůrazňuji, toto je hrubý odhad. Pro přesnější volbu radiátorů a výkonu teplovodního výměníku jsou vhodné zase propočty teplotních ztrát místností.

Konstrukční zpracování, design

Tak už je mi jasné, jaký typ kamen chci a jaké musí mít technické parametry, ale to není vše, co mě zajímá. Musím si také kamna prohlédnout, podívat se, jak jsou zpracovaná a samozřejmě musí mě nadchnout i svým vzhledem, vždyť budou kusem mého interiéru, mého domova.

Jak si tedy vybrat z nabídky designu? Sám za sebe jen mohu říci, že co mě osloví na prví pohled, to se mi líbí. Potom už jen prohlédnu zpracování. Soustředím se na to, aby byl výrobek s výbornou povrchovou úpravou. Když někde nebude řádně nastříkaný barvou, může mi postupně zreznout díky atmosférické vlhkosti. Takový výrobek nechci. Vyzkouším, jak fungují všechny rotační a posuvné prvky, nezadírají-li se nebo nedej bože, nezůstane mi nějaký díl v ruce už na prodejně. Prohlédnu si také způsob svařování tělesa kamen nebo dvířek. Jsou-li sváry pohledově souměrné, je to v pořádku. Když jsou zčásti velké a následně nepatrné, tak to asi pak nesvařoval odborník, ale nezodpovědný člověk, jehož práci přeci nebudu kupovat. Už si představuji, jak mi povolí svár a spaliny z kamen mi jdou do bytu místo do komína. No, děkuji pěkně.

Samozřejmě, každý máme jiný úhel pohledu na jakýkoliv výrobek, ale design a technické zpracování napoví o výrobci, jak přistupuje k trhu a tedy k nám uživatelům. Pozor na hmotnost kamen. Pokud jsou kamna velmi lehká, pak jsou někde materiálově ošizená – především v tloušťce ocelového plechu v komoře kamen. Tato kamna jsou vhodná tak maximálně na jednu topnou sezonu, pak se zdeformují a hodí se tak do šrotu nebo na reklamaci. Zde se jedná především o balkánský produkt, takže reklamaci prodejce s pohledu obchodního zákoníku vyřídí, ale tím způsobem, že vám vymění poškozený výrobek za nový. Musíte ale počítat s tím, že stejná situace opět nastane po další topné sezoně.

To poslední nakonec, cena

Myslím, že jsem už na konci výběru. Vybral jsem si užitný typ výrobku s dobrými parametry. Designově mě nadchnul a jeho konstrukční zpracování mě uspokojilo. Tak jdu, kamna kupuji. A ejhle, co to je za cenu, tamhlety kamna stojí o 3 tisíce méně, co s tím? Věčný problém. Jsem v rozpacích. Absolvuji ještě jedno kolo výběru. Proč jsou ta kamna levnější a ta mnou vybraná dražší?

Levnější výrobky jsou vždy z Číny nebo z Rumunska, o nich je všeobecně známo, že jejich kvalita je špatná. Zde sám za sebe říkám, že takový výrobek osobně nechci. A tamhlety dražší jsou z Norska. No, ty jsou super. Dostávám se však při jejich koupi do komplikací, jak mi bude zajištěna záruku a dodávka náhradních dílů. Samozřejmě, že mi prodejce záruku zajistí, ale většinou je odkázaný na dodávku dílů ze zahraničí, což je vždy časově náročné. Uvažuji logicky a zůstanu raději u českého výrobce, kde mám jistotu záruky a všechny náhradní díly k dispozici.

Osobně jsem zastánce výrobků od ryze české společnosti ABX a mám pro to hned tři stěžejní argumenty. Prvním je, že už jeden výrobek používám řadu let a jsem s ním velmi spokojený. Druhým je , že firma má široké znalosti ohledně výroby a technických znalostí krbových kamen. Mimochodem jednatel společnosti pan Vomela je průkopníkem ve výrobě krbových kamen na evropském kontinentu. Třetím důvodem je, že jsem patriot českého průmyslu.

Snad se mi podařilo vám alespoň zčásti pomoci při trnité cestě volby a nákupu zdroje tepla pro váš domov. Vím, že informace nejsou úplně dokonalé, ale pro výběr jsou základem. Ať již zvolíte jakýkoliv typ výrobku a od jakéhokoliv výrobce, přeji vám, ať vám vždy přináší teplotní pohodu do vašich domovů.

Autor: Vladislav Moule
Foto: Archiv firmy