Nová budova ČVUT v Dejvicích

České vysoké učení technické otevřelo 22. února 2011 v areálu vysokých škol v Praze-Dejvicích nový objekt, který bude sloužit především studentům Fakulty architektury a Fakulty informačních technologií ČVUT. Slavnostní události se zúčastnili zástupci akademické obce ČVUT, studenti a další významní hosté včetně prezidenta republiky Václava Klause a pražského primátora Bohuslava Svobody.

Nová budova ČVUT byla vystavěna během osmnácti měsíců na pozemku v dejvickém kampusu v návaznosti na budovy Fakulty stavební, Studentského domu a Národní technické knihovny. „Pro ČVUT je největší stavební investicí za posledních 35 let, pokud jde o budovy využívané pro vědu, výzkum a pedagogické účely,” řekl rektor ČVUT prof. Ing. Václav Havlíček, CSc.

Architektonický návrh

Podoba nové budovy vznikla v ateliéru Šrámková architekti. Architektonický návrh tohoto ateliéru vzešel ze soutěže 35 týmů a vybrala jej komise složená z významných architektů.

Autoři chtěli podle svých slov na tomto místě postavit dům rozumný, trochu chudší tak, aby vedl studenty ke skromnosti, jednoduchý až obyčejný. „Dům, který není příliš choulostivý na nepořádek, má svou vnitřní důstojnost a jak věříme, je bez exkluzivního soudobého designu. Také má v sobě některé prvky, které se dnes už moc nepoužívají. Je v něčem jako ze staré školy – to proto, aby v budoucnu nezestárnul, aby byl trochu mimo čas,” vysvětluje prof. Ing. akad. arch. Alena Šrámková. „Celá dispozice je přes atria přirozeně provětrávána a v letním období v noci řízeně nachlazována. Intenzita umělého osvětlení je automaticky regulována a celý objekt je z hlediska provozních nákladů navržen jako energeticky vysoce úsporný.”

Generálním projektantem budovy bylo na základě veřejné soutěže VPÚ Deco a.s. Technický dozor investora zajišťovala firma Gleeds Česká republika, s.r.o., a koordinátorem bezpečnosti práce byla firma Mirro, s.r.o.

Architektura se – na rozdíl od některých jiných oborů – neodehrává v uzavřených laboratořích, izolovaných od naší každodennosti, naši každodennost naopak spoluvytváří. Svými projekty vstupuje do veřejného prostoru a výrazně ho ovlivňuje. Právě proto musí architektura a architekti unést, že se také mohou stát předmětem legitimní veřejné diskuse občanů, tedy neodborníků,” uvedl prezident republiky Václav Klaus.

Dispoziční řešení

Provozně a dispozičně je budova navržena jako univerzální, s výukovými prostory pro technické obory. Charakteristickým rysem návrhu je transparentnost těchto prostor. Prosklené příčky umožňují průhledy do učeben, seminárních místností, ateliérů, ale i do pracoven vyučujících.

Hlavní kubus půdorysného tvaru „L” doplňují tři kvádry poslucháren. Vynechaný půdorysný segment je v přízemí vydlážděn a tvoří tak vstupní nádvoří, které bude sloužit jako shromažďovací i otevřený výukový prostor.

Budova má osm nadzemních a tři podzemní podlaží (kapacita hromadných garáží je 316 stání). Tři podzemní podlaží jsou z převážné části určena pro parkování osobních vozidel. V prvním podzemním podlaží jsou navíc umístěny provozy hospodářského zázemí, počítačových učeben, modelárny, prostory sochařského ateliéru a další prostory technického zařízení.

Na hlavní vstup navazuje recepce, v přízemí je dále umístěno studijní oddělení, centrální šatny a kapacitní přednáškové sály pro 80, 100, 180 a 300 posluchačů. V dalších nadzemních podlažích jsou učebny, ateliérové i jiné výukové a speciální prostory a pracovny pedagogů. Kolem atrií spojují tyto místnosti ochozy a chodby. V každém nadzemním podlaží jsou vždy čtyři speciálně vybavené seminární učebny. Obecně vždy jedna na podlaží bude vybavena dvojitou projekcí a ostatní jednoduchou projekcí. Uprostřed dispozic jsou pak navrženy zasedací místnosti, respiria a hygienická zařízení.

Nová budova ČVUT vyrostla na pozemku s celkovou rozlohou téměř 7 000 m2. Celková podlažní plocha je 34 584 m2 a obestavěný prostor má kapacitu 147 041 m3.

Celkové rozpočtové náklady ve výši 1225 mil. Kč sestávající ze státní dotace 999 mil. Kč a vlastních zdrojů 226 mil. Kč byly dodrženy a nepřekročeny,” uvedl prof. Ing. Miloslav Pavlík, CSc., prorektor pro výstavbu a investiční činnost ČVUT v Praze.

Parametry nové budovy
Celková plocha34 685 m2
Čistá užitková plocha15 141 m2
Celková plocha výuky (posluchárny + učebny)11 030 m2
Garáže8 988 m2
Komunikace6 972 m2
Plocha technického vybavení2 404 m2
Venkovní plochy1 180 m2
Obestavěný prostor celkem147 041 m3
Počet poslucháren a učeben79
Ostatní místnosti130
Počet parkovacích stání341
1 Redakčně upravila Hana Solařová
Autor: Mgr. Andrea Vondráková
Foto: Hana Solařová, archiv ČVUT