Nová generace nejúspěšnějších tepelných čerpadel vzduch/voda Mitsubishi Electric

Zveřejněno: 5. 12. 2015

V našich podmínkách je nejdostupnějším zdrojem tepla venkovní vzduch. S jeho využitím lze tepelným čerpadlem ohřát topnou vodu až na 60 °C bez dohřevu. To platí především pro dvě inovované řady tepelných čerpadel vzduch/voda s názvy Power Inverter – New Generation a Zubadan Inverter – New Generation od Mitsubishi Electric.

Nová generace nejúspěšnějších tepelných čerpadel vzduch/voda Mitsubishi Electric
Sestava venkovních a vnitřních jednotek

Venkovní vzduch je vyhledávaným zdrojem energie, a to hlavně proto, že je plně dostupný. Vzduch je v topném období na nižší teplotě, než na kterou potřebujeme ohřát topnou nebo užitkovou vodu. Proto je tu tepelné čerpadlo, které ochlazuje venkovní vzduch a získaným teplem ohřívá vodu na vyšší teplotu. Toto přečerpávání tepla na vyšší teplotu vyžaduje energii, která je při správném provedení cca na třetinové úrovni v porovnání s přečerpávaným teplem. Tomu říkáme faktor 3. Neodborná montáž nebo oprava ale může vést ke zhoršení až na faktor 1, což už je přímotop, ne čerpadlo. Volba tepelných čerpadel vzduch/voda od Mitsubishi Electric, včetně odborné montáže a servisu, je zárukou jejich špičkové účinnosti na úrovni garantovaného topného faktoru.

Přednosti tepelných čerpadel vzduch/voda

K instalaci tepelných čerpadel vzduch/voda není potřeba vrtů ani zemních kolektorů. To snižuje náročnost instalace, vede ke snížení nákladů a kratší návratnosti investice. Jeden z největších světových výrobců na trhu tepelných čerpadel – Mitsubishi Electric – opět přichází se dvěma inovovanými řadami tepelných čerpadel typu vzduch/voda s názvy Power Inverter – New Generation a Zubadan Inverter – New Generation.

Power Inverter – New Generation

Nejnižší řada tepelných čerpadel s tímto názvem je určena především pro použití v pasivních, nízkoenergetických a menších rodinných domech. Rozsah jmenovitých otopných výkonů se nabízí již od 4 kW do 20 kW. Rozsah použití s touto technologií je garantován od teploty venkovního vzduchu –20 °C do +35 °C s výstupní teplotou topné vody až 55 °C.

Zubadan Inverter – New Generation

Vyšší řada tepelných čerpadel s názvem Zubadan Inverter – New Generation je určena pro novostavby i pro rekonstrukce starších staveb a větších objektů. Rozsah výkonů se nabízí od 8 kW až do 23 kW. Rozsah použití s touto technologií je velmi široký a je garantován od teploty venkovního vzduchu –28 °C do +35 °C s výstupní teplotou topné vody až 60 °C, a to bez nutnosti použití jakéhokoli dohřevu.

Důležitou vlastností řady Zubadan Inverter, kterou se odlišuje od běžných tepelných čerpadel, je schopnost poskytovat stálý otopný výkon až do velmi nízké teploty venkovního vzduchu –15 °C, při níž dokáží stále poskytovat jmenovitý otopný výkon s výstupní teplotou 55 °C; u běžných tepelných čerpadel za těchto podmínek klesá výkon až k 60 %.

Energetický štítek A++

Veškerá tepelná čerpadla od výrobce Mitsubishi Electric dosahují nejvyšší možné energetické třídy A++ (jak pro nízkoteplotní otopnou soustavu, např. s podlahovým vytápěním 35 °C, tak středněteplotní otopnou soustavu s otopnými tělesy 55 °C).

Stálý otopný výkon

Tepelná čerpadla vzduch/voda jsou vždy ve dvou provedeních. Jako kompaktní typ s deskovým výměníkem chladivo/voda (kondenzátorem) umístěným přímo ve venkovní jednotce, nebo v tzv. splitovém provedení s deskovým výměníkem umístěným uvnitř vnitřní jednotky. Pro naše podmínky jsou určena především splitová provedení. Deskový výměník chladivo/voda je bezpečně integrován ve vnitřní jednotce (v tzv. hydraulickém modulu). Výhodou splitového provedení je propojení mezi venkovní a vnitřní jednotkou pomocí vedení chladiva, které lze realizovat až na vzdálenost 75 m od vnitřní jednotky (dle typu zařízení) s minimálními ztrátami tepla. Venkovní jednotky lze umístit téměř kdekoli v okolí vytápěného objektu – na nástěnnou konzolu na fasádu domu, na stojanovou konzolu na střechu či za dům, v zahradě atp. U novostaveb nabízí systém nižší požadavky na jištění (stačí slabší přípojka než při běžném elektrickém vytápění), není třeba řešit zabezpečení kotelny, přípojku plynu ani komín.

Vnitřní jednotka (hydraulický modul)

Součástí hydraulických modulů od Mitsubishi Electric jsou všechny nutné součásti pro rychlou a snadnou instalaci. Mohou být umístěny kdekoli uvnitř vytápěného objektu (v garáži, na chodbě, v koupelně apod.). Nabídka modulů je široká a nabízí kromě provedení s 200 l nerezovým zásobníkem teplé vody (EHST20C) také úsporné provedení bez zásobníku, které je určené k montáži na stěnu (EHSC). Všechny vnitřní jednotky jsou vybaveny kvalitními oběhovými čerpadly Grundfos UPM2, frekvenčně řízené pomocí PWM signálu (s pulsně šířkovou modulací – PWM) s vysokou účinností, a tudíž velmi malou spotřebou elektrické energie. Uvnitř každého modulu je záložní elektrická topná patrona o výkonu 3, 6 a 9 kW pro možnost bivalentního provozu nebo s možností nastavení pouze jako zálohy. O přednostní přípravu teplé vody se stará integrovaný třícestný přepínací ventil od výrobce ESBE a zásobník teplé vody z vysoce kvalitní nerezové oceli o celkovém objemu 200 l. U jednotek bez zásobníku lze pomocí externě dodaného třícestného ventilu připojit libovolný externí zásobník, který může být navíc kombinovaný např. se slunečními kolektory. Řídicí jednotka uvnitř hydraulického modulu standardně nabízí nezávislé řízení až dvou topných okruhů, jeden nesměšovaný (radiátorový) a druhý směšovaný (podlahové vytápění), ohřev teplé vody, nebo chlazení. Díky kvalitní regulaci není nutná žádná další řídicí elektronika.

Ovládání

Standardní součástí vnitřních modulů je příjemné dálkové ovládání, kompletně v češtině, které slouží pro nastavení požadované prostorové teploty, teploty ohřívané vody, popřípadě chlazení. Ovladač lze dokonce vyjmout z předního krycího panelu a využít jako referenční prostorový termostat. Kromě ekvitermního vytápění (standard) lze tak využít nový auto-adaptabilní systém řízení vytápění s možností automatické adaptace dle nastavené prostorové teploty. Hlavní předností tohoto designového dálkového ovládání je velmi kvalitní zpracování, intuitivní ovládání a snadno čitelný, modře podsvícený displej. Navíc umožňuje snadnou kontrolu měření a přehledné vyhodnocování spotřeby elektřiny na vytápění i na ohřev vody, popřípadě chlazení vč. režimu vlastní diagnostiky a podrobných poruchových hlášení.

Designové dálkové ovládání PAR-W30MAA
Designové dálkové ovládání PAR-W30MAA

Aplikace MELCloud

Aplikace MELCloud (volně ke stažení na www.melcloud.com) je nový způsob ovládání, založený na poskytování služeb či programů uložených vzdálených na internetových serverech, k nimž se přistupuje odkudkoliv pomocí webového prohlížeče nebo klienta dané aplikace. Aplikace od Mitsubishi Electric je kompletně v češtině a nabízí snadné ovládání všech jejich systémů nezávisle na poloze uživatele. Nabízí kromě monitoringu vysokou flexibilitu a jednoduchost ovládání. S pomocí MELCloud lze získávat vzdáleně informace o aktuální prostorové teplotě v domě, přehled o provozních režimech, o spotřebované elektřině či protokol o poruchových a chybových hlášeních s možností automatického odesílání zpráv. Více informací najdete na www.zubadan.cz.

Kontakty:
CS-MTRADE, s.r.o.
Průmyslová 526, 530 03 Pardubice
Tel.: +420 466 750 311
E-mail:
http://www.csmtrade.cz
(aktualizace kontaktu: 27. 1. 2016)
Autor: Ing. Jiří Hvížďala
Fotografie: Archiv firmy

Diskuze k článku

Článek zatím nikdo nekomentoval. Vložte komentář jako první.

Více článků

Inovace v portfoliu konvektorů

Inovace v portfoliu konvektorů

Společnost KORADO inovovala jak designově, tak i technologicky své portfolio lavicových konvektorů KORALINE a samostatných výměníků KORABASE. Došlo k…
celý článek

Stropní sálavé vytápění. Pracuje tak, jako příroda

Stropní sálavé vytápění. Pracuje tak, jako příroda

Pod názvem „Objevme stropní vytápění a jeho jedinečné služby“ jsme v tomto časopise v listopadu 2016 popsali princip činnosti a užitné vlastnosti…
celý článek

Topidla Master na stavby i do stánků. Jaké typy existují?

Topidla Master na stavby i do stánků. Jaké typy existují?

Topidla Master jsou skvělým pomocníkem v domácnostech, na stavbách, v halách či třeba na koncertních pódiích a ve venkovních stáncích. Dělí se na…
celý článek

Změna vytápění. Vyplatí se čekat na dotace?

Změna vytápění. Vyplatí se čekat na dotace?

Díky změně systému vytápění si můžeme zajistit výraznou finanční úsporu, ke změně nás může „popohnat“ i dotace na takovýto zásah. Je ale vždy výhodné…
celý článek

Stránky stavebnictvi3000.cz používají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. (beru na vědomí)